Mapa cen medu

Blogový příspěvek Hanky Beranové na téma “Kolik stojí med” rozdráždil Vaši zvědavost a stal se nejčtenějším příspěvkem minulého měsíce. Ty z Vás, kteří jsou více analyticky založení, však možná zaskočilo, že článek na otázku v nadpisu neodpověděl konkrétní cifrou v českých korunách. Nyní tedy přinášíme čistě prakticky pojatý přehled aktuálních cen medu v ČR.

Do mapy cen medu jsme zahrnuli 50 včelích farem i menších včelařství. Primárně jsme volili včelí farmy, neboť předpokládáme, že mají včelaření jako významný, či dokonce hlavní zdroj příjmů. Takové provozy si nemohou dovolit prodávat med pod cenou, nebo jej naopak neprodat. Ceny nabízeného medu by tak měly odpovídat reálným tržním cenám. Ceny medu menších včelařství jsme doplnili tam, kde chyběly informace z farem – aby bylo pokrytí mapy ČR rovnoměrné.

Je překvapivé, že pro české včelí farmy a větší včelařství zdaleka není samozřejmostí prezentovat svůj podnik a svoje výrobky na internetu. Někteří sice webové stránky mají, ale neuvádějí na nich ceny. Možným vysvětlením je, že i větší provozy prodají med bez obtíží a webovou reklamu nepotřebují. Další příčinou tajnůstkaření může být utajování cenové politiky, předcházení nutnosti aktualizovat webové stránky či omezení prodeje na prodej “ze dvora”, tedy bez řádně registrované či schválené provozovny.

Aktuální ceny medu přímo od včelařů zobrazených v mapě se pohybují od cca 115,- do 415,- Kč za 950g sklenici. Horní cenová hranice je však výjimkou a vztahuje se na med v kvalitě BIO. Nejdražší medy bez certifikátu se prodávají kolem 200,- Kč. Výše ceněné jsou tradičně medovicové medy.

Z cenové mapy není patrná žádná krajová tendence. Ceny se odvíjí spíše od schopnosti včelařů med uplatnit na trhu. Jako příklad dobré praxe může posloužit třeba Včelí farma Cihlářovi. Přestože jde o jeden z největších provozů v Česku, med prodává za cenu, o které se mnohým z nás menších včelařů ani nesní.

Průměrná cena medu vychází na cca 160,- Kč za kg a je tedy pod oněmi magickými čtyřmi čtvrtkami másla i pod cenou běžnou za různé dovozové medy zvláštní kvality. Zatímco dobré české máslo mizí do cenové kategorie luxusního zboží, med se měří s čokokrémem.

Kde jsme se to ocitli?

Mapa cen medu sestavená na základě informací poskytnutých včelaři na internetových stránkách. Uvedené ceny se vztahují k balení 950g. Barvy značek zhruba odpovídají cenové hladině.

14 komentářů

 1. Jiří Reagovat

  VF Thomayer – Biomed 😀 no to nevymyslíš… jo jo prostě nějak to utrhnout musíš

 2. Pavel Holub Reagovat

  „Včelaříme téměř jen na panenském díle.“ To jsem chtěl taky realizovat. To, že bych na jaře udělal pořádný smetenec mladušek do mezistěn a dal jim feromonovou matku. To bych pak nabízel nevčelařům, aby si sami vyrobili plástečkový med. Jistě by to bylo z veterinárního natož plemenářského hlediska neškodné, neboť by se „včelstvo“ do pěti týdnů vytratilo.
  V případě Thomayerových to patrně bude bude jinak, a to mi vrtá hlavou, jak nebo kde se tam u nich ty včely líhnou, když je skoro všechno dílo panenské.

  • VaT Reagovat

   Tak ono je tam víc zajímavostí – například:
   „Včely krmíme pouze z jejich vlastních zásob, případně je dokrmujeme bio krmivem.“
   a o kousek dál se píše:
   „Apiinvert a Apifondu ke krmení používáme již několikátým rokem i my a jsme velmi spokojeni.“
   Možná teda mají Apiinvert taky už nějaký certifikát bio, ale kdyby tomu tak bylo, tak se obávám že to prodejci nebudou příliš tutlat.

   • Štěpánka Dlouhá Autor článkuReagovat

    Na webu je uvedeno, že v režimu BIO jsou pouze včelstva pana Thomayera st., tato část včelstev je tedy zimována na medu nebo na biokrmivu a část (nejspíš ta pana Thomayera ml.) je vedena standardně. Včelař s certifikátem BIO musí mít všechna svá včelstva v tomto režimu, přes to vlak nejede, proto se to řeší takto. Kontroly a testy jsou ale velmi přísné pod hrozbou vysokých pokut. Já bych do tohoto rizika nešla.

   • Jiří Matl Reagovat

    Ahoj, Václave, za sebe vím, jak složitě naši bio včelaři (ti skuteční) shánějí krmivo pro své bio provozy v zahraničí, protože u nás nabídka prakticky neexistuje.
    Ale třeba v Rakousku je toto: https://www.biene-oesterreich.at/bienenfutter-fuer-bio-betriebe-bbl-mv-aktuell+2500+1133870+1000376?env=YmFjaz0xJm1vZGU9bmV4dCZwYWdpbmc9eWVzX18xMCUyNV9BTkNIT1IlMjU
    Firma Südzucker nabízí cukr pro organické krmení: http://www.bienenfutter.eu/en/Produkte/Bio-Produkte/
    Kellmann má 14 litrové kanystry za skoro 30 „ojro“: https://www.kellmann-produktion.de/apikel-bio-bienenfutter-14-kg-kanister.html
    Pokud vím, tak zrovna tohle poslední je u našich bio včelařů docela oblíbené.

    • VaT Reagovat

     Mě už ten samotný koncept – Bio včely krmíme Bio sirupem – připadá trochu zvláštní. Když Bio – tak bych si představoval všechno pouze na medu.

     • Štěpánka Dlouhá Autor článku

      V režimu BIO lze krmit včely sirupem pouze v případě, že jsou ohrožené na životě (jejich vlastní zásoby by nestačily na zimu). Ptala jsem se onehdy u certifikační autority, jak je to myšleno – když včelám nechám med, prakticky nic nevytočím (stanoviště mimo zemědělskou krajinu bývají chudá, navíc na medovici se zimovat nedá). Sdělili mi, že v ČR jsou takto včely ohrožené téměř každoročně. Ber to jak ber…
      Vzhledem k zájmu zvažujeme v redakci zařazení tématiky BIO včelaření v mimosezóně. Můžete se těšit.

  • Pavel Reagovat

   Jde to.
   Včelařím bez mezistěn, a v mednících mám jen panenské dílo, které nebylo nikdy zakladeno. Chuť medu je diametrálně odlišná od všeho, co jsem já i moji zákazníci kdy ochutnali. Je to pracné, nemám asi takové výnosy medu jako medaři. Nejsem schopen, ale ani ochoten takový med prodávat za 150,- kg. Moji zákazníci nemají problém zaplatit 300,- Kč/kg, protože sami po ochutnání poznají ten rozdíl a už nechtějí tu hmotu, co je za med vydávána v supermarketech. A když si koupí kvalitní med, byť i dražší, kolik to při spotřebě několika kg na domácnost udělá v rozpočtu? Mám také BIO med, to jsem si jistý. K čemu by mi byl certifikát? Ten by jen potvrdil co byl ve chvíli certifikace. Prodávám med pod svým jménem a to je nejlepší certifikát. Dělám to pro sebe a pro radost ne pro peníze.

 3. VaT Reagovat

  No včely to vůbec u nás mají složité, ty BIO jsou každý rok chuděry ohrožené hladem a ty NeBIO i BIO jsou zase chuděry každý rok naprosto mimořádně nemocné. Nechtěl bych být ve včelařově kůži!

 4. Pingback: Cena medu - vyhodnocení ankety - Včelaři sobě

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *