Chacharistánské kalendárium – červenec 2018

Pro neznalé – centrum Chacharistánu se nachází na soutoku řek Ostravice a Odry. Jeho lid osídlil úbočí dvou pohoří vymezujících Moravskou bránu – Karpaty/Beskydy a Sudety/Nízký Jeseník. Jmenuji se Tomáš Ivanský a patřím k etniku sídlícímu na sudetské straně, kde rovněž včelařím. Mám cca 40 včelstev, jejichž základ pochází z chovné linie kraňské včely, kterou pan Žídek ze Smolkova svého času pojmenoval jako Slezanka, což uspokojuje moje srdce lokálního patriota. A proto ji chovám také.

Červenec 2018

Červenec nese parna, krupobití a medovice, jest-li hojný na bouřky a vichřice.

Na svatou Magdalénu pohoda, pro včely výhoda; a když slota, to lichota.

Tento měsíc jako včelař nemám rád. Po slunovratu se pomalu tlumí období chovu, množení a larvení (které mě baví) a začíná období, které mě nebaví. Kulminuje vytáčení medu. Slídění po roztočích a občas i různá ošetření, kterým (stále nevím proč) někteří optimisté říkají „léčení“.

Ještě plním sliby manželce a zadělávám matečníky na mateří kašičku. Jinak ale jen nostalgický úklid v tuto chvíli již prázdných plemenáčů z vyprahlého hájku pod zahradou. Mladé oddělky jsou již převedeny do připravených úlů a jejich další produkce je zastavena jen totálním nedostatkem „hardware“. Zkrátka došlo úplně vše – dna, nástavky, souše. Vyvážečka se čtyřkolkou je potupně adaptována na cukrářský vozík, protože do těch oddělků, které se v květnu a červnu dělaly tak nějak „samy“, aby házel krmení lopatou.

Nejen oddělky se dělaly samy, ale i toho medu je letos nějak dost. Říkám ženě, že na poslední vytáčení máme ještě tak 120 kg medu v úlech na zahradě. Nadšením ji to neplní. Asi jsme už oba umedovaní. V hlavě se mi perou dvě myšlenky. Jedna říká: vytoč med a alespoň z části pokryj náklady.

Druhá letargicky sumarizuje: budeš vytáčet, umývat, připravovat krmino, krmit atd. Však to znáte. Letargie vítězí – budou zimovat na medu. Takže když mě za mrazivých zimních večerů někde ve včelařské hospodě uslyšíte plkat o tom, jak zimujeme na medu, vězte že to není souznění s těmi nebohými tvorečky, ale jen vítězství červencové medoletargie, vlastně prokrastinace (jak se v new speaku teď lenosti říká).

Snad by mě z podletní depky mohla zachránit úlová váha neb v elektronické marketingové náloži – Chytré úlové váhy udělají šťastnější včelaře i jejich včely to píší. Pohled na „chytrou“ úlovou váhu mě šťastným neučinil. Hmotnost úlu stagnuje. Včelstva evidentně jedou v módu „z ruky do huby“. Buď se autor článku mýlí, nebo mé váhy nejsou dostatečně smart. Ve stavu štěstí mě udržuje již jen fakt, že včelky budou mít šťastně rozesmátou tvářičku, když poletí na rozkvétající pohanku, svazenku či jen tak ze cviku vykrást sousedky (doufám, že oslabení sousedek nebude způsobeno nějakou odpudivou včelí virózou nebo MVP).

Z červencové letargie se již třetím rokem léčím údržbou stávajících, a přípravou nových stanovišť. U tohoto tématu se dnes malounko zdržím. Sleduji tím dva cíle

 1. Snažím se tím dát smysl jinak obtížně využitelným pozemkům, o které bych se jinak stejně musel starat.
 2. Protože se rád věnuji aerobním sportům, propojuji včelnice do běžeckých okruhů (v tuto chvíli 8,5 a 11,5 km), čímž kombinuji včelaření s aerobními sportovními aktivitami.

Kritéria pro výběr stanoviště mám nastavena takto:

 1. Příležitosti snůšky z mého pohledu klíčový faktor dostatku pylu a nektaru v průběhu sezony. V naší krajině Oderských vrchů/Nízkého Jeseníku preferuji jako základ kombinaci smíšený les x „zemědělsky zanedbaná“ louka. Případná snůška z kultivovaných plodin typů řepka, svazenka, ostropestřec, pohanka je potom vítaným doplňkem. Tam, kde je to možné, přilepšujeme v okolí stanoviště osetím menší rozlohy svazenky nebo komonice bílé jako doplňkového zdroje podletní, resp. podzimní pastvy.
 2. Zavčelenost“ stanoviště – jako včelař se chovám značně nekonzistentně. Na jedné straně vyhledávám místa, která nejsou zavčelena, abych je obratem ruky zaplnil svým chovem. Soucítím s pronásledovanými včelami samotářkámi a čmeláky, ale současně jim cílevědomě buduji potravní konkurenci. Abych alespoň malounko odčinil tyto prohřešky, nebuduji stanoviště větší než 10 včelstev.
 3. (ne)Dostupnost místa – je určena primárně tím jaký dopravní prostředek volíte pro logistiku (doprava nástavků, krmení atd.). V případě velmi snadné dostupnosti resp. „viditelnosti“ stanoviště začne většina včelařů dříve či později řešit problém oplocení či jiných ochranných prostředků. Většinu stanovišť mám buď hůře dostupných (čtyřkolkou nebo off-roadem), nebo oplocených. Výjimkou je jedno stanoviště v překrásné lokalitě poblíž malého zatopeného lomečku, relativně dobře dostupné a neoplocené. Pozemek jsem koupil a zřídil zde včelnici. Problém byl s návštěvníky, kteří se patrně o včelách chtěli dozvědět více. V průběhu června několikrát včelstva rušili a v jednom případě jim strkali do jednoho úlu větev či co. Během měsíce se chování včel markantně změnilo k horšímu. Na stupnici 1-5 (jako ve škole), kterým hodnotím temperament mám většinu včelstev někde kolem 2. Tyto jsou jednoznačně za čtyři. To vedlo zákonitě k poklesu návštěvnosti místa. Jsem zvědavý jak se tato získaná, nikoliv zděděná vlastnost bude propisovat do dalších generací létavek.
 4. Příznivá expozice stanoviště

  V tuto chvíli máme všechna stanoviště v nadmořské výšce 250-350 m. n. m. takže se snažím ladit pouze to, aby úly nebyly vystaveny v létě celodennímu slunečnímu žáru a v chladných měsících byly okolním porostem chráněny před větrem. Většina stanovišť je orientována na východ případně jiho-východ s otevřeným nebo vysekaným prostorem před úly. U domu mám i dvě stanoviště s orientací severo-východ. Empiricky jsem nezaregistroval rozdíly ve snůšce či prospívání včel ve vazbě na orientaci stanoviště. Důležité však je, aby v širším okolí byl zdroj vody dostupný včelám i za chladnějšího počasí. Jako problém se mi jeví údolíčka, kde se na podzim a v předjaří drží takové ta lezavá vlhkost a námraza. Taková místa předem vylučuji kvůli větší spotřebě zásob i z důvodu, že při infekčním tlaku nosemy může být právě toto faktor, který včelstvu ve finále podrazí nohy. 

 5. Epický výhled ze stanoviště – Naprosto klíčová vlastnost pro budování duševní rovnováhy včelaře, kdy po usilovné práci spočívá pohledem na krajině a minimálně 15 minut se kochá výhledy (úvodní foto, pozn. red.).

Jak jsem již zmínil výše, snažím se budovat stanoviště relativně malá v rozsahu 5-10 včelstev. Standardně na stanoviště umístím 5 včelstev a po ročním „zkušebním“ provozu rozšířím na 10. Tomu mám přizpůsoben i hardware – stojany logistiku apod. Výhodou je flexibilita v případě, kdy dané stanoviště neplní očekávání do něj vložená.

Takto fragmentovaná stanoviště znamenají samozřejmě větší přejezdové časy a nutnost transportu věcí, které by na stanovišti s 200 včelstvy měl člověk někde v domečku či ve včelíně. Tomu se snažím čelit unifikací či eliminaci „hardware“:

 • Rozpěrák je standardní výbavou stanoviště
 • Smetáček či jiné ometací pomůcky nepoužívám (s vyjímkou medobraní)
 • Stojany na úly jsem si vyvinul standardizované na 5 včelstev s olejovou ochranou proti mravencům
 • Pro obsluhu používám pracovní čtyřkolku s dvounápravovým vozíkem, jehož korbu lze kdykoliv zaměnit za platformu pro převoz úlů/stojanu či adapter na převoz IBC kontejneru
 • Úly a dna jsou všechny Lang 2/3 převážně vlastní výroby
 • Stanoviště s mladými oddělky jsou doplněna jednoduchou napáječkou s korkovými plováky. To determinuje další z povinností včelaře – zajistit v průběhu zimního období dostatečné množství korkových zátek z kvalitních vín pro napáječky. Výsledky letošního kola empirického výzkumu naznačují že oddělky nejlépe prosperují, mají-li v napáječkách zátky z výhradně suchých vín z oblastí Mikulov, Saint Emillion a Mosella.
 • Každé stanoviště označuji cedulí. Jednak případný odběratel medu vidí, kde je vyráběn, jednak si myslím, že je praktické mít na stanovišti uveden minimálně telefonní kontakt, pro případ poškození úlů apod.

Ať Vám ten čerchmantský červenec ubíhá. Na shledanou v srpnu.

Tomáš Ivanský

1 komentář

 1. Pingback: Chacharistánské kalendarium - září 2018 - Včelaři sobě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *