Sladký život Milana Motyky

V letošním roce vyšla netradiční fotografická publikace o včelách a včelařích. Vydána byla v Polsku, ale autorem je Čech.

Trh se včelařskou literaturou je prosycený knihami domácími i zahraničními. Většina titulů je čistě odborných, ale objevují se i pěkné knížky pro děti, floristické publikace, medové kuchařky a truhlářské návody. Málokdo ale vydá knihu o včelách, která je zároveň uměním. Právě takovou letos představil Milan Motyka – včelař, lesník a fotograf z vášně, profese i vzdělání. Jeho Sladký život zobrazuje krásu včelařství v krystalické podobě.

Výpravná fotografická publikace na takřka 230 stranách zaznamenává cestu autora po stopách včel v průběhu posledních deseti včelařských sezon. A že je to cesta zajímavá! Se slovy se na ní ale téměř nepotkáte. Texty jsou v knize spíš doplňkem a slouží především k popisu fotografií nebo k tematickému oddělení jednotlivých kapitol. Fotografiemi, kvůli kterým vlastně kniha vznikla, autor naopak nešetří a zahrnuje Vás jimi ze všech stran. S každou další stránkou tak objevujete nové a nové pohledy do včelího království, které Vám možná doposavad zůstávaly skryté.

Milan Motyka je absolventem Lidové konzervatoře v Ostravě, oboru výtvarná fotografie, vystudoval i lesnickou a včelařskou školu. Profesí je lesník, ale oba další obory mu zůstaly koníčkem a provázejí ho po celý život. Narodil se, vyrůstal a žije na česko-polském pomezí v české části horské oblasti Moravskoslezských Beskyd. Krajina autora inspiruje a její genius loci na vás z každé stránky dýchá. Lesnictví i včelařství jsou pro něj nevyčerpatelným zdrojem zážitků a na stránkách své knihy je s Vámi s otevřeným srdcem sdílí.

První třetina knihy je drobnohledem do života včel. Stránky jsou naplněné makrofotografiemi včel v prostředí úlu i venku mimo něj. Pokochat se můžete včelami sajícími nektar i medonoskami obalenými pylem. Zachyceny jsou „řetízky“ včel při stavbě plástu i lízání kapiček medu. Cílem však není dopodrobna dokumentovat včelí bytí. Fotografie jsou spíš obrazem. V prvním oddílu knihy je i snímek pojmenovaný „Spící královny“, za který si Milan Motyka vysloužil ocenění v prestižní fotografické soutěži Czech Nature Photo 2018.

Druhá třetina publikace dokumentuje včelařské tradice, které už téměř upadly v zapomnění. Autorovi se podařilo za hranicemi v Polsku nalézt staré včelaře, kteří ještě aktivně včelaří v košnicích a klátech. Zachycen je tak způsob výroby tradičních včelích obydlí i následná péče o včelstva v nich zabydlená. Další, neméně zajímavé fotografie, dokumentují výrobu brtí. Brtníci jsou v tomto případě polští lesníci pokoušející se o zachování tradic a brtnického řemesla. Tradiční sepětí včel a lesa naznačují fotografie z lesního prostředí. Připomínají často opomíjené – odkud vlastně naše včely vzešly, co je jim přirozené.

Ve zbytku knihy autor ještě přibližuje plást a med, milované to produkty včelí píle. Vydáte se s ním také na několik zajímavých včelnic v zahraničí. Láska ke včelám evidentně pomáhá spojovat spřízněné duše po celém světě. Autorovi přinesla mnohá přátelství, včelařské zkušenosti, zajímavé lidské příběhy a nakonec i možnost vydat své fotografie knižně.

Knihu vydal Sądecki Bartnik v roce 2018 v trojjazyčném provedení (polsky, anglicky a česky). Vydání je velmi velkorysé, s pevnou vazbou a na křídovém papíře. Jediné, co bych snad knize vytkla, jsou četné překlepy v nedlouhých textech. Pečlivou korekcí se jim jistě dalo předejít. Technicky nedokonalá je jediná fotografická koláž v knize (str. 14,15), která navíc, podle mého, zbytečně vybočuje z konceptu a působí nepřirozeně.

Přes tyto drobné nedostatky je publikace ojedinělou příležitostí nahlédnout do včelího světa nikoliv jen kvůli odborným poznatkům, ale kvůli estetice. Přála bych ji do výbavy knihovničkám všech včelařů. Je však jisté, že mnozí „ostrouhají“. Vyšlo 1 500 výtisků. Těm z Vás, kteří si ji zakoupíte, snad přinese tolik potěšení, jako přinesla mně samotné. Až se mi v zimě zasteskne po včelách, vím kam sáhnout.

Słodkie życie, Sweet life, Sladký život
Milan Motyka
Vydal: Sądecki Bartnik sp. z o.o.
ISBN 978-83-61904-33-5

Rozhovor s autorem a ukázku fotografií z knihy naleznete zde.

1 komentář

  1. Pingback: Nafoukané profíky nefotím - Včelaři sobě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *