Chacharistánské kalendárium-prosinec 2018

Nesem vám noviny, poslouchejte, Z betlémské krajiny, pozor dejte. Slyšte je pilně a neomylně; rozjímejte!

Poslední měsíc roku je zde a s ním i poslední letošní Kalendárium. Jak už to touto dobou včelařského roku bývá, šíří se zvěsti. Nejen o zrození Páně, ale i o tom jaký bude ten následující včelařský rok. Podle zvěstí má být úhynový, zkrátka nepříjemný a zlý. Proto je třeba plošně šturmovat. Nastartovat kompresory, aerosoly, amitrazy  atd. atd. Inu, každý má svoji včelařskou tradici. Já také. Tradice mám v tomto čase vlastně tři:

  1. Mikulášský pokap
  2. Předvánoční dřevotvorba
  3. Obchůzka na Boží hod Vánoční

Mikulášský pokap

Ano, myslím tím samozřejmě pokap kyselinou šťavelovou (ať už se obchodně jmenuje jakkoliv). Doba kolem sv. Mikuláše mi pasuje na předchozí říjnová resp. listopadová opatření ve včelách. Používám klasickou aplikaci dle Randy Olivera 2.5% w:v v cukerném roztoku 1:1. Jediná odchylka je, že se snažím, aby roztok nezchladl, držel si vyšší teplotu a včely neochlazoval. Nejsem přítelem plošných ošetření, proto ošetřuji jen včelstva u nichž předchozí kontroly infestace vedou k nutnosti zásahu tohoto typu. I když občas slyším marginalizaci vlivu KŠ na včely, přesto to vnímám jako další nástroj, kdy vyháníme čerta ďáblem. K aplikaci používám stříkačky polské provenience Margomed. Krásně se s nimi pracuje i v rukavicích. Dobře balancovaný poměr cena/výkon.

Stříkačka na pokap KŠ

Předvánoční dřevotvorba

Někdy po 15. prosinci se u nás rozpoutá předvánoční mumraj. Je u nás takový zvyk, že ženy společně připravují těsto na perníky a cukroví a toto cukroví společně vyrábí a pečou. Kontemplativní atmosféra Adventu je dočasně v kopru, nahrazená dívčím povykem a nestrukturovaným rumrajem. Takže se kvapem buď stahuji do pracovny nebo do dílny. V dílně pak zahajuji výrobu nástavků a úlových den pro nastávající sezónu. Mívám k tomu účelu dlouho dopředu připravenou rozkatrovanou vejmutovku, v horším případě smrk  v požadované vlhkosti. Je to taková meditativní posloupnost 12 kroků: osamovat, ohoblovat, tloušťkovat, šířkovat, kapovat, cinkovat, vrtat, falcovat pro ouška rámků, lepit, srážet hrany, lehce brousit, napustit olejem a označit.

Hoblování prken

Díly nástavku

Štěpánská obchůzka

Na Hod boží vánoční nebo na Štěpána vyrážíme na obchůzku včelstev. Potřebuji jednak zkontrolovat, zdali po posledním větrném týdnu nespadl na některý z úlů strom a dále ověřit jaký léčebný spad mají včelstva po Mikulášských oxalových slavnostech.

Obchůzka

Tím můj včelařský rok končí. Ještě abych nezapomněl – v posledních dnech jsem pro Vás psal Jsou čmeláci dobrými obchodními cestujícími? Týká se mé oblíbené oblasti – výzkumu kognitivních vlastností včel a čmeláků. De-facto volně navazuje na poslední článek Michala Kabáta Střípky z vědy, Rojení, část II. Takže pokud budete mít mezi svátky čas, počtěte si.

Užívejte krásné Vánoce a ať Vám v roce 2019 včelky dělají jen radost.

Tomáš Ivanský

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *