Kolik stojí med

Znám jednu Markétu, žije ve Švajcu a jezdí párkrát ročně za maminkou na sever Moravy. Po cestě z letiště to vezme přes nás (Mělník!) a nakoupí u mě pro rodinu med. Divím se, copak tam u vašich nejsou včelaři? „Nene, já su z Palkovic, u nás žádný včelař není.“ Vsadím boty, že tam jsou nejmíň dva, jen o nich neví. A taky vsadím boty, že by u nich nenechala tolik peněz, co tady.

Trvalo mi čtyři roky, než jsem se vyšplhala k ceně medu zhruba odpovídající kilovce másla, jak je hustě doporučováno. Ne, že by můj med předtím byl horší než teď. Nebo že by moje zákaznice byly předtím míň při penězích. Jen jsem měla plnou hlavu nesmyslů typu nebuď hladová, včelky máš pro radost, za ty prachy to nikdo nekoupí, co si o tobě řeknou ostatní včelaři… Bullshit.

Trochu hravosti to chtělo. Pěkná sklenice stojí stejně jako svazovka. Menší objemy zákazníka míň bolí. Na facebooku se dá dělat i něco jiného než postovat fotky dětí. A když už, tak šťastně zapatlaných od medu. Holky, co si ke mně pro med chodí, hodně baví sexy slovíčka, takže akátový med nemůže jinak, než smyslně stékat po prstech, sorry.

Můj oblíbený vtípek je „u mě to nekupuj, mám to strašně drahý.“ Skoro každý se zeptá, proč? Mám své důvody a když je vyjmenuju, většinou to skončí pár sklenicemi z domu. Lidi mají rádi pěkné příběhy, proč jim je neposkytnout, znáte ten o jedné upracované včele a půl lžičce medu?

Najděte si vlastní opravdový důvod, proč si stojíte za svou cenou medu. Třeba neléčíte tvrdou chemií. Nebo jedete na volné stavbě a můžete se pochlubit nádhernými panenskými plásty. Holkám na zimu necháváte štědrou mednou komoru. Letos se vám povedla limitovaná edice voňavé lípy, co voní jak mentolka, to je lék!

A jestli to tu čte někdo z Palkovic, prosím vás, vyhoďte si před dveře ceduli s nápisem MED, ať to Markéta příště najde.

5 komentářů

 1. Taky jeden Reagovat

  Hmm. Markéta asi moc nehledala, řekl bych že vůbec. Skoro celá Severní Morava je převčelená i převčelařená… Místy je i přes 40 včelstev na kilometr čtvereční… Konkrétně Pálkovice minulý rok 22,5 včelstev na km2 (https://colosscz.carto.com/builder/aaa1e4c5-9718-49df-bb94-d68f6460c5d6/embed).

  Jinak doporučuji http://eagri.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny2/plpis/ tam zapnout „Stanoviště včelstev“ a přiblížit na Pálkovice – budou tam i kontakty a na včelaře.

  Mimochodem, hned vedle Pálkovic – ve Chlebovicích – je Včelařské muzeum.

 2. VaT Reagovat

  Naštěstí dneska už stačí napsat na výrobek formulku „S příběhem“ a kunšoft je spokojený i bez toho, aniž by nějaký slyšel. Což je pro apisemiasociály ideální situace.

 3. Pingback: Mapa cen medu - Včelaři sobě

 4. Miroslav Vochozka Reagovat

  Nevím, co na tom severu Moravy s medem čarujete. U nás, na jihu Čech je hodně kupujících právě odtud. Není to jen moje zkušenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *