Kdo jsme a proč chceme být ve veřejném prostoru?

Milé kolegyně, milí kolegové, včelařky, včelaři, přátelé včel, nabízíme Vám nový informační portál o včelách a pro včelaře s názvem Včelaři sobě. Jsme toho názoru, že v našem veřejném včelařském prostoru nyní chybí medium, které, které by informovalo (a vlastně i spojovalo) včelaře různých názorů a uskupení. Byla taková (vzpomeňte např. na Fascinovaného včelaře), ale už nejsou… Proto nabízíme prostor pro zprávy, pozvánky, sdělení, reportáže a d. Název portálu sám o sobě naznačuje, že co si neuděláme sami, nikdo jiný za nás neudělá. 

Informace jako argument

V současné době vzniká řada samostatných včelařských sdružení. Vznikají z různých důvodů. Vstupují do veřejného prostoru a chtějí svým členům poskytnout nějakou přidanou hodnotu. Mohou jí být informace. Rychlé, aktuální a přehledné.

Bez rozdílu dresů

Dění v oboru včelařství je v současné době do značné míry polarizované, a to ovlivňuje nepříznivě i volný tok informací. Ve veřejném prostoru chybí subjekt, jehož cílem by bylo zprostředkovávat a sdílet informace napříč oborem, bez rozlišování, v jakém momentálně dresu kdo po hřišti běhá …

Něco o formě, vizi a možném vývoji, službě, nikoli posluhování

Jsme volné a kompatibilní sdružení několika spřízněných duší fungujících na bázi maximální možné otevřenosti dovnitř i ven. To považujeme za podstatné …

Nechceme rozdělovat, naší ambicí je spojovat to, co se spojování nebrání, ambicí ale zároveň není spojovat nespojitelné.

Chceme sloužit, nebudeme však posluhovat.

Chceme informovat a poskytnout prostor k veřejné debatě.

Spolkování a setkávání aneb chceme se potkávat? Pokud ano, pak proč? 

Chceme se cíleně věnovat fenoménu, který nazýváme spolkování či setkávání včelařů. Jeho starým i novým formám, a to do detailů … vlastně spíš chceme zkoumat spíš obnovení původních forem spolkování a setkávání a sdílení zkušeností a informací … Potkáváme se přece a komunikujeme spolu nikoli proto, aby se o nás neustále někdo staral, ale proto, že se potkávat a spolu komunikovat prostě chceme.

Hranice veřejného prostoru a práce v něm

Primárním prostorem je pro nás ČR, ale vůbec se nebráníme přesahu ke slovenským kolegyním a kolegům, spíš naopak, uvítali bychom jej …

Staří Římané měli zásadu: Ty mně, já Tobě …

Volíme formu informačního webu s flexibilní strukturou, webu či informačního portálu, jehož obsah bude záviset mimo jiné také na zájmu a poptávce zvenčí i na spolupráci těch, kteří budou chtít spolupracovat.

Akcentujeme na stávajících monopolních modelech nezávislé myšlenky a nehodláme se stát hlásnou troubou kohokoli …

Co tedy stran obsahu najdete?

Zaměříme se jak na informace týkající se spolkového života (pozvánky na akce, zprávy a reporty o nich i recense jednotlivých akcí.  Nehodláme zanedbávat ani reference o výsledcích současného výzkumu, o zajímavých webech, knihách, článcích s aktuální tematikou.

Nabízíme i možnost poradny, v níž bychom řešili aktuální sezonní problémy třeba formou t.zv. kalendária, ale (selektivně) i otázky na konkrétní témata.

Jsme si vědomi složitosti současné situace v oboru a rádi přijímáme odpovědnost, o niž jsme si tímto de facto řekli.

Pozvání

Takže: pokud pořádáte zajímavou akci, pokud o ní chcete napsat něco i pro ostatní, pokud máte co sdělit či se chcete na něco zeptat, neváhejte a ozvěte se, jsme tu pro Vás!

Za rodící se redakci Štěpánka Dlouhá a Jiří Matl 

Více o našem týmu zde.

2 komentáře

  1. Goro Reagovat

    Čo je to za fotka? Má asi názov „Koniec včelárov v Čechách“, či?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *