Včelařské muzeum v Pištíně

Muzeum se nalézá v půdním prostoru spolkového domu v Pištíně, vedle hostince Na Dolánku. Otevřeno bylo v roce 2014, nechyběly proslovy starosty obce Jaroslava Havla a lidí zasloužilých o vznik muzea.

Mezi exponáty v muzeu jsou zastoupeny kláty, staré úly, kuřáky hliněné i měchové, sedm druhů medometů z nichž dva jsou celodřevěné, stav na šití slaměných rohoží a řada dalších drobnějších předmětů souvisejících se starým včelařstvím. Za zmínku dále stojí naaranžovaný včelín se čtyřmi starými slaměnými úly zvanými dvojáky, několik deskových lisů na výrobu mezistěn, váleček s hroty na odvíčkování plástů, soubory starého včelařského nářadí, v knihovně jsou staré knihy. Nejstarší z nich je z roku 1875 a v textu se ještě polemizuje zda včelařit na loučkách, nebo rámečkách. Každým rokem zde přibývá několik nových exponátů, z nichž většina byla darována. 

Vznik muzea umožnil Obecní úřad v Pištíně, jehož vedení sbírce zajistilo nejlepší podmínky. Zatím jde o vznikající včelařské muzeum v malém rozsahu, a proto ve druhé části půdního prostoru se nalézá muzeum národopisného charakteru, taktéž se zajímavými exponáty.

Autor fotografií je Jaroslav Jiřička.

Kontakt:

Jan Caletka

Pištín 35, 373 41 Hluboká nad Vltavou
pistin@volny.cz; caletkajan@seznam.cz
tel.: +420 608 813 512

www.vcelari-pistin.unas.cz

Návštěvy možné kdykoliv po domluvě, vstupné zdarma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *