ZOO PARK Vyškov

Včela medonosná jako hospodářské zvíře

ZOO PARK Vyškov je cílem výletníků, zejména rodin s dětmi, těch, kteří mají rádi domácí a hospodářská zvířata. Jsou zde k vidění domestikovaná zvířata z celého světa, ale také ta, která byla ještě před nedávnem běžně na dvorcích našich domů. Včely medonosné nemohou v ZOO PARKU chybět. Jsou ale jediné z exponátů (ještě s holuby), které se nedaří udržet v hranicích areálu.

V rámci environmentálního vzdělávání nabízí ZOO PARK pro předškoláky lekce s tématem – včely: „Život v úlu“. Hravou formou jsou děti seznamovány se včelou, činností včelaře i včelími produkty. Součástí programu je i prohlídka proskleného úlu. Tyto programy využívají zejména mateřské školky z Vyškova a okolí.

Prosklený úl je umístěn v jedné z místností Hanáckého statku, který je součástí areálu ZOO. Včely z úlu vylétají (vylézají) tunelem k oknu, kde je česno. Místnost s úlem slouží k osvětě včelaření. Několik naučných panelů, historické včelařské potřeby, ale také hrací prvky pro děti, vztahující se ke včelám, jsou dostupné všem návštěvníkům ZOO PARKU. O úl se stará ZO ČSV ve Vyškově.

Starost o včelí úl není ale jediná aktivita, na čem ZOO PARK a ZO ČSV spolupracují. Každoročně pořádají v měsíci červnu na Hanáckém statku medový den se vším, co k němu patří. Největší zvědavost návštěvníků přitahuje skutečné stáčení medu a ochutnávka různých druhů medů od několika z včelařů. Pro děti jsou připraveny tvořivé dílny, včelařský krámek nabízí včelí produkty a výrobky z nich ….

Nejvíce pozornosti ovšem zaslouží nabízený kurs včelaření pro začátečníky. Kurs probíhá od dubna do září. Za příznivou cenu se do něj mohou přihlásit dospělí, a za určitých podmínek i děti. Formou pěti přednášek a docházkou na praktické práce při spravování 36 úlů ve vlastnictví ZOO PARKU získají absolventi hlavně zkušenosti. Nezanedbatelný je ale také dárek v podobě 7 kg medu, nebo včelí oddělek. Je to asi jediný kurs, kde se po absolvování vrátí peníze, zhodnocené v naturáliích. Pro přilákání zájemců má v záhlaví „Včely do každé rodiny“.

Další informace na https://www.zoo-vyskov.cz/vcely

Kontakt:

ZOO PARK Vyškov

Adresa: Cukrovarská 424/9, 682 01 Vyškov

Tel.: 517 346 356, 725 726 374

www.zoo-vyskov.cz

3 komentáře

 1. kurz Reagovat

  dobry den mel bych zajem o kurz pro čelare chtel bych pro manželku jako darek kde ji muzu prihlasit a kdy je volny termin predem dekuji za odpoved mokrusa

  • Jiří Matl Reagovat

   Zdravím Vás a díky za dotaz, Pavel Klvač už vlastně odpověděl. S kursy je to letos takové zvláštní, moc jich zatím není. Pokud budeme mít informace o kursech, dáme je do kalendáře akcí na webu VS.
   Zatím jsme registrovali pouze kursy v Podolí u Bouzova. O jaký typ kursu byste měli zájem? Jaký region, tak zhruba …?
   J. Matl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *