SZPI zakázala pomerančový med, výrobce naběhl překupníkovi

Minulý týden, 15. 11. 2018, Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) sdělila, že nařídila stáhnout z prodeje „Květový pomerančový med“ výrobce Včelařství Thomayer. Jako důvod uvedla klamavé geografické označení původu medu. Vzhledem k citlivosti tématu falšování medu jsme požádali výrobce, aby se ke kauze vyjádřil. Níže zveřejňujeme informace SZPI i stanovisko výrobce.

Z tiskové zprávy SZPI

SZPI provedla kontrolu medu u prodejce NATU s.r.o., který na svém webu nabízel „Květový pomerančový med“ v balení 250g, s označením data minimální trvanlivosti do: 12/2019, výrobce: Včelařství Thomayer, Josef Thomayer, Chodov 24, Trhanov. Inspekce med označila jako nevyhovující a nařídila jeho okamžité stažení.

Důvodem bylo klamavé označení geografického původu medu. Výrobce na obal potraviny uvedl „země původu: EU“. Laboratorní analýza ale prokázala, že se jedná o potravinu jiného geografického původu, konkrétně pylová analýza prokázala původ medu v regionu Střední Amerika.

Dalšího porušení právních předpisů se dopustil prodejce NATU s.r.o. tím, že na svém e-shopu nabízel předmětnou šarži medu s informací: „…jednodruhový květový med z nektaru z květů pomerančovníků ze Španělska s obsahem vitamínů…“ a dále zde uvedl další údaj o původu „Země původu: Česká republika“.

SZPI zahájí s kontrolovanou osobou správní řízení o uložení pokuty. Inspektoři SZPI dále nařídili prodejci, aby závadnou šarži neprodleně stáhnul z tržní sítě a adekvátně upravil informaci na svém e-shopu. SZPI informaci vložila do evropského systému pro boj s falšovanými potravinami AACS.

Mgr. Pavel Kopřiva – tiskový mluvčí SZPI

Vyjádření výrobce Včelařství Thomayer

Kromě vlastního chovu včel, kterým se zabývá téměř celá rodina, máme schválenou provozovnu na výkup vosku a výrobu mezistěn a také provozovnu na výkup medu. Takto tedy můžeme vykupovat med od jiných včelařů.

Květový pomerančový med jsme vykoupili od včelaře z Německa. Důvěřovali jsme v rámci dobrých obchodních vztahů v serióznost informace, že med pochází ze Španělska, jak jsme uvedli na našich webových stránkách a na etiketě (země původu EU). Z naší strany došlo, ač nevědomě, k chybnému označení země původu. Nikdy jsme neuvedli, že pomerančový med pochází z Česka, toto uvedl obchod, kam jsme med dodávali.

Omlouváme se proto svým zákazníkům, že jsme je nevědomě uvedli v omyl o původu medu. Ujišťujeme však všechny, že med je pravý a zcela vyhovující, což potvrzují veškeré testy, které nechala inspekce provést. V žádném případě se nejedná o falšovaný med. Předmětnou analýzu přikládáme.

Josef a Vendula Thomayerovi – Včelařství Thomayer

10 komentářů

 1. KaJi Reagovat

  Třicet let po 17.listopadu máme stále bolševické myšlení pod kůží.
  Dokud se nezmění překupníci v obchodníky, je zbytečné to vše svádět na Zemana a spol.
  Kapitalismus s překupníky a spekulanty, tak je to v nás hluboce zažito.
  A překupníci jsou …..

  • Štěpánka Dlouhá Reagovat

   Toto je pohled člověka, který dobu před 17. listopadem zažil. Autorka nadpisu (já) ji však jen prošišlala ve vytahaných punčoškách. Slovo „překupník“ má zde zcela neutrální význam – dalo by se nahradit slovem „prostředník“, a jistě i prostým „obchodník“.

 2. jhk Reagovat

  Myslím si, že označit med – že je odtud, či odtud – by mělo být věcí normální „obchodní politiky“. Např. Madei in Czech, nebo Made in Poland. Dále by tam mělo být označení popřípadě oblasti kde se to ono urodilo, popřípadě co bylo použito jako hnojivo, anebo čím se to poprášilo. Následně by si měl člověk možnost mít velmi jednoduše někde ověřit, co onen přípravek obsahuje za další látky a co mohou způsobit v organizmech, se kterými přijde do styku. Nemyslím si, že by tomu muselo něco vážného bránit. Naopak si myslím, že kdo by chtěl život brát opravdu vážně – sám by ze své vlastní vůle sdělil vše potřebné komukoli – aby vyšlo najevo, že jeho produkt – je pro člověka přínosný a prospěšný a užitečný a nezávadný.

  • JiMa Reagovat

   Zpráva o analýze má datum 26.7.2018. Výrobce ještě v listopadu nabízel pomerančový med země původu EU, z květů pomerančovníků ze Španělska. Kdo komu naběhl?

 3. JiMa Reagovat

  Zajímavé, zpráva o analýze má datum 26.7.2018. Výrobce ještě v listopadu prodával pomerančový med s původem ze země EU, z  květů pomerančovníků ze Španělska. Kdo komu naběhl?

 4. Hraby Reagovat

  Zpráva o analýze má datum 26.7.2018. Výrobce ještě v listopadu nabízel pomerančový med země původu EU, z květů pomerančovníků ze Španělska. Kdo komu naběhl?

 5. Hraby Reagovat

  Zpráva o anylýze má datum 26.7.2018. Výrobce ještě v listopadu nabízel pomerančový med země původu EU, z květů pomerančovníků ve Španělsku. Kdo komu naběhl?

  • Jiří Matl Reagovat

   Pane kolego,
   moc bychom prosili, šlo by diskutovat pod plným jménem, aby bylo s kým diskutovat? A stačí to napsat jednou, psát totéž z různých adres několikrát nemá smysl. Duplicitní texty jsem smazal, aby se mohlo konečně začít křičet, jaká tu panuje cenzůůůůra. Ponechal jsem jen jeden z každé adresy a pseudonymu 😀
   S díky
   Jiří Matl

 6. JosPr Reagovat

  Dokud budou v „dobre“ vire nakupovat zpracovatele med ci vosk zahranicni produkce,sance,ze bude dalsi ostuda je hodne vysoka.Jako by bylo v CR medu malo.

 7. gupa Reagovat

  No já čtu významné zastoupení citrusy, vrby a hvěznicovité (např slunenčnice), dále několik identifikací které jsou mezi 100 nejinvazivnějších. http://www.iucngisd.org/gisd/

  Kde máte tu Střední Ameriku? V původu ? Ale už např. 100 let v Lednici na Moravě máme desítky cizokrajných zdrojů pylu. Takže lednický med je také z Ameriky?

  Nemyslíte, že še může Christoph Joachim mýlit? Zkoušel mu někdo pro ověření zaslat anonymní ověřené vzorky např. z vyuky z Mendlárny s ověřenou mikroskopií? Nebo který kamoš kohosi to do těch Brem zasílá?

  Také není jasné proč není med určen kvantitativně, ale jen kvalitativně. (to kvůli skutečné identifikaci druhu) Kvalitativní rozbory jsou oničem když tu máme parky a exotické dovozy na každém zahradnictví na každém rohu kdekoli v teplejší Evropě ale i unás okolo obchodních center. Prostě nějaký mlaďoch něco napíše v rámci své pracovní doby na papír nějaké své závěry a nikdo nehledá kvalitu takové zprávy z německé laboratoře. Toby jste se divili kdy zašlete do Brem prokazatelně český med od vlastních včel a oni Vám odpoví že to je med původem z „Východní Evropy“.

  https://www.researchgate.net/profile/Christoph_Joachim

  Několik prapodivných rozborů od Německých odborníků jsem viděl a toto je jeden z jejich dalších paskvilů.

  https://www.researchgate.net/profile/Christoph_Joachim

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *