Včelaření od jara do zimy

Rok 2018 byl rokem velké úrody včelařské literatury z pera (počítače) autorů tuzemských, ale i cizích (v překladech). Regály plné knih v knihkupectví i doma ve mně vyvolávají otázky: Nebylo snad již všechno napsáno? Nebo, je nutná taková záplava potištěného papíru? S tím mě zase napadá: nemám si raději objednat e-časopis, e-knihu? Vždy ale zvítězila tištěná podoba.

 

Miroslav Urban, Včelaření od jara do zimy

Protože jsem byl požádán, zda bych nenapsal něco o knize Miroslava Urbana Včelaření od jara do zimy, objednal jsem e-knihu i tištěnou podobu knihy. Ne, že bych čekal, že bude v každé něco jiného, ale porovnání jsem chtěl zkusit. E-kniha je levnější, ihned k dosažení, všechno se dá zvětšit. Tištěná, v tomto případě brožovaná vazba, pro mě příjemnější ke čtení, rychlejší po ruce. Moje postřehy budou tedy z obou, ale psát budu o knize.

Chtěl bych ještě předeslat, že Miroslava Urbana jsem poznal v roce 2013. Navštívil jsem jeho včelařství třikrát. Jednou jsem na jeho včelnici přivedl autobus přátel, s nimiž jsem putoval po kopcích Valašska. (Pozn. redakce: památkou na to budiž titulní fotografie Pavla Klvače ml.).

Nevím, zda můj pohled na knihu nebude brán, jako střet zájmů, vzhledem k tomu, že Urban byl od prvního setkání svým pokorným pojetím včelaření můj vzor. Jeho prvotiny Včely v kapse a Matky v kapse (kartičky s ilustracemi svázané konopným provázkem) mne dostaly svou originalitou a pomohly mi v začátcích mého včelaření. Vyzkoušel jsem i jeho UFO (Urbanův farmářský odpařovač). (Pozn. redakce: odkazy zde).

Tak jako originalita uvedených prvotin (co vím, podílel se také na výukových velkoplošných posterech pro PSNV-CZ), je kniha pokračováním předávání osobních poznatků ostatním.

Už když se podíváme na obsah knihy, podle uvedených ročních období nás napadne, že s odbornou terminologií si v knize Urban hlavu až tak neláme. Vzpomínám si, jak jsem měl problém (a ještě mám) zapamatovat si fenologické rozdělení včelařského roku na sedm období s pro mne novým termínem – podletí. Pergu uvádí jednoduše, jako pyl v plástu. Místo čistícího pudu včel, o kterém se toho dá napsat hodně, uvádí pouze jednu větu o hygienické schopnosti včelstva. Ta věta je doplněna dvěma fotografiemi a vypovídací hodnota je velká. Vždyť včelu terminologie nezajímá a pro včelaření to není nejdůležitější.

Fotografií není v knize mnoho. Doplňují pouze to, co by šlo jen stěží vyjádřit ilustracemi. A ilustrace jsou to, čím zjednodušenému textu dovede Urban dát jednoduchými schématy dokonalost. Dokonalost k rychlému pochopení, co chce autor sdělit. Ilustrace jsou barevné. V mnoha případech barva slouží hlavně k rozlišení detailů. Tyto, řekl bych i svým způsobem umělecké kresby, dělají knihu podle mě hezkou a estetickou. Kniha obsahuje snad všechna témata, která jsou pro zájmového včelaře cenná a důležitá pro orientaci v oboru.

Dovedu si představit, že se Urban mnohým nemusí líbit v případech, kdy se dělí o své zkušenosti a metody. On ale píše: „Nechci vás učit, co máte dělat. Chci vás přivést k pokoře dívat se, jak to včely dělají přirozeně, a podle toho přizpůsobit svou práci u včel“.

Neznám lepší knihu, pro ty, kterým je včelaření koníčkem a nechtějí se zdržovat dlouhým čtením. Kniha rozšířila sortiment nabídky v poznávání oboru včelařství, a tak, jako je dobrá pro včely rozmanitost, je pro včelaře dobře, že je.

Neodpustím si poznámku, že Urbanova zatímní ediční činnost asi neproslaví jeho působiště tolik, jako se stalo tamtéž zásluhou Jana Karafiáta. O Karafiátovi např. zde. Věřím ale, že Urban nenapsal svoji poslední knihu. A pak, kdo ví …

Miroslav Urban, Včelaření od jara do zimy

Praha 2018, vydalo nakl. Grada;

ISBN 9788027103652; EAN 24743257

Několik ukázek ze stránek vydavatelství Grada

4 komentáře

 1. V.Prokeš Reagovat

  Knížku jsem také četl a opravdu pěkně zpracovaná, takže střet zájmů to nebude 🙂 Jen mě chyběla podrobná metodika autora a osobní zkušenosti s různými způsoby léčení. Tak snad brzy vyjde druhý který bude více podrobný.

 2. Karel Gajdaczek Reagovat

  No já na ni narazil někdy vloni prý ještě byla čerstvá.

  Jen jsem do ní nahlédl a bylo jasné že ji chci a po prolistování asi 5ti stránek když jsem uslyšel dotaz (k proddavači) na knih vhodou pro začátečníka… hned jsem mu ji podal :-D.

  Nelituji že jsem ji koupil, věřím že nelituje ani ten „spolukupec“ ani nikdo z těch kteří z mého okolí kteří si ji přečetli taky ne….

  Myslím že je to přesně to co tady pro začátečníky (a nejen) chybělo.

  Moc děkuji za všechny které tak hezky a nenásilně do včelaření uvádí, za ty které prostě jen svým zpracováním potěšila i za ty kteří na jejím základě zvážili zda některé své pravdy trošku nezkorigovat 🙂 – řadím se mezi ně.

 3. Pingback: Miroslav Urban - včelař, výtvarník, učitel, hledač - Včelaři sobě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *