Svatovalentýnské podněcování

Uly s mezidny

Nejsem příznivcem svátku sv. Valentýna v podobě prezentované nákupními centry a úspěšnými mladými  bloggerkami. Na druhé straně po sv. Mikuláši (kdy každoročně provádím pokap kyselinou šťavelovou) je pro mě mediální masírka sv. Valentýnem jasnou indikací termínu, že se blíží doba předjarního podněcování. Vím, vím hned budete psát, že je to dávno překonané. Souhlasím. Vždyť již Gerhard Leibig psal v 80. letech, že je to placebo, a dokládal to daty svých výzkumů. Přesto to dělám. Jednoduše se mi to osvědčilo.

V poslední dekádě února se již občas objeví dny, kdy se mohou včely na chvíli proletět venku a vyprášit. Neriskuji tedy, že vyrušením budou kálet v úlu respektive vlastní zásah plánuji na dny, které jsou vhodné k proletům. V rámci tohoto (před) jarního zásahu kombinuji několik aktivit:

 1. Zkontroluji,  jak včely přečkaly valnou část zimy.
 2. Ověřím stav zásob – vždyť teprve nyní příjde hlavní období jejich spotřeby. V souvislosti s podněcováním je důležitý dostatek pylových zásob. Bez nich by podněcování nedávalo smysl.
 3. Odeberu jeden nebo dva spodní nástavky, v tuto chvíli nepotřebné. Odebrané nástavky kladu před jednotlivé úly, aby se mi následně dobře popisovaly.
  1. Obsahují-li nástavky staré souše, nebo se mi souše zkrátka nelíbí vzhledem, zařadím je do skupiny “k vytavení”. Tzn. že rámky se soušemi jdou do vařáku. Nástavek současně z vnitřní strany lehce ožehnu propan-butanovým hořákem. Současně zkontroluji jeho technický stav.
  2. Pokud je stáří souší vyhovující, označím nástavky číslem úlu. Doma potom souše zkontroluji a i s nástavky uskladním. Následně je využiji ve stejném včelstvu v průběhu sezóny.
 4. Vyčistím dno a kontrolní podložku
 5. Na stanovištích, kde mám zkušenost s “lezavými” jarními mrazíky, doplním mezidno z fasádního nebo podlahového polystyrenu. Lze použít i dostupné zbytky dutinkového polykarbonátu. Mezidno
 6. Na toto mezidno vložím zpět nástavky.
 7. Nahoru dám rámeček, který jsem si udělal ke každému úlu jako universální pomůcku (např. pro letní ošetřování kyselinou mravenčí)Krmeni
 8. Do prostoru, vytvořeného rámečkem dám placku těsta, kterou jsem mírným tlakem zformoval tak, aby se vešla na výšku rámečku.
 9. Takže na konci vypadá stanoviště s loňskými oddělky podobně jako na tomto obrázku:Uly s mezidny

Co zbývá dodat?

 • Předpokládám, že odebráním nástavků a mezidnem změním tepelný režim v úlu, což v kombinaci s krmným těstem, rostoucí denní teplotou a prodlužující se délkou dne vyskládá mozaiku toho, čemu říkáme PODNĚCOVÁNÍ.
 • Medocukrové těsto nepoužívám. Důvody jsou různé. Jedním z nich může být i riziko medu jako infekčního vektoru přenosu MVP.
 • Několik let jsem vyráběl těsto z invertu a z moučkového cukru. Při větších objemech mi to přijde bez vhodné techniky dosti pracné. Pořizovat specializovanou techniku k operaci, kterou provádím 1x ročně, je zase neefektivní. Proto poslední roky používám Apivital. Má vyhovující kvalitu a dobře se s těstem manipuluje.
 • Jedno balení těsta příčně rozdělím na dva nebo tři kusy. Spodní část igelitového obalu naříznu tak, abych těsto z jedné strany obnažil.
 • Placku obnaženou stranou lehce přimáčknu na horní loučky, přičemž mačkám na stranu, která je v igelitu, takže nemám ulepené ruce od těsta.
 • Na fotografii vidíte kapsové krmítko. Do něj dostávají oddělky krmení v podletí. V tuto chvíli plní ve včelstvu roli “přepážky”.
 • Krmítko odstraním při následujícím, již jarním zásahu, kdy budu doplňovat do včelstva souše a mezistěny. Při tomto zásahu rovněž odeberu i perfektně vyčištěný igelit od cukrového těsta a polystyrenové mezidno.
 • Pokud se Vám nechce ohýbat hřbet s nástavky v předklonu, zkuste zvedák. Mi vyhovuje tento, vyráběný na Ukrajině:
 • Uly na zvedaku

 

5 komentářů

 1. Lenka Reagovat

  Pokud koukám dobře, tak máte v tuto dobu zavřená česnová očka? Takže jediný vstup do úlu jim styrodurovou podložkou omezíte na to kolečko v podložce? Není to málo v období důležitých hromadných jarních proletů, kdy létají pro vodu a pyl?

  • Tomáš Ivanský Autor článkuReagovat

   Dobrý den,
   máte dobrý postřeh. V době focení té fotky a ještě pár dnu poté to tak opravdu bylo, Mělo u nás přijít ochlazení a větrno, takže jsem jim nechával očka zavřená. S příchodem teplejších dnů mají otevřeno na cca. 1/2 té menší dírky.
   Mějte se pěkně a ať Vám včelky létají.
   Tomáš Ivanský.

 2. Rudolf Reagovat

  Ten zvedák z Ukrajiny je pěkný. Poslal byste prosím odkaz, kde ho sehnat. Děkuji

 3. Zvedák Reagovat

  Taky by se mi ten zvedák líbil, ale nevím kde ho sehnat. Nemáte nějaký typ kde sehnat ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *