Skutečný včelařský dárek

Rok co rok se o Štědrém večeru dojímám nad vynalézavostí mých nejbližších, kteří dobře vědí, co je mému srdci nejbližší. Od doby, co včelařím, nikdy pod stromečkem nechyběl dárek, který moje milované medonosky nějak připomíná.

Dostala jsem třeba medová mýdla a medovinu, nádobí s motivy včel i včelami inspirované šperky. Nikdy nechyběly ani zajímavé odborné knihy. Rok co rok se také přihodí, že pod stromečkem najdu předmět, který v obchodě se včelařskými potřebami tutově vyhrál soutěž “ležák roku”. Tak už mám třeba náplň do dýmáku, která nedoutná (ani nehoří), rozpěrák, který se hodí leda jako vražedná zbraň nebo kleště na uchopení rámků, ze kterých při prvním použití odletělo pérko do křoví.

Docela jiný dárek

Před dvěma roky jsem dostala dárek, který byl docela jiný než všechny ostatní. Byl ukrytý v obálce podobné těm skrývajícím dárkové poukázky. V první chvíli jsem si skutečně myslela, že to se mnou rodiče vzdali a rozhodli se přenechat výběr včelařského vercajku na mých rozmarech. Až po letmém přečtení certifikátu se ukázalo, že darovaný úl překvapivě nepřijde do řady dalších na naší včelnici, ale rozšíří skromné hospodářství v dalekém Afgánistánu.

Abyste rozumněli – rodiče mě obdarovali Skutečným dárkem od Člověka v tísni. Zakoupením certifikátu tenkrát jedné rodině pomohli zajistit obživu. Mně zas darovali hřejivý pocit a možnost sdílet tu radost společně s nimi. Znáte snad krásnější dar?

Člověk v tísni svým programem Skutečný dárek pomáhá všude tam, kde je třeba. Z peněz vynaložených na zakoupení dárkového certifikátu Včelí úl v charitativním e-shopu tak nezisková organizace, například, pokryje pořízení jednoho úlu. Včely, které se v něm zabydlí, přinesou obdarované rodině dostatek medu na spotřebu i prodej. Med je totiž v mnoha zemích ceněn nejen pro svou lahodnou chuť, ale lidé ho využívají i jako lék. V oblastech, kde je med vzácný a výnosy ze včelstev nejsou vysoké, má tato zlatavá pochoutka několikanásobně vyšší relativní hodnotu než u nás. I pár včelstev se tak pro rodinu může stát primárním zdrojem příjmů.

Jak Skutečný dárek pomáhá?

Skutečné dárky nestaví příjemce pomoci do pasivní pozice. Obdarovaní se musejí o své včely dobře starat, med pečlivě stáčet a prodávat. Teprve pak jim přinesou skutečný zisk. Že to nemusí být zrovna jednoduché, dokládá příběh mladičkého Abdula. Jeho včelařské úspěchy zbrzdila tvrdá zima, která včelstva výrazně oslabila. Pak přišla zkáza v podobě útoku divokých sršní. “Z devíti včelstev mi zbyla dvě,” vzpomíná smutně Abdul. Ztráta pro něj byla těžká mimo jiné i proto, že doufal, že díky prodeji medu bude mít dostatek prostředků, aby se mohl oženit se svou snoubenkou. Plány na svatbu tak musel odložit.

Mohamed Yousoof, který rovněž obdržel dvě včelstva, vybavení a potřebná školení naopak neskrýval svou radost: “Prodal jsem 4 kila medu a kupci za mnou jezdili dokonce až z Kábulu.” Peníze, které utržil prodejem medu využil na nákup krávy. Rodina tak měla čerstvé mléko a matka mohla začít plánovat výrobu sýra.

Od roku 2009, kdy projekt Skutečný dárek běží, už Člověk v tísni díky českým dárcům dokázal pomoci tisícům lidí. Kromě toho, že postavil 196 včelích úlů, rozdal 6 525 koz a ovcí, naočkoval 28 242 krav, postavil nebo opravil víc jak 9 000 vodních zdrojů, vybavil 201 škol, zasadil 823 000 sazenic…
Zpod stromečku naší rodiny tak dočista zmizely vražedné rozpěráky. Místo toho raději každoročně rozšiřujeme náš vánoční virtuální statek. Kromě včel už máme slepice, kozy a bezpečné porody (Ježíšek se přece narodil ve chlévě). Nepochybuji, že svůj Skutečný dárek snadno najde každý, kdo se jej vydá hledat.

Zpracováno s podklady Člověk v tísni o.p.s.

5 komentářů

 1. VaT Reagovat

  Poslouchal jsem nedávno v nějakém pořadu v rádiu, že celý ten středomořský úhor byla dříve zalesněná krajina a lesy zmizely mimo jiné i v důsledku intenzivního (z tehdejšího pohledu) chovu koz. A teď se něco podobného děje v Africe. Takže osobně mám trochu pochybnosti, že zrovna koza je ten nejlepší dárek pro africkou přírodu.

   • VaT Reagovat

    Návod jsem tam teda nikde nenašel. Jinak tohle jde úplně mimo mé chápání. Nejsem blázen abych kupoval med za 2220 Kč/kg. Ale ten web je pohledně designově aktuální, určitě někoho seženou.

    • Jiří Matl Reagovat

     Jj, jasně, mám z toho tak trochu podobný pocit, ale je-li to skutečná charita, nelze aplikovat klasická ekonomická schémata. Mně se líbí, jak tam ty medné krávy mydlej jednu za druhou venku v lese. Je z toho vidět, že to zase není až takový problém, jak se tu u nás z toho dělá. Myslím tím ty přesné nákresy, výkresy a touhy po standardech …

 2. Pingback: Mudrování „extenzivního včelaře“ nad knihou Louka – Včelaři sobě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *