Žádné hranice – rozhovor s Andreasem Sturmem (SRN)

Andreas Sturm je můj včelařský přítel z druhé strany hranice. Včelaří v saské obci nedaleko „čáry“. Naše včely se nejspíš potkávají, my jsme se seznámili, až když do blízkého okolí zavítal mor včelího plodu. Od té doby mě inspiroval mnoha myšlenkami i přístupy. Včelaří extenzivně, včelaření má jako koníčka. Co dělá u včel v podletí a jak řeší varroózu? Prvně jsem z něj rozumy tahala kvůli sobě a svým včelám. Svolil ale, že se o jeho zkušenosti můžu podělit i s Vámi.

Včely neznají hranice vytyčené lidmi. České pohraničí měří asi 2 327 km. Vynásobíme-li tuto délku poloměrem doletu včel 5 km, vyjde nám, že včelstva přímo ovlivněná sousedkami obývají plochu asi 11 635 km2. Při započtení průměrné hustoty zavčelení ČR tu odhadem žije víc jak 90 000 včelstev.

Za hranicí platí jiné právní normy a jiné zvyklosti. Včely si z toho evidentně nic moc nedělají. Nás včelaře to spíš děsí nebo na sousedy svádíme své problémy. Možná je strach jen v našich hlavách a stačilo by svou mysl otevřít novým myšlenkám. Včely jsou přizpůsobivé. Nejspíš dokonce víc, než jsme ochotni si připustit…

Léto pomalu končí. Jak své včely připravuješ na zimu?

Mladá včelstva nyní zakrmuji. Především se soustředím na později vytvořené oddělky. Ty první z května se na zimu dobře připravily samy. Jedno produkční včelstvo mi udělalo trochu čáru přes rozpočet, neboť po deštících v minulém týdnu opět přibývá na váze. Před dvěma týdny jsem vytáčel „poslední“ med (pozn. redakce: rozhovor je z poloviny srpna) a vytočené rámky jsem nechal včelám dočistit v horním nástavku. Od té doby přibylo na váze 9 kg. Vypadá to, že medomet bude muset znovu ven.

Květnové oddělky tedy zimují jen na medu?

Záleží na tom, jak to vypadá uvnitř. Jestliže mají dostatek květového medu, neměly by mít problém. Pokud mají zásob nedostatek, dokrmuji je 2 nebo 3 kg.

Čím je krmíš a kolik krmiva dodáváš produkčním včelstvům?

Krmím klasicky sirupem z řepného cukru. Množství záleží na velikosti včelstva. Na jeden nástavek počítám maximálně 8 kg cukru, ale často je to méně. Záleží na tom, kolik zásob mají uvnitř. Používám rámkovou míru Kuntzsch (33×25 cm, pozn. redakce). Úl je na 14 rámků, ale většinou je obsazených jen 9 nebo 10 z nich. Mladá včelstva zimují na osmi rámcích v jednom nástavku.

A produkční včelstva?

Také v jednom. Zkoušel jsem je zimovat i ve dvou nástavcích, ale nevedlo se jim dobře.

Zajímalo by mě, jaké máš při takové velikosti včelstev medné výnosy.

V průměru od 15 do 25 kg na včelstvo. (Pozn. redakce: Ve zdejší krajině jsou to běžné medné výnosy, intenzivně hospodařící včelaři zde dosahují odhadem průměru kolem 40 kg medu na včelstvo).

Přejděme k tlumení varroózy: V Německu je zvykem provádět hlavní ošetření nyní. Jakým způsobem ho děláš Ty?

Používám jen 60% kyselinu mravenčí. Velkým včelstvům dávám maximálně 160 cm3, malým koloniím od 80 do 100cm3. Záleží na počtu kleštíků, které vidím.

Jak zjišťuješ intenzitu napadení?

Většinou pečlivě prohlédnu včely na česně i uvnitř úlu. Také prohlížím trubčí plod. Otevřu ho odvíčkovací vidličkou a prohlédnu kukly, jestli neuvidím malé červenohnědé tečky. Nemám rád plastové monitorovací podložky na dřevěném dně úlu, drží se pod nimi vlhkost.

A vyřezáváš trubčinu?

Obyčejně vyřezávám první trubčinu na jaře. Tento rok jsem to ale neudělal, protože jsem na trubčím plodu nenašel rozmnožující se roztoče. Je to ale pokus.

Vím, že k odpařování 60% kyseliny mravenčí používáš odpařovače Nassenheider. Proč sis je zvolil?

Našly si mě samy :-). Většinu vybavení jsem zdědil po svém otci. Prostě jsem je začal používat a jsem s nimi spokojený. Ostatní přípravky, jako podomácku vyráběný sublimátor kyseliny šťavelové, tak nenašly uplatnění a jen se na ně práší.

Veterinární léčivý prostředek proti varroóze na bázi kyseliny mravenčí registrovaný v Česku obsahuje kyselinu o koncentraci 85%. Přijde Ti 60% koncentrace dostatečná?

Každé včelstvo je jedinečné a rok od roku se také liší. 85% koncentrace může být riskantní v horkém létě, jako je to letošní. Záleží na ploše odpařovače a rychlosti odparu. Tady u nás včelaři běžně používají vyšší koncentrace než 60% ke konci září nebo ještě později, když je chladno. Já to ale nedělám.

Myslela jsem, že vyšší koncentrace ani nejsou v Německu legální…

Proč by nebyly? Všichni obchodníci se včelařskými potřebami je nabízejí. K dostání je 60% nebo 85% kyselina mravenčí. Může být technická, nikoliv k veterinárnímu užití, ale zakázaná není. (Pozn. redakce: Registraci jako VLP má v SRN pouze 60% kyselina mravenčí, ale odpařování vyšších koncentrací zákon nezakazuje.)

Není tedy potřeba ani předpis od veterináře?

O tom, jakou koncentraci včelař použije, si rozhoduje jen on sám.

Překvapuje mě, že obchody se včelařskými potřebami se hemží přípravky proti varroóze, když je dostáváte zadarmo.

To je pravda, zadarmo ale dostáváme jen přípravky na jedno ošetření. Veterinární správa nám dodává buď půl litru kyseliny mravenčí, nebo kyselinu šťavelovou nebo Thymovar pro každé registrované včelstvo.

V Sasku jsou tedy povolené i další způsoby letního ošetření proti varroóze?

Žádná jarní ani letní ošetření, jinak včelař není oprávněn prodávat svůj med! Léčíme své včely až po posledním medobraní. Ošetření zpravidla probíhá současně s krmením na zimu.

Myslela jsem podletní ošetření. Co třeba thymol nebo syntetické akaricidy?

Jistě, ta možnost tu je.

A zkoušel jsi je někdy?

Ne, nikdy.

Po podletním ošetření zpravidla následuje „dočištění“ v zimě, kdy ve včelstvu není plod. Jak ho děláš?

Myslím, že méně je někdy více…

Chceš říct, že zimní ošetření neděláš? A Tvá včelstva žijí?

Ne všechna…

Kolik máš včelařů v okolí? Ptám se kvůli infekčnímu tlaku.

Tak to přesně nevím.

A jaké míváš zimní ztráty?

Většinou přicházím o 20 až 25% včelstev.

Vážně? To je celkem dost. Musíš úhyny překračující určitou hranici hlásit veterinární správě?

Žádné hranice! Jediné, co veterině hlásím, jsou počty včelstev a stanoviště kvůli pojištění pro případ epidemie („Tierseuchenkasse“).

Jak k zimnímu ošetření přistupují ostatní včelaři? Nejběžnější bude asi kyselina šťavelová…

Nejčastější bude asi sublimace kyseliny šťavelové, alespoň myslím. Není to povolený způsob aplikace, ale je běžně a často praktikovaný za pomoci různých podomácku vyrobených nástrojů.

My se zas v Česku strachujeme, že naše včely nepřežijí jinak než s amitrazem…

Ten tady v Německu běžný není.

Poslední otázka z trochu jiného soudku: Za kolik letos prodáváš med?

Květový med v půlkilovém balení za 5 €, medovicový za 6 €. Třetinu prodám zákazníkům napřímo, třetinu rozdám a třetinu nechám pro svou rodinu.

Andreas Sturm o sobě:

Se včelami se potkávám po celý svůj život. Včely měla moje babička, později včelařil můj otec a jeho následovníkem jsem nyní já. Rámková míra Kuntzsch, kterou používám, má 33 na 25 cm a podobá se rámku Deutsch Normal. Stále používám staré úly s dvířky v zadní části se dvěma patry. Někdy přidávám i třetí nástavek. Mám také novější nástavkové úly, ale povětšinou v nich jen skladuji zásobní rámky přes zimu.
Mívám kolem dvaceti včelstev. Předloni mé včely potkaly velké úhyny (kvůli melecitóze, pozn. redakce), takže mi zbyla jen tři včelstva. Letos už jich mám zas 12 a další snad přibudou napřesrok.

Fotografie: Andreas Sturm

6 komentářů

 1. Gert Reagovat

  Ich habe diesen Austausch und Kommentare gelesen, weil ich auch ein Imker bin und auch an der Grenze zur CR (im Kirnitzschtal) wohne. Meine Bienen , ich habe ca. 12 Völker, sind alle hier im Wald. Auch ich interessiere mich für die Arbeitsweise der Imker in Tschechien.
  (Přečetl jsem tuto názorovou výměnu a komentáře, protože jsem také včelař a bydlím na hranici s ČR (Kirnitzschtal). Mé včely, mám ca 12 včelstev, jsou všechny zde v lese. I já se zajímám o metody chovu včelařů v ČR.) – Pozn. red.

 2. Jiří Matl Reagovat

  Halo, Andreas,
  recht herzlichen Dank für sehr interessantes Interview. Was mir wirklich interessiert: Sie sagten, dass Sie „gratis“ die Arzneimittel für eine Behandlung (entweder AS oder OS oder Thymovar) und für ein registriertes Bienenvolk bekommen …
  Bitte, könnten Sie dazu etwas mehr sagen/schreiben? Entschuldigung, mein Deutsch würde etwas mehr Praxis brauchen … 😀
  Mit vielen Dank
  Jiří Matl
  (Tschechisch/česky: Andreasi, díky za zajímavý rozhovor. Co by mě fakt zajímalo, je, že říkáte, že zadarmo dostáváte VLP na jedno ošetření na 1 registrované včelstvo. Mohl, byste, prosím, k tomu napsat více? Pardon, má němčina … )

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *