O knize Včelí vosk

Na úvodní přednášce včelařského kurzu nám říkali, že ke zdárnému včelaření vlastně není třeba ani tak moc. Stačí pouze začít včas (například dvacet let předem vysadit medonosné dřeviny) a naučit se postupně všechny vědy a řemesla. V podobném duchu prosyceném lidskou tvořivostí a touhou po poznání vznikla knížka Včelí vosk, která v českém překladu vyšla v loňském roce v nakladatelství Metafora.

Autorka, Petra Ahnertová, si s přítelem v roce 2003 pořídila své první včely. Včelám se dařilo, a tak jí většina včelích produktů brzy začala přebývat. O přebytky medu byl zájem, ale Petra přemýšlela také o využití včelího vosku. Jaké výrobky běžně používané v domácnostech by z něho šlo vyrobit? Svůj sortiment tak brzy rozšířila o domácí masti, balzámy na rty a tuhé tělové balzámy. Její výrobky měly velký úspěch, což ji povzbudilo, takže postupně přidala mýdla, krémy, tělová mléka, parfémy a svíčky. Díky své kreativitě a nápadům je dnes majitelkou úspěšného internetového obchodu Beehive Alchemy, který výrobky ze včelího vosku prodává.

V knize Včelí vosk nabízí prověřené návody na některé ze svých výrobků. Všechny z nich mají společné, že obsahují právě tento včelí produkt. Bez pracného experimentování s nejistým výsledkem si tak můžete jednoduše vyrobit krémy, peelingy a mýdla. Petřiny hojivé masti a balzámy Vás spolehlivě ochrání před nynějším mrazivým počasím a svíčky různých velikostí a tvarů svým hřejivým světlem prozáří Váš dům. Pokud budete chtít, můžete si namíchat také kosmetiku pro svůj dřevěný nábytek či se pustit do výroby ozdobných předmětů. Několik stránek je věnováno umění – batikování a enkaustice.

Kniha je výpravná a obsahuje množství kvalitních fotografií zobrazujících výrobní postupy i finální výrobky. Návody jsou zpracovány podrobně, avšak přehledně, takže podle nich zvládne postupovat i úplný laik. U každého výrobku je navíc uvedeno, pro koho se jeho výroba hodí – zda pro úplného začátečníka, či pro člověka, který už nějakou tu zkušenost s výrobou kosmetiky má. Obsahuje také autorčiny postřehy a vychytávky, tedy takové to know-how, o které se výrobci většinou neradi dělí.

Kniha Včelí vosk Vám bude pomocníkem i v případě, že Vás domácí výroba pohltí natolik, že se rozhodnete experimentovat. Obsahuje totiž přehled surovin s jejich charakteristikami, složením i jménem podle mezinárodní nomenklatury (INCI). Kapitolka je věnována také bylinkám a esenciálním olejům. Obsažené fotografie jsou navíc natolik kreativní, že Vám přinesou spoustu inspirace při hledání vhodných obalových materiálů pro Vámi vykouzlené zázraky.

Výtky mám pouze ke kvalitě českého překladu (Kim Flotumm by asi nebyl rád, že z něho Češi udělali holku), ale za ten autorka originálu odpovědná není.

Pokud tedy posedáváte se založenýma rukama, rámky a úly dávno nachystané, a nemůžete se dočkat jara, hurá do práce! Jistě budete překvapení, kde všude se dá včelí vosk využít. A když ne přímo Vy, tak třeba někdo z rodiny, kdo ke včelám sice nepřijde, ale jejich produkty si zamiloval.

Včelí vosk, Petra Ahnertová, 136 stran, vydala Metafora, s.r.o. v roce 2018, ISBN 978-80-7359-545-6

Kniha se v loňském roce dočkala pokračování Beehive Alchemy (zatím jen v anglickém jazyce), které je k dostání také i u nás, třeba zde.

1 komentář

  1. Veronika D. Reagovat

    Knihu mám již nějaký ten pátek doma (díky doporučení v Moderním včelaři 🙂 ) a mohu ji určitě doporučit. Poměry (u receptů co jsem zatím vyzkoušela) sedí, jen je občas problém některé ingredience sehnat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *