Medomet: jedna z často řešených a ani po sto letech nevyřešených otázek

Neobvyklé pohledy stranou a ze strany po úkroku na stranu

Tak jako i jiné zimy nyní, kdy skončily plodné debaty o smyslu českého včelařství a významné roli zimní měli v této věci, dostává se času na podružné otázky.

Jedna z často řešených je otázka, co pořídit do medárny.

Protože jsem byl opět tázán a na internetu se vedly debaty a protože jsem sám osobně tuto otázku mnohokrát řešil a v podstatě nedořešil, rozhodl jsem se toto téma trochu víc zatemnit pohledem z poněkud zanedbávaného směru. Podívejme se na věc se zvláštním zřetelem na efektivitu a produktivitu.

Samozřejmě chápu že v době dotační je to pohled trochu deformovaný, ale nevadí, zkusím to.

 

V prvé řadě: mít či nemít?

Můj první úkrok zpět a možná i vzad pro lepší perspektivu. Ve většině knih se potřeba vlastnictví medometu ani neřeší. Včely jsou prostě na med a my, potomci majora Franze Hruschky, medomet mít musíme.

Dnes se relativizuje vše, i věčné pravdy, a vlastnictví medometu má tu věčnost jen stoletou. Proč je najednou tak nepostradatelnou včelařskou pomůckou? Tady jen upozorním na dvě možnosti abych v hlavách zasel semínko a trochu diverzifikoval myšlení a podpořil minoritní komunity.

Proč by, ke komunitním aktivitám (jak se dnes říká), nemohlo patřit i vytáčení medu? Ostatně: naši předci spolky nezakládali z přebytku peněz, aby jimi mohli financovat spolkové aparáty, ale i z důvodu opačných, tedy nedostatku peněz, a aby za málo peněz měli hodně muziky. A taky aby se mohli podporovat. Anebo jen setkávat.

Mnoho z nás se považuje za racionálně uvažující, ač nakonec investují velké částky do zařízení, které použijí čtyřikrát do roka, ještě si připlácejí, aby ta věc vydržela staletí jako ten kus po dědovi, co právě vyhodili, neboť pro něj není místo. Což je ale pořád racionálnější než výdaje, po kterých zůstane jen na chvilku dobrý pocit z plného žaludku. Anebo naopak: plný žaludek zmizí, Vy tu investici budete mít pořád v medárně (v lepším případě), nebo bude někde z kouta na Vás vyčítavě hledět.

A tímto oslím můstkem jsme se dostal i k připomenutí, že konzumovat med můžeme bez medometu na mnoho způsobů, a věřím, že pak ten med chutná úplně jinak. Ale tuto možnost nechám k rozvinutí povolanějším, takzvaným alternativcům, které tímto zvu k činu.

 

Motorový nebo na kliku?

Tady je vzhledem k cenám volba jasná. Pokud nechcete mít právě jen do 5 včelstev, nebo nemáte doma hejno pracovitých dětí nebo manželek, či jiných příbuzných, tak určitě motorový. Nárůst ceny je minimální. Ale i s 12 včelstvy může být medomet na kliku zajímavé řešení. Jsou včelaři, co mají úly uspořádané na teplou stavbu (včely ukládaji obvykle med přednostně do prvních plástů nad česnem) a co večer si je obejdou a odeberou 12 plástů a tři nebo čtyři koše vytočí, pokochají se a užijí si a mají obden konev medu. I to může být krásnou odměnou za život se včelami a možná zde je důvod, proč někteří včelaři nezpěněžují (ze svého pohledu vedlejší) produkt za maximální cenu a jsou rádi, že si jej lidi za symbolickou cenu ze včelína odnesou v přinesených pětikilovkách, aby to bylo zítra zase kam dávat. Je třeba mít na paměti, že možnou odměnou není cena, předání peněz je jen rituál při hlavní odměně některého včelaře. Vytržení ze samoty a možnost mít si s někým popovídat, převážně o životě a o včelách.

Pokud nepatříte k hektickým typům a včely máte pro relax a klid, tak můžete začít i s něčím malým na kliku na dva tři rámky do pěti tisíc, nebo už pak jen elektrika. Tady je ohromný produktivní skok a i ten nejobyčejnější medomet, co se sám točí, zatímco Vy odvíčkováváte, nebo se věnujete něčemu jinému, je investice, která se určitě vyplatí, pokud nemáte času a sil nazbyt.

 

Kdo dosud nevytíral med z podlahy …

Jedna z činností (kromě odvíčkování), kterou můžete v průběhu samočinného točení  vykonávat, je přelévání medu z konve pod medometem, nebo utírání medu z přeteklé nádoby, když na ni zapomenete. Zajímavé je, že takové malé a jednoduché drobnosti, jako je akustický hlásič maximální hladiny, jsem si v nabídkách včelařských potřeb nevšiml, i když může jít o jednoduchou elektroniku, nebo jen o mechanický zvonek vyrobitelný snad i z obyčejné pastičky na myši.

Kdo dosud nevytíral med z podlahy, neví, o čem píšu. A přeji mu upřímně, aby to nikdy nevěděl.

Jako pamětník krásných parních a jiných strojů jsem opomněl jedno kompromisní řešení, které umožňuje točit medometem a při tom mít volné ruce. Je to šlapací pohon. Poměrně jednoduché technické řešení z dob kolovratů jsem zahlédl jen v muzeu, i když je výrobně mnohem jednodušší než převodovka a klika. Pokrok tuto jednoduchost odsunul na smetiště dějin.

 

Radiální nebo zvratný, či tangenciální nebo paralelně-tangenciální?

 

Znám to z vlastní zkušenosti, kdy ještě nebyla nabídka taková, jaká je, a medomety začínaly na několika průměrných měsíčních platech, o mých ani nemluvě.

Ať už za dávného socíku, nebo před dvaceti lety. Pro manželku na celý život bych se rozhodl mnohokrát rychleji. Jenže s medometem si před svatbou (tedy koupí) nezatočíte a málokdo vám jej na pár sezon před koupí půjčí.

Takže pokud si drbete hlavu a nevíte, co koupit, co pořádného, aby to vydrželo jako ten sousedovo medomet, co zdědil po dědovi, tak mám několik doporučení.

 1. Využijte tedy toho, že na rozdíl od manželek si medometů můžete pořídit postupně víc poměrně lacino a bez velkých následků.
 2. Kupte si do začátku něco levného a moc nad tím nepřemýšlejte. Obyčejný nerez medomet s obyčejným motorem a jednoduchou automatikou, dostupný i za patnáct tisíc, Vám ukáže cestu.
 3. Zřejmě budete řešit i to, zda tangenciální (zvratný), nebo radiální, moje odpověd je jednoduchá. Pokud nejste přesvědčeni o tom, že vám vyhoví radiální, kupte si obyčejný čtyřrámkový tangenciální. Za ušetřené peníze kupte něco dobrého a pozvěte si pomocníka. I ten nejlepší medomet potřebuje většinou obsluhu, ruce a čas na plnění a vykládání.

 

Malý nebo velký?

A jsme u toho: čím větší medomet, tím více ztrátových časů a větší zásoba před a za ním, větší nároky na manipulační prostor, který je neproduktivní. A o té produktivitě tento článek vlastně je. Ne o medometech.

A až si to osaháte, uvidíte co to obnáší, přibydou vám včelstva, třeba zaučíte pomocníky, přikoupíte druhý. Třeba radiální, neboť si mezitím odzkoušíte, např. jen pouhým nasimulováním rámku do radiální polohy, zda vytočíte na radiálním a jaký med. Radiální polohu rámku si můžete vyzkoušet tak že dáte rámky do úhlopříček koše a provizorním způsobem je tam upevníte. Třeba tkaničkami. A uvidíte, do jakého průměru a za jak dlouho bude vytočen.

Co tímto blábolem chci naznačit: Vy nevíte, co chcete, a Vy a ani nikdo jiný neví, co zrovna Vy potřebujete. Toto je koníček a ne továrna. Většinou. Všechny rady jsou víceméně hraběcí, dokud si to nevyzkoušíte na vlastní kůži. Teoreticky můžete nastudovat mnoho článků, rady, ale zažít je lepší jak číst.

 

Minimalizace rizika

Koupě něčeho laciného je méně riskantní než koupě drahého, protože snáze uděláte krok zpět, abyste vyšli znovu lepším směrem. Je sice pravda, že nikdo není tak bohatý, aby mohl kupovat laciné věci, ale to není úplná pravda. Autor výroku myslel nekvalitní. I třírámkový medomet může být kvalitní i nekvalitní a většinou je laciný. A totéž platí u dvanáctirámkového. V následujícím textu Vám budu chtít nabídnout myšlenku, že je dobré mít záložní řešení a dva medomety nejsou špatnou volbou.

 

Omyly druhých – naše radost a inspirace

Nejlepší je poučit se z cizích omylů, které nám navíc zlepší náladu. A tak Vám zde povím o tom, jak jsem se mýlil v medárně. (V politice ostatně taky a mnohokrát.)

Dlouho jsem k vytáčení medu používal starý a malý medomet na kliku s třecím převodem, který jsem zakoupil s prvními včelstvy a úly. Teprve melecitóza v 2002 mě donutila něco motorového nakoupit. Jelikož tehdy jsem byl obzvláště bez peněz, koupil jsem za pár korun starý čtyřrámkový medomet a k tomu starý 12V pohon, oboje z dob socialismu.

Vytáčení medu se hned změnilo v radostnou práci a hned jsem zjistil, že „úzkým hrdlem“ není otáčení rámků v koši, ba ani odvíčkování rámků, ale cezení medu pod medometem. Úzké hrdlo je místo ve výrobním procesu, které limituje kapacitu celého procesu nebo linky (https://managementmania.com/cs/uzke-hrdlo). Tedy nikoli výpusť medomedu. I když ta někdy také úzkým hrdlem bývá a velké medomety mívají mnohdy dvě.

 To byly doby, kdy jsem zpupně pohrdal světlým medem a točil jen tmavý. A ten teče opravdu pomalu a sítem protéká velmi neochotně, obzvláště když jej zacpávají hrudky melecitózy. Tady stále na trhu nevidím síta, co mě pak posunula mnohonásobně dopředu. Ale toto si nechám do dalšího článku.

 

Produktivita

Protože tehdy to vypadalo, že včelařina bude mým částečným příjmem, udělal jsem si nějaká kontrolní měření produktivity práce.

Pro Vaši představu, jelikož včelín nebyl včelotěsný a vytáčel jsem až po letu včel, to vypadalo takto:

Odjel jsem s pick-upem ke včelám, tam jim odebral nástavky Lang 1/1, tedy standardní výšky 23,2 cm, v autě se dokončilo odvčelení – včely se shromažďovaly na oknech dveří, kde jsem je při nakládání dalších nástavků ometal a poslední ometení udělal po pár desítkách metrů, kdy otřesy auta na lesní cestě donutily i poslední včely vylétnout z nástavků. S tak naloženým autem jsem přijel ke včelínu a po večeři začal točit. Někdy mezi půlnocí a ránem, kdy pro samé nástavky a konve s medem nebylo k hnutí, jsem přeházel vytočené nástavky do auta, nechal med vykapat a všechny konve a kýble zavřel.

Za takovou asi osmihodinovou šichtu se dají vytočit skoro tři metráky medovicového nebo polomedovicového medu v jedné osobě při poslechu rádia, mlsání víček a zapíjení pivem a nijak hektické práci.

 

Jak pálí dobré bydlo

Jenže dobré bydlo pálí a nespokojenost hlodá. Hlavně ten medomet byl na Adamcovy rámky. 6 cm, co má Langstroth navíc, přečnívalo a pohon byl podložen, aby rámky prošly pod konzolí pohonu. Ruce, co zvedaly rámky nad koš, aby se daly v koši otočit, začaly být líné a taky jsem získal větší prostory, a tak jsem si konečně objednal ten vysněný MEDOMET. Mezitím jsem zkoušel i jiné výšky rámků a tak, aby se to dalo zkombinovat do kazet, objednal jsem VELKÝ MEDOMET. 120 cm, 6 kazet, na až 12 rámků 2/3 Langstroth, abych mohl vytáčet i vysoké plodištní rámky. Starý medomet jsem půjčil kamarádovi, co začínal, pohon věnoval tetě, co dosud točila klikou. A pýcha moje byla po právu potrestána …

Medu mraky, medovice tekla ze stromů a melecitózu včely snad nosily i pěšky a nový medomet nefungoval. A přespříští sezonu taky. Jenže to už si kamarád postavil nový medomet, a já začal točit na starém a omlouval se mu. A pochopil pocit dědečkovy výpravy z knihy Saturnin, když zjistili u nového mostu, že jejich dlouhá cesta byla k ničemu.

 

Ruce a koš

Nebyl to nový most, co by mi ukázal prodělanou námahu, vztekání a dvě promarněné sezony a nakonec i investici pár tisíc korun jako zbytečnou, ale byla to nízká výška nových rámků, které jsem mezitím zavedl do provozu.

To, proč jsem si chtěl nafackovat, bylo skryto v koši medometu. Do koše, do kterého se vejde rámek 30 cm, se nevešly 4×2 rámky L 2/3 ale 4 krát 2 rámky L 1/2.

Nic překvapivého, na to člověk nemusí být inženýr, pátá třída by měla stačit. Pro to Vám to nepíšu. Ohromné překvapení bylo, jak snadno a hlavně rychle se nízké  rámky otáčejí uvnitř koše, když je nemusíme zdvíhat nad koš, abychom je otočili.
Pouhé otočení dvou rámků uvnitř koše jenom pootočením zápěstí obou rukou trvá velmi krátce. Odpadl mi dlouhotrvající a namáhavý pohyb nad koš, kde jsem dřív velké rámky otáčel, a zase zpět do koše. Otočení čtyřikrát dvou rámků uvnitř koše bylo překvapivě rychlé.  

 

Zjištění

Takto jsem zjistil, že investice do velkého medometu na 12 rámků ve srovnání se starým, malým, nyní na 8 rámků se moc nevyplatila.  Pro úplnost a objektivitu doplním, že nový velký byl na Langstroth ⅔ a ve starým jsem nyní otáčel jen Langstroth ½. Velký je možné předělat na 18 až 36 polovičních rámků, ale problém času a prostoru pro nakládání a vykládání, o kterém budu dále psát, se zvětší.

Ten velký medomet se sám překlopí, to jo, ale naložit a vyložit jej musím ručně taky. Navíc je tam jeden drobný detail, který bude u velkého počtu rámků vadit. Kazety se vracejí do radiální polohy a musím dávat ruce moc dopředu, když budu dávat rámky blíže ke středu medometu. Navíc s otočením zápěstí, aby byl rámek v radiální poloze, zatímco tangenciální medomet má rámky pěkně po ruce u okraje medometu.

Málokdo si před prvním nákupem uvědomí, že důležité je zajímat se nejen o průměr, a případně i výšku vyústění vypouštěcího ventilu, ale i o horní hranu koše. Neboť ta – navýšená o šířku rámku (37 až 45 cm) a rezervu – určuje, jak vysoko budeme zvedat ruce. A mnohé medomety jsou vysoké, neboť konstruktér chtěl, aby bylo pod vypouštěcím ventilem dost místa na cezení.  A zvedání rukou nad výši ramen není při práci doporučováno.

 

Ďábel se skrývá v detailu

Tímto vám nechci tvrdit, že si máte koupit starý 4 rámkový medomet, jen upozorňuji, že produktivita a rychlost je o celé lince. A ďábel? Ďábel, to není spodek, pane, ďábel je schován v mnoha detailech. A těch detailů je při včelaření velmi mnoho.

Začíná to u toho jak je těžký nástavek, aniž by vám zničil záda. Kolik se do něj vejde rámků (když rámek nemá mezerníky a dáte je k sobě, tak u mě až 15).

Důležité je, jak máte rámky uzpůsobené k snadnému odvíčkování, třeba na hrotu nožem, zvládnete kilo medu = jeden rámek do jedné minuty i s manipulací. Další detail, na který je třeba myslet, je, aby měl med kam téci a abyste ho stíhali cedit. Tomu se ale budu věnovat v některém z dalších dílů netradičních pohledů z Cimermanovských úkroků stranou.

 

Jeden nebo dva medomety?

Napadlo vás, že místo jednoho a navíc velmi velkého medometu také můžete mít třeba dva medomety menší?

Pro jeden velký nenacházím žádné podstatné výhody. Pro dva menší jich ale vidím hodně:

 • Spolehlivost – pokud jeden vypadne, zůstává stále polovina kapacity.
 • Poloviční plocha potřebná pro zásobu rámků do menšího medometu.
 • Pokud budete mít pomocníka, může plynuleji pracovat. Jeden medomet se točí, druhý se nakládá a vykládá. V krátké době mezi tím stíhá obsluhovat cezení a přelévání medu, pokud nemáte čerpadla.
 • Malý medomet snáze vytáhnete k točení raných medů, pokud si chcete vytočit pro sebe pár rámků třeba vrbičkových a javorových medů…
 • Ke konci sezony, kdy se ještě dotáčí med, ale už i zakrmuje, můžete jeden přeměnit v míchadlo krmného roztoku.
 • Pokud dva malé budou pro Vás málo výkonné, jeden můžete snadněji nahradit výkonnějším. Odepsaná menší investice nebude tak bolet. Ostatně pokud si už budete pořizovat druhý, již budete vědět, co a jak, a možná si koupíte medomet s větší kapacitou – třeba radiální. Tedy budete mít škálovatelnou kapacitu 35 % a 65 %.
 • Někdy je možné ten menší starší medomet snadno přeměnit ve stáčecí nádobu, pastovací atd atd.

 

Díra na trhu

Nemůžu si pomoci, tady stále vidím díru na trhu. Skutečně nevidím důvod (technický), aby někdo nedal na trh řadu výrobků do medárny, která by byla modulově stavitelná a dala se konfigurovat jako multifunkční stavebnice.

Tedy koupíte si malý medomet na kliku do začátku, postupně si přikoupíte elektrický pohon, pak jej změníte ve stáčecí nebo filtrační nádobu, ten druhý o číslo větší, když bude malý, tak koš jen prodáte výrobci do secondhandu na protihodnotu, tak jako předtím i ruční pohon, a dokoupíte pastovací převodovku, při troše technické fantazie jen z koše sundáte kazety a vsunete pod stávající převodovku přidavnou převodovku a přidáte případně další ramena na stávající osu, atd atd. Vysoušeč medu, homogenizátor, rozpouštěč cukru, kvasná nádoba, etc. etc. V to vše se mohou měnit medomety které Vám již přestaly stačit, nebo když během roku nevytáčíte med.

Ale dost včelařského sci-fi. Tímto bych chtěl ukončit první část názorů včelařského skeptika a ponechat Vás ve zmatku do dalšího pokračování. Až si budete myslet, že už víte, co koupit, než si zase něco zmatečného ode mě přečtete.

 

Bonmot na závěr

A protože závěry mají odměnit trpělivé, kteří vydrželi až do konce, dodám zde jeden bonmot nakonec.

Největším nepřítelem produktivity je lakota
Tím nemyslím jen krátkozrakou touhu ušetřit za každou cenu. Ale paradoxně třeba koupí drahého superstroje, abych nemusel nikoho platit a jiným dát vydělat.
Do svých kalkulací si vždy dejte otázku: “A co když koupím něco levnějšího a raději dám někomu vydělat?”

Tedy: Kolik medu mi vytočí pomocník za 8 hodin na malém medometu, zatímco já budu vybírat med a přivážet jej do medárny a odvážet rámky, ve srovnání s tím, když si koupím supermedomet a budu se chtít sám strhat.
Kolik dní v roce budete investici používat? Vy budete vytáčet 300 dní v roce 20 hodin denně?

Ve dvou se udělá víc práce než v jednom za dvojnásobnou dobu. To ví každý starý řemeslník. A co staří včelaři?

 

(Pozn. redakce: protože jsme při výběru ilustračních fotografií nechtěli dělat reklamu některému z výrobců, sáhli jsme do portofila fotografií dávných medometů, které pořídil autor tohoto článku při předloňském výletu do Polska a laskavě redakci poskytl. Snad Vás zaujmou. Fotku velkého zvratného medometu pořídil T. Ivanský. Schémata jednotlivých základních typů medometů vytvořil M. Kabát.)

 

8 komentářů

 1. František Panák Reagovat

  Dík, jak by do kamene vytesáno. Opravdový chaos v mé hlavě při úvahach o koupi medometu. Začínám a jsem zmaten jak „lesní včela“. Chci se dostat ze 3 včelstev max na 10 (v budoucnu). Nabídka medometů velká – chaos.

  • PavelA Reagovat

   Ale kdeže, právě pro tato malá množství je nabídka jasná. Ruční třírámkový, nebo čtyř.
   Pokud jste líný, tak el. pohon. Zvratný nemá smysl.

 2. Robert Sun Reagovat

  Dovolim si povedať, že 3/4 včelárov čo má po 2-5 rodín si vystačí s akýmkoľvek medometom.
  Ja nerád vytáčam ručne… Ceny medometov pre malého včelára su priam neakceptovateľne.. Našli sme výborný spôsob ako to vyriešiť, zmodernizovať sa, odbúrať námahu a neprerobiť… Môj starý 4 rámikový medomet sme zreparovali tak, že sme ho dôkladne ošmirgľovali, vyplachli, vysušili a natreli z vnútra, z vonku potravinársky nezávadnou bielou farbou. Ktorá zabránila medu kontaktu s kovom. Je to lepšia úprava ako nerez, lebo aj nerez reaguje s medom a vitamínmi ako kovy.. Ideál by bol smalt.. Upravili sme horný hriadeľ na možné nasadenie silnej vŕtačky s reverzom a reguláciou otáčok… Vytočil som na tom hravo aj polostuhnutý med.. Prerábka aj s neznačkovou ale spoľahlivou silnou vŕtačkou ma stála cca 100€. Ak vidím koľko investovali kolegovia len sa usmievam.. Ak budem potrebovať Profi silnýmedomet do včelnice na mnoho medu už teraz viem, že čas stráveny v zime na postavenie medometu na 30-50- rámikov sa mi oplatí investovať do stavby medometu.. Ak ušetríme niekoľko tisíc€ a zhodnotím zimný čas… Začneme kúpou košu od profesionálov z Moravy ktorí sa špecializujú na výrobu týchto košov.. Volíme veľkosť košu podľa rámikovej miery a množstva medníkov ktoré treba ,,obslúžiť“. Samozrejme veľkosť medometu je dôležitá aj podľa toho či kočujem a či nie… Radšej med točím postupne v konforte výtočne ako niekde v poli.. Takže radšej silný medomet niekde doma … Volil by som polozvratný radiálny kôš kde sa rámiky samé škykom zauhlia pri reverze… Celý medomet budem dimenzovať podľa toho košu.. Plášť si vyrobím aj sám z plechu, konštrukciu z joklov.. Alebo dám zvariť plastovým zváračom.. Elektriku urobí kamatár. Stačí vhodne dimenzovaný reverzný motor a je to.. A tých brigádnikov na obsluhu rád zaplatím… Len aby bolo medu.. Čo sa týka nadstavenia chovu včiel a úlu toto je moc dôležité ako sa nezotročiť na včelnici….. My dávame proritu pri tejto otázke zníženej pracnosti, možným znáškovým pomerom pri možnosti vyprodukovať med a sile včelstiev pri schopnosti zúžitkovať ponuku prírody… Včelárime na ležanoch našej konštrukcie s úzko-vysokým rámikom.. Viacej na: https://www.facebook.com/zdravevcely/

 3. KaJi Reagovat

  Tak takoveho kolegu jsem upozornil na malicky nerez do 5000.
  Myslim vcest.cz. plastovych je dost ale videl jsem nekde nerez.
  To se da pak pouzit na to staceni nebo rozpousteni.

  • KaJi Reagovat

   Toto patřilo k příspěvku Františka Panáka.

   U VCESTu jej nevidím.
   Ale někde jsem jej zahlédl když jsem mu ukazoval medomed na dva, tři rámky tak byl i v nerezu za 5tisíc. Oproti plastu za 4k se vyplatí podle mě tu tisícovku přidat.

 4. Kamil Reagovat

  Pokud včelařím mám cca. od 8 včelstev, vyplatí se levný poloautomat od Lysoňě na 4 rámky + nádoba na cezení se svislými síty. Ty se nezanáší a med teče horním otvorem. Medomet jsem dole vyspároval poluretanovým tmelem, ať tam mám radius a v hraně nezůstává med. Práce jde rychle od ruky a o to jde. Jinak odvíčkovávám na otáčecím U profilu a to je stará včel. vychytávka.
  Pokud chytnete melicitózu tak i s tím si poradí. Ahojky

 5. Marian Reagovat

  Zdravím,pekný súhrn všetkého možného,akurát dnes mením ložiská v mojom 30 ročnom medomete,bolo na čase,v roku 1990 som ho vyrobil pre otca keď začal výrazne rozširovať včestvá,v tom čase som pracoval z nerezov,je 27 rámikový radiálny,analogovú raguláciu som pred 15 rokmi vymenil za digitálnu,náš rámik je o 9 cm vyšší ako Bčko,máme úle ležan,mávali sme 110 rodín kým moj otec nezomrel v 2015om,točievali sme 4-5 tisíc rámikov sezonne,bez neho by sme boli stratený,24 V,60 W,motor zdanlivo slabý v pohode stačí.Prajem bohaté medobranie.
  S úctou Marian.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *