Monitoring zimních úhynů v rámci asociace Coloss již popáté

Začalo to v r. 2014, letos tedy už páté dotazování

Asociace Coloss systematicky od r. 2007 ve většině evropských zemí sleduje, jak včelky přezimují a proč také zimu nepřežívají. Projektu se účastnila a účastní řada zemí, jen tam, kde je na mapě Evropy ČR, bylo po léta bílé místo. Už není. Letos popáté se rozbíhá dotazování této asociace v ČR.

Jak to vše začalo

V r. 2013 se to zlomilo. Vše to začalo na kyjevské Apimondii v r. 2013, kdy se potkali správní lidé z Čech (z PSNV-CZ a univerzity Palackého v Olomouci) i z Rakous na správném místě a vznikl nápad zapojit ČR do této mezinárodní sítě. A pak už to šlo ráz na ráz a v r. 2014 už byl na světě pilotní projekt.

Na bázi mezinárodních a společně dohodnutých standardů jsou každoročně vytvářeny národní mutace dotazníků. A počet účastníků u nás každým rokem stoupá. Na jaře 2017 už jich bylo hodně přes tisíc. Jasně: pořád to není moc, ale jak ono je to antické přísloví o té kapce co kape na kámen a hloubí svou stopu nikoli silou, ale trpělivostí …?

A ještě: každý rok na podzim se v Olomouci koná mezinárodní seminář připravený pro aktivní zájemce a zadavatele dat do tohoto systému. To, že na něj přijíždějí špičkoví odborníci ze zahraničí, je skvělé. Vypovídá to mimo jiné o tom, jaký respekt  si česká parta Colossu v zahraničí za těch pár let vydobyla. Také díky tomu, jak strukturovaně, systematicky a efektivně dokáže výsledky své práce presentovat na veřejnosti v tuzemsku i v zahraniční komunitě odborníků.  

A tenhle seminář (či spíš workshop) je vždy nesmírně cenný pro ty, kteří jsou zvědavi na shrnující informace. Ty jsou veřejně přístupné na (mimochodem na uživatelsky velmi kvalitně zpracovaném)  webu, a jejich shrnutí je pravidelně publikováno také v časopise Moderní včelař.

Letos tedy popáté

Výsledky zimování našich včelstev mají zájemci možnost zaznamenávat do již 21. března zveřejněného dotazníku. Dotazování pak skončí 31. května t. r.

Lze využít papírové formy. Ale jednodušší je vyplnit internetovou verzi dotazníku. Zabere to nějakých 10 minut. Těch 34 otázek za to stojí, zejména při letošních masivních lokálních problémech se zimováním.

Občanská věda

Celý projekt je založen na principu občanské vědy (Citizen Science). To je něco, co v řadě zemí dobře funguje i ve včelařství. Protože vědci nemají dostatek dat, dodávají je poučení chovatelé, odborníci je pak vyhodnocují a navrhují řešení zjištěných problémů. Tím se vše vlastně kruhem vrací k těm, kteří stáli u zasílání dat. K chovatelům …

Mezinárodní kontext

Protože acociace Coloss pracuje v mezinárodním měřítku, bylo třeba standardizovat metody tázání tak, aby mohly být dotazníky ve všech zemích vyhodnocovány podle jednotné metodiky. Přesto ale mají jednotlivé země možnost pro vlastní účely si dotazníky doplnit o určité speciální otázky. Využili toho i zpracovatelé české mutace dotazníku, který připravuje národní koordinátor projektu Mgr. Jiří Danihlík, Ph.D. z Univerzity Palackého v Olomouci.

Dobrovolnost zakládá poctivost

Vše je založeno na principu dobrovolnosti, což umožňuje psát pravdu a zadávat skutečná data. Na tom vše stojí. Kdyby byla data zmanipulovaná, výsledky by samotným jejich zadavatelům nepřinesly nic … Dostali bychom se mimo princip oné zajímavé angažované vzájemnosti.

Zapojte se, čím nás bude víc, tím více bude dat a tím líp nám Coloss bude sloužit

Proto je jasné, že čím víc bude dat, tím lépe se budou jednotlivá témata vyhodnocovat. Samozřejmě nemůžeme čekat okamžitá finální a zásadní řešení. Jde o běh na dlouhou distanci. Tož buďme trpěliví a zapojme se …

Všechny důležité informace včetně dotazníků a dalších zajímavostí naleznou zájemci na webu českého Colossu. Najdete tam třeba v sekci Výsledky:

aktualizované mapy hustoty zavčelení za r. 2017 (dle dat MZE),

víceletou mapu ztrát  včelstev z oblastí, z nichž jsou informace o alespoň 2 % registrovaných včelstev,

mapy významných zdrojů snůšek v daných letech,

mapu výskytu pokálených včelstev z oblastí, z nichž jsou údaje alespoň o 2 % registrovaných včelstev.

A ještě jednou odkaz přímo na dotazník.

Pokud byste chtěli projekt presentovat na různých setkáních, na webu najdete v sekci Ke stažení volně šiřitelnou presentaci a bannery, které lze umístit na webové stránky.

J. Matl

2 komentáře

  1. Pingback: Úhyny 2017/18 a jejich příběhy - Včelaři sobě

  2. Pingback: Letošní dotazování na přezimování včelstev asociace Coloss skončilo - Včelaři sobě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *