Na celém světe dnes prvně probíhají oslavy Světového dne včel (World Bee Day). Zasloužili se o to především Slovinci, jejichž návrh v prosinci loňského roku schválilo Valné shromáždění OSN. Tohoto dne roku 1734 se navíc narodil Slovinec Anton Janša, jeden z průkopníků moderního včelařství.
Cesta k vyhlášení Světového dne včel byla poměrně klikatá a dlouhá. Už v roce 2014 s tímto nápadem přišel Slovinský svaz včelařů (Čebelarska zveza Slovenije). Vzhledem k tomu, že Slovinsko je tradiční baštou včelařů a tato bohulibá činnost zde má dlouhé kořeny, nebylo nijak těžké přesvědčit tamní vládu, aby iniciativu podpořila. Už o rok později, v září 2015, byl návrh předložen Valné hromadě Apimondie v Jižní Koreji. Na tomto mezinárodním setkání včelařských spolků byl s nadšením přijat a většinou hlasů schválen. Následoval nejtěžší úkol – přesvědčit vlády členských států OSN o tom, že včely jsou pro život lidstva natolik významné, že si zaslouží mít vlastní svátek.
Úkolu se s vervou zhostilo slovinské Ministerstvo zemědělství, které iniciativu propagovalo při rozličných příležitostech po celém světě. Snaha Slovinců byla odměněna koncem roku 2017, kdy Světový den včel odsouhlasil nejprve Hospodářský a finanční výbor OSN a následně i Valné shromáždění OSN. Návrh byl přijat jednomyslně, hlasy všech 115 členských států. Dejan Židan, slovinský premiér, mohl vzápětí spokojeně prohlásit: „Po třech letech snažení, kdy za sebou máme veškeré administrativní povinnosti vůči OSN a kdy jsme absolvovali intenzivní informační kampaň v mnoha zemích světa, jsme konečně uspěli. Včely a další opylovatelé mají nyní místo na slunci, které si s ohledem na svůj význam pro svět i lidstvo zaslouží.“
Květnový termín byl vybrán proto, že na severní polokouli jsou včelstva touto dobou v plném rozpuku. Na jižní polokouli se zas blíží podzim a včelaři sklízejí plody svého snažení. Dvacátý květen nebyl obsazený jiným svátkem a zároveň je rodným dnem (nebo spíš dnem křtu) Antona Janši (1734 – 1773). Tento slovinský včelař se stal uznávaným již během svého života. Sama císařovna Marie Terezie ho pozvala do Vídně, aby zde v nově založené včelařské škole vyučoval včelařství. Stačilo přitom málo a stal se, podobně jako jeho bratři, malířem. Pravdou ale je, že ke včelaření měl cestu vydlážděnou – jeho tatínek vlastnil asi stovku včelstev, takže Anton svět včel objevil již v útlém věku. Naštěstí pro nás odložil štětec a v roce 1769 začal profesionálně včelařit. Později včelařství vyučoval ve Vídni a pečoval o včelstva v zahradách Habsburků. Vzhledem k tomu, že byl průkopníkem nových přístupů a uznávanou autoritou, měl mnoho následovníků i po své smrti.
Slovinsko na počest svého krajana i na počest včelám pořádá velké oslavy. Ty započaly již v pátek a v sobotu dvěma mezinárodními konferencemi. Proběhl také ceremoniál a odhalení památníku věnovaného včele kraňské. Dnes probíhají v Žirovnici oslavy, které zaštítil Borut Pahor, prezident Slovinska.
Zprávy o radovánkách na české půdě se nám zatím nedonesly, ale konference ve Slovinsku se údajně účastní také český ministr zemědělství Jiří Milek. Češi se nadto vytahují, že s nápadem oslavovat Světový den včel přišli první (viz úvodní strana časopisu Včelařství 5/2018, kde stojí že „Světový den včel vznikl u nás, světu ho dali Slovinci“). Zda nám to ve světě udělá dobré jméno (za prima nápad) či ostudu (za chlubení se cizím peřím a neschopnost dotáhnout věci ke zdárnému konci), ponechme do případných komentářů…
Více na www.worldbeeday.org.
Některé odkazy na veřejně přístupné digitalizace Janschových děl:
Des Anton Janscha Hinterlassene vollständige Lehre von der Bienenzucht (Janschova úplná nauka o chovu včel), posmrtné vydání z r. 1790:
https://books.google.cz/books/about/Des_Anton_Janscha_Hinterlassene_vollst%C3%A4.html?id=96xlAAAAMAAJ&redir_esc=y
Abhandlung vom Schwärmen der Bienen (Pojednání o rojení včel) z r. 1774:
https://books.google.cz/books?id=VqxlAAAAMAAJ&hl=cs&source=gbs_similarbooks
Digitalizace starého tisku:
http://reader.digitale-sammlungen.de/de/fs1/object/display/bsb10296195_00005.html
Je velmi zajímavé, že 1. český překlad Janschova díla vyšel péčí J. A. Trutnovského již r. 1777: https://books.google.cz/books?vid=NKP:1002400186&printsec=frontcover#v=onepage&q&f=false
Doufam ze za tim nikdo nebude hledat mezinarodni spiknuti.
Mam dnes 60. narozeniny.
Pracujte pouze s fakty. Nespekulujte.
Ale dalo to fusku to zaridit.
Tak Karlíku, vše nej …………
Ještě přidávám odkaz na příběh o tom, jak vznikl nápad vyhlásit Světový den včel, z úst prezidenta Slovinského svazu včelařů, Boštjana Noče: https://worldbeeday.org/en/about/timeline.html
Pingback: Světový den včel a dárek pro 3D tiskaře - Včelaři sobě