Knižní inspirace

Knižní inspirace

aneb

Proč a jak včelařím

První knížku o včelách jsem si pořídil v sedmdesátých letech. Určena pro mládež a jmenuje se Učíme se včelařit od Karla Pince. Pro povinnosti a jiné záliby, jsem se skutečným včelařením začal až v důchodu. Na ten jsem se těšil a připravoval. Například, když mi bylo padesát, vysázel jsem si na důchod sad. Důchodovou volnost jsem si dopřál předčasně, tři roky před dovršením starobního. Spousta zájmů, které jsem neopustil, s těmi, co jsem si na důchod naplánoval, brzy daly vědět, že na sad již nezbývá čas. Proto dělám všechno polovičatě, nic pořádně.

Do včelaření jsem se pustil s vervou, ale komerce jako cíl v tom nebyla. To jsem měl vyzkoušeno, že se dá dělat snadněji jinak než včelařením. Ani moje povaha by mi to nedovolovala.

Když jsem se o svém záměru včelařit svěřil kamarádce včelařce, varovala mě: „Čekej, že s kterýmkoliv včelařem budeš mluvit, ten bude říkat, že to dělá nejlíp a správně.“ Časem jsem poznal, že je na tom hodně pravdy. Hlavně v tom, že co včelař, to metoda – a ještě každý rok jiná. To je ale na včelaření asi to nejzajímavější.

Do důchodu jsem odcházel v dubnu 2012. Oprášil jsem první zakoupenou knihu a začal se nořit do tajemství včelího života. Díky internetu, novější literatuře, ale zejména návštěvě kursů u Mirka Sedláčka v Bučovicích, jsem zjistil, že včelařství je již úplně jinde, než popisoval Karel Pinc. Pro porovnání se současnou literaturou však alespoň prolistování knížky určitě stojí za to.

Od té doby jsem zakoupil a přečetl asi dalších dvacet pět knih a příruček. Přes to, že některé mají stejný základ, každá je v něčem jedinečná. Těžko říct, která z těch knih mě nejvíc ovlivnila. Když jsem pročítal Silná včelstva po celý rok, zjistil jsem, že jde v podstatě o moje včelaření. Úly i metodiku jsem měl doporučeny od zmíněného Mirka Sedláčka. Ne, že bych toho litoval, ale dnes bych se sám rozhodoval jinak. Často se vracím a hledám poučení v klasických knihách, jako jsou Včelařství, Fenomenální včely, ABC odchovu včelích matek, Včelařství krok za krokem, Nástavkové včelaření a dalších. Zaměřením jsem ale víc alternativní. Proto nechybí v mé knihovně knihy jako Včely jinak, Ekologie chovu včel, Ekologický chov včel, Včely a jiný hmyz na pozemku.

Odkud si včely přinášejí do úlu vše, co k žití potřebují, jsem čerpal např. z knih Oldřicha Haragsima Včelařské dřeviny a bylinyMedovice a včely. Jak můžeme včelích produktů využít k potřebám našim, jsem se poučil z literatury Získávání včelích produktů, Včelí produkty mýtů zbavené, Produkce kvalitního medu, Med v kuchyniVčelí produkty ve výživě člověka a v lékařství.

K ošetřování včel jsem si přečetl Dezinfekce ve včelařstvíVarroáza. Nové publikace Včelařství, svazek I a II., by neměly chybět v žádné knihovně moderního včelaře. Rád jsem si také přečetl knížku Žít s moudrostí včel nebo nový román Historie včel. Prošel jsem si také Ilustrované včelařství.

Na to, že jsem přečetl dost knížek, nespočet odborných článků, zhlédl mnoho videí, přednášek a na některých, tak jako na výstavách, byl, nejsem žádný včelařský znalec. Spíš věčný začátečník. Přes moji velkou zapomnětlivost mi v paměti i tak něco zůstává.

Trpím vždy pocitem, že to, co vím, znají všichni lidé. Až banální otázka někoho jiného mě přivede k tomu, že nedávno jsem to také nevěděl a že jsem toho včelího tajemství částečně přímo součástí a že jsem tomu rád.

Snažím se včelám nechávat med a minimálně přikrmovat. Z toho, co jim odeberu, každý rok polovinu rozdám (rodina, sousedé, kamarádi, kamarádi vnoučat, za dobrou službu …). Ostatní včelí produkty beru omezeně, jen pro léčení sebe sama a mně blízkých.

Pokud bych měl jako začátečník radit začátečníkům, doporučoval bych, aby se o včelaření dověděli co nejvíc, než se do něj pustí. Počáteční chybná rozhodnutí se ne zrovna snadno napravují.

Pavel Klvač

Poznámka redakce:

Prvotní záměr byl dát knižní tipy těm, kteří začínají a neustále se ptají, co si mají do začátku přečíst. Tyhle otázky se neustále vracejí. Něco jako virtuální knihovnička pro začátečníky.

Naše výzva se setkala s ohlasem, který zároveň obsahuje cennou osobní zkušenost. Proto jsme jej umístili do blogu, protože si myslíme, že si ji rádi přečtou i ostatní. Tématu knih pro včelaře, zejména pak pro začátečníky, se hodláme systematicky věnovat, a to i s osobními hodnoceními. Proto nabízíme prostor na našem protálu pro Vaše osobní zkušenosti s literaturou o včelách a pro včelaře. Samozřejmě víme, že včely literaturu o včelách nečtou … Přesto zatvrzele pište, bude to cenné a bude to v duchu naší filosofie vzájemné komunikace, vzájemného obohacování.

Pokusili jsme se z textu kolegy a kamaráda Pavla Klvače shromáždit všechny jím zmíněné publikace se základními bibliografickými údaji. Drtivá většina z nich je stále dostupná v e-shopech různých prodejců či v antikvariátech. Protože nechceme nikoho zvýhodňovat, uvádíme jen základní údaje a předpokládáme, že zdroje si snadno najdete.

Těšíme se na Vaše další tipy a zkušenosti!

redakce

 

Bentzien, Claudia, Ekologický chov včel. Včelaření podle pravidel přírody, Praha 2008

Bienefeld, Kaspar, Včelařství krok za krokem, Praha 2010

Boháček, František, ABC odchovu včelích matek, Praha 1990

Čermák, Květoslav, Sládek, Karel a kol., Ekologie chovu včel, Pavel Mervart, 2016

Doležalová Alena, Doležal, Vladimír, Křenek, Aleš, Med v kuchyni, Dona, 2003

Gritsch, Heinrich, Silná včelstva po celý rok, Praha 2010

Hradil, Radomil (red.), Včely jinak. Alternativy v chovu včel a přístup k nim, Hranice (Fabula) 2014

Gustin, Yves, Ilustrované včelařství, Praha 2010

Handl, Bohuslav, Včelí produkty ve výživě člověka a v lékařství, 1990 (dostupné v antikvariátech)

Haragsim, Oldřich, Včelařské dřeviny a byliny, Praha 2013

Haragsim, Oldřich, Medovice a včely, Praha 2005

Kamler, František, Titěra, Dalibor, Veselý, Vladimír, Získávání včelích produktů, Praha 1999

Kamler, František a kol., Produkce kvalitního medu, VÚVč. Dol,  2006

Kamler, František, Oliva, Zbyněk, Ptáček, Vladimír, Nástavkové včelaření, Praha 1988

Kol. autorů, Včely a jiný hmyz na pozemku. Role včel v ekosystému a jejich chov. Permakultura 2016

Lunde, Maja, Historie včel, nakl. Omega 2017

Pinc, Karel, Učíme se včelařit, Praha 1977

Pohl, Friedrich, Varroáza. Jak ji poznat a úspěšně potírat. Praha 2008

Sládek, Karel, Žít s moudrostí včel, Kostelní Vydří 2016

Tautz, Jürgen, Fenomenální včely, Praha 2009

Titěra, Dalibor, Včelí produkty mýtů zbavené, Praha 2013

Titěra, Dalibor a kol., Dezinfekce ve včelařství, VÚVč. Dol,  2009

Včelařství, svazek I a II, vyd. PSNV-CZ v r. 2015 a 2017

Veselý, Vladimír a kol., Včelařství, více vydání, poslední: Praha, 2013

 

4 komentáře

 1. Radek Reagovat

  Jde-li o radu začátečníkovi – který nemá zrovna čas nebo chuť si nechat motat hlavu desítkami přístupů a názorů na jednu věc, tak osobně doporučuji Včelaříme jednoduše od G. Liebiga a především začít včelařit, nebát se zkoušet s vědomím, že porovnávat mohu jen vedle sebe ve stejný čas (tj. včelstva, kde zkouším, a vedle si nechat „kontrolní“ včelstva, kde některé zásahy nedělám, vést si důsledně záznamy pro poučení a navštívit vícero včelařských provozů (lépe větších a pro porovnání i zahraničních).

  Jiná věc je, když člověk čte rád a knihy sbírá, to pak má knihovnu plnou… a z každé se dá něco vybrat, podle vyznávané „filosofie“ v přístupu ke včelám, jen někde toho je více a někde holt méně.

 2. goro Reagovat

  Radek tiež som začínal s tou knižkou, dnes mám knižnicu …
  ale
  držím sa známeho „nepozeraj do knižky ale do úľa…. “

  v každom prípade považujem tento blog (s doplnením) za super, budem každému začínajúcemu včelárovi dávať rovno kontakt sem…
  fajn počin…

 3. VaT Reagovat

  Dle mého názoru je pro úplný začátek nejlepší kniha „Fenomenální včely“. To je takový velice čtivý a dech beroucí úvod, po kterém člověk dostane neodbytnou chuť zabořit nos a údy do úlu, ale ještě si po přečtení nemusí dělat hlavu z nějakých metodik a sporů o teplé/studené stavbě a zateplení/nezateplení, prohazování/neprohazování atd. atd….

  • Jiří Matl Reagovat

   Ahoj, kluci,
   je hodně zajímavé, jak se řada lidí sjednotí na Liebigovi, nebo na Ilustrovaném včelařství. Osobně jsem na si myslel, že Fenomenální včely jsou trochu vyšší liga, že skutečný začátečník se musí napřed naučit něco jako „zákonitosti života včelstva“ (teď nemyslím konkrétně Brennerovu knihu), tu se dá snadno kombinovat čtení s praxí u zkušeného kolegy ochotného se podělit. Ale kdo vlastně ví?
   Jde také o to, s jakými základními znalostmi nový včelař do praxe přichází. Jestli má zvládnutou základní zootechniku, tedy např. usazení oddělku, jeho provedení sezonou, zazimování, vyzimování, ošetřování, ev. už vyšší ligu, jako je třeba rozšiřování či tvorba oddělků, je v jiné situaci než ten, který si včelstva pořídil (nebo zdědil, dostal) bez jakéhokoli vzdělání. Tomu je třeba těch naprostých základů. Ale vlastně každý jsme jiný. Já jsem Fenomenálním včelám na počátku moc nerozuměl a některé souvislosti začal dávat dohromady až o dost později. Skvělé je ale, že na současném trhu je už docela slušný výběr. Zdá se, že po knížkách je poptávka a že lovení často zmatených a zmatečných informací po sítích není zase až takovým rizikem pro vydavatele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *