Gender: Včely

Poté, co odezněly tři významné události poslední doby, parlamentní volby, prezidentské volby a manifestační odevzdávání zimní měli, nastal čas se věnovat závažným společenským tématům. Všichni víme, že jedním z nich je genderová vyváženost. Ti z Vás, co jste jako já ještě před několika lety nevěděli, co to znamená, natož jak se to vyslovuje, uvedu rychle do problematiky. Stal jsem se čtenářem webu Evropské hodnoty i dalších a jsem tudíž již vzdělán a vím, co je správné. Vyslovuje se to džendr a když nebudete džendr, tak jste v háji. Společensky. A už si ani neškrtnete.

Dlouho jsem čekal, že se mezi včelaři a hlavně včelařkami toto téma začne brát vážně. Opravdu si myslíte, že je správné, že v úle všechnu práci oddřou ženský?

Na druhé straně je korektní že trubci, místo toho, aby se s nimi pracovalo, vytvářely se u nich postupně pracovní návyky, přidělili se jim výchovní asistenti a kurátoři a trpělivě se na ně působilo, tak místo toho se jen vyženou z úlu krutému okolí napospas? Proč nad nimi lámat hůl! Dejme jim šanci!

Protože nemohu již dále mlčet ke včelařskému zápecnictví, rozhodl jsem se tato závažná společenská témata naší doby otevřít. Jsem rád že mi tento web poskytl prostor k mé osvětě, se kterou přicházím do černé temnoty, jak tak kolem sebe vidím. A nezůstanu jen u jednoho tématu.

Jsou i další naléhavé výzvy. Doba je těhotná novými myšlenkami. Tak ať nepotratí.

#metoo

Mám mnoho otřesných zpráv od rozhněvaných matek, které byly oplodněny bez jejich souhlasu při proletu. Často byly napadeny skupinami hrubě agresívních samců. Poblíž Šumavy dokonce i černými. Mám i další burcující svědectví matek, které byly napřed omámeny a pak oplodněny. Zprávy a svědectví shromažďuji a připravuji další pokračování.

Imigrace a xenofobní včely.

Je neuvěřitelné, že ještě dnes existují včelstva, která brání své úly a nedovolí vstup hladovějícím. A ještě neuvěřitelnější je, že se tak děje za souhlasu včelařů, kteří tomuto chování přikyvují a někteří je považují i za správné, ba dokonce je podporují zužováním česen. Jsem naopak potěšen, že přicházejí zprávy o včelstvech, která se nebrání a cizí včely vítají. Některé jim dokonce pomáhají s odnášením zásob. Jsou šířeny poplašné zprávy, které zveličují, že jsou tato včelstva následně vyloupena a úly prázdné. Tyto neblahé události je třeba brát za výjimečné případy, které jistě nelze zevšeobecňovat. Naopak, ptejme se! Komu ta umělá panika prospívá? Kdo to řídí? Kdo to šíří? Odkud vane vítr?

Máme zde naopak krásné případy včelstev, která své úly nezištně poskytla i vosám. Takže i toto horké téma v nejbližších dnech otevřu.

Referendum

Například o funkčním období královen. Opravdu může sprostý lid (a zvláště dělnice) rozhodovat o tom čemu nemohou rozumět a na co nemají vzdělání? Nečtou knihy a mohou tedy volit a rozhodovat? Navíc: jde vůbec o demokratické volby? Je pravda, že v úle vládnou skrytě příbuzenské klany, které rozhodování ovlivňují?

Volby nové královny

Opět ožehavé téma rodinných klanů v úle. Inpeachment nebo rebelie? Kde končí demokracie a začíná vláda dělnické lůzy?

Je demokracie jen o procentech, nebo o hodnotách?

Je správné, když část včel se nepodřídí většině a společně s královnou z úlu emigruje? A naopak je správné a demokratické jim bránit v hlasování nohama, tedy lépe řečeno křídly? Mají včely právo opustit včelaře, kterému ještě nesplatily loňský cukr? I toto žhavé téma doby otevřu.

Odzbrojení a nošení zbraní

Ještě dnes má každá včela nebezpečné žihadlo. Jak se cítí vedle nich neozbrojení trubci? Proč potřebují mít včely smrtelně nebezpečné žihadlo, navíc jedovaté? Jak je vedle nich neozbrojeným trubcům a dalšímu hmyzu i roztomilým zvířátkům? Jak se cítí chudák Míša, když je nepřiměřeně brutálně napaden včelami? Je na čase to našim civilizovaným evropským včelám zakázat?

Tímto výčtem nekřiklavějších zanedbaných témat končím. Již z pár uvedených příkladů vidíte, že včelařství je stále duševně v éře brtnictví, nedorostlo a je zaostalé. Kdo to tady dosud řídil? Ale nebojte. Já vás vzdělám a převychovám. Těšte se.

Karel Jiruš

7 komentářů

 1. Jitka Novakova Reagovat

  To bylo vyborne napsane…. uz jsem se dlouho tak pri cteni nepobavila….. !!!! Palec nahoru! Jitka

 2. Zdeněk Brentner Reagovat

  To že jsi psavec, to vím, ale takhle vtipný, to mě překvapuješ.

 3. Petr Reagovat

  Při čtení prvních vět jsem se oklepal a zalekl se, že tvůrci nových a věřme, že zajímavých, poučných stránek neukočírovali hned první příspěvek a sklouzlo to hned k politikaření a tomu, čeho už asi většina máme dost. Vydržel jsem a přečetl příspěvek dokonce. Nezbývá napsat, že super a doufám, že pokračování, tak jak je naznačeno v jednotlivých pasážích, bude mít pokračování. Díky Karle :-D, už dlouho jsem se tak od srdce nezasmál :-D. Jak počasí dovolí, hned prověřím, zda mi tam nepáchají nějaké nekalosti v rámci výše uvedených „nadpisů“ :-D.

 4. Roman Reagovat

  Hezky napsane. Dovolil jsem si to (bez dovoleni) nasdilet k sobe na FB (na vecnost). Diiky.
  Roman

 5. Josef Křapka Reagovat

  Díky Karle. Otevíráš nové a dosud zanedbávané pohledy do světa včel.
  Pepa

  • Franta Reagovat

   Škoda, profesně slabé , společensky mírně manipulativní , určeno pro prostší jedince .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *