Včela!!!

Loni na konci září jsem pomáhal jedno odpoledne ve stánku PSNV na ostravské výstavě Život na zahradě. Tato výstava byla deklarována mimo jiné i jako výstava pro včelaře. Když jsem sledoval poloprázdné výstavní prostory z valné části vyplněné různými podivnými propagačními panely a obchodníky s deštěm a různými podivnostmi, zařekl jsem se, že do Ostravy na tzv. včelařskou výstavu už nepůjdu. Myslím, že podobné rozhodnutí v té době běželo hlavou i včelařským vystavovatelům, kteří tam tehdy byli. Odcházel jsem s déjà vu socialistických výstav úspěchů národního hospodářství, kde jsme chodili povinně v Husákových časech se základkou.

Proto jsem byl zpočátku skeptický, když jsem dostal informaci, že Včelařský spolek Moravy a Slezska pořádá od 22. do 23.3. jarní včelařské setkání Včela!!! Potom jsem dostal velmi svěže provedenou pozvánku a řekl si – dám včelařské výstavě v Ostravě ještě jednu šanci. Stejně potřebuji dokoupit misky na přelarvování a nějakou včelařskou „bižuterii“. Myslím, že jsem věru neudělal chybu. Jako návštěvník jsem dostal výstavu připravenou jak organizačně, tak obsahově velmi dobře. Zkrátka tým kolem Václava Sciskaly odvedl dobrou práci, takže se s Vámi mohu podělit formou foto-reportu o některé momenty z výstavy.

Stánek organizátorů výstavy:

Svůj sortiment pro zpracování vosku představovala společnost Baze Alfa. Kromě různých typů kotlů na vyvařování vosku zde představovali i odstředivky a řadu dalších pomůcek:

Mezi vystavovateli byla i řada výrobců úlů a různých typů včelařských pomůcek. Na níže uvedené fotografii vidíme stánek Antonína Vahaly a jeho firmy Avos. Antonín Váhala pracuje ve Valašském Meziříčí. Včelaří v okolí Mstěnovic a patří do aktivní komunity tamějších včelařů, která je známá i pořádáním různých vzdělávacích akcí:

Představovat společnost PP Tomasz Lyson včelařům by bylo nošením dříví do lesa. V ČR je společnost zastupována firmou VAST OIL a zde v Ostravě společnost představila sortiment od vybavení pro včelaře s dvěma včelstvy až po moderní automatické linky na zpracování medu pro velká zpracovatelská centra:

Samozřejmě nechyběly ani jejich polystyrenové úly:

Sortiment firmy Břinek z Jesenice u Rakovníka pokrývá snad všechny „úlové sny“ včelařovy:

A je to tady – návrat ke kořenům. Ležany se nám postupně vrací v patřičném marketingovém „kabátku“. Milán Bencúr a jiní chovatelé používající ležany t.č. ve včelařském nebi se zajisté pod vousy usmívají:

Na výstavě nemohl chybět ani stánek Pracovní společnosti nástavkových včelařů. Jako vždy obklopen řadou zájemců o informace, týkající se moderního včelaření. Na této fotografii Maky Pelikánová s velkým zaujetím předává své včelařské zkušenosti:

Dalším z velkých vystavovatelů byla společnost Königin. Představovala zde sortiment pro zpracování medu i vosku, opět pro širokou škálu spotřebitelů od „malo“ po „velko“ včelaře.

Paralelně s vlastní výstavou běžel i cyklus přednášek a informačních vstupů. Zde se mohli návštěvníci zapojit do diskuse k široké škále včelařsky aktuálních témat:

Řada vystavovatelů využila k prezentaci rozměrnějších výrobků i venkovní prostory výstaviště – zde např výrobce a dodavatel různých typů kočovných palet:

Ještě jsem se zastavil ve stánku pana Sedláčka z Bučovic pro výše zmiňované přelarvovací misky a naše krátká foto-reportáž končí. Děkuji všem organizátorům i obchodně zdatným vystavovatelům. Teploměr ukazuje 15 °C. Je třeba opustit město a hurá ke včelám. Už nám to opět začíná …

4 komentáře

  • Jiří Matl Reagovat

   Díky, milý pane Břinku, za ocenění!
   Když jste vystavoval na podzim v Olomouci, byli jsme tam taky (http://www.vcelarisobe.cz/2019/01/pout-olomoucka-iter-olomucense/), chvíli jsme spolu i mluvili. Pamatujete? Takovej ten vlasatej z Dobřichovic, co často nebyl doma, když jste mu vezl zboží …
   Velmi si vážím Vaší práce a obdivuji Vaši energii, protože připravit takovou obsáhlou a pěknou expozici a odpracovat si pak čas při její presentaci není není fakt legrace. Díky!
   Jiří Matl, Dobřichovice

 1. Václav Sciskala Reagovat

  Dobrý den pane Matl,
  děkuji za podporu. Velmi dobré zpracování a věcná prezentace. To se ještě musíme naučit. Jinak síly máme dost a těšíme se na Včelu!!! 2020.
  Děkuji!!! Sciskala

  • Jiří Matl Reagovat

   Milý pane kolego,
   díky za uznání, které patří Tomášovi … ;-). Není legrace něco takového uspořádat a na svá bedra vzít. Je skvělé, že hodláte pokračovat. Chapeau – klobouček!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *