Nejlevnější krmítko

Nadpis se zdá možná trochu odvážný, ale pokusím se čtenáře přesvědčit o výhodách zcela nového typu krmítka Samla XPS. Aby bylo jasno, jedná se o můj vlastní přínos v oboru českého včelařského kutilství. Odolal jsem pokušení vymyslet vlastní rámkovou míru, vlastně jsem neměl žádné ambice cokoliv vymýšlet. Ale osud tomu chtěl…

Bloumal jsem jednoho dne prodejnou IKEA hledaje pro svou dceru vhodnou nádobu na sliz, když tu jsem spatřil téměř dokonalou včelařskou potřebu: vložku do krabice SAMLA, připomínající včelí krmítko. Aniž bych používal sofistikovaný včelozpyt, uvažoval jsem, jak ji prakticky využít. Jaké by ideální krmítko mělo být?

 • Včelotěsné. Vždycky mě opakovaně udivilo, že včely se při doplňování krmítka chovají často nevděčně a dovolí si zaútočit.
 • Zateplené. V chladných dnech je dobré, když roztok příliš nezchladne, protože včely se jinak v sirupu topí.
 • Bezpečné. Tedy bezpečné pro včely, aby se při krmení netopily. Také nesmí vyvolávat slídivost. Mělo by se zamezit vytékání roztoku do úlu a také by včely neměly krmítko rozkousat.
 • Objemné. Komu by se chtělo krmit po jednom litru, že? Za vhodný objem považuji alespoň 4 litry.
 • Levné. Existují krmítka, která výše uvedené body splňují, ale stojí několik stovek.

Výše uvedené body krmítko Samla XPS splňuje: pojme 4 litry sirupu, každý si ho dokáže snadno vytvořit a cena činí v plné výbavě necelých 130 Kč. A to lze ještě ušetřit. Zdá se vám to lákavé? Pokud ano, čtěte dál.

Co budeme potřebovat

 1. Zmíněnou vložku SAMLA, číslo výrobku 501.029.73. Cena 69,- Kč. Vložka má středový hřeben, který je zdola otevřený a nahoře má otvory do prostoru nádoby. Tudy se budou včely dostávat ke krmení.
 2. Extrudovaný polystyren tloušťky 20 mm. Desku 125 x 60 cm lze koupit za 72,- Kč, vystačí minimálně na 3 krmítka. Obyčejný polystyren nelze použít, včely ho obvykle rychle rozkoušou.
 3. Strůpkovou fólii. Lze koupit kusově nebo jako metráž, cena vychází přibližně 25,- Kč na jeden úl.
 4. Drátěné síto pozinkované nebo nerezové. Lze koupit například kusově o velikosti 1 x 1 m. Cena se liší dle velikosti oka, síly a druhu drátu. Jako příklad uvádím cenu 228,- Kč za pozinkované síto síly 0,8 mm, velikost oka 3,15 x 3,15. Síto 1 x 1 m vystačí na 64 krmítek.
 5. Keramzit jako plovoucí vrstva zabraňující topení včel.
 6. Hřebíky cca 50 mm, jeden kus na krmítko.
 7. Nářadí: Nůž, nůžky, nůžky na plech, kleště.

Náklady:

Díl Cena za MJ MJ Potřebné množství Cena
Vložka SAMLA 69,00 Kč ks 1 69,00 Kč
Strůpková fólie 25,00 Kč ks 1 25,00 Kč
Drátěné síto pozink 228,00 Kč m2 0,02 3,56 Kč
XPS 20mm 125×60 72,00 Kč ks 0,33 24,00 Kč
Keramzit 10,00 Kč l 0,75 7,50 Kč
Celkem 129,06 Kč

Postup

Tento postup popisuje výrobu krmítka pro úl Langstroth 2/3, pro jiné rozměry je však obdobný.

 1. Do strůpkové fólie vyřízneme otvor o velikosti otvoru ve spodní části nádoby umístěné do rohu nástavku. Na nástavek Langstroth 2/3 můžete použít rozměry dle nákresu. Jiný způsob je otočení (a podložení) nádoby a označení rohů budoucího otvoru. Otvor vyřízneme nožem či vystřihneme nůžkami
 2. Vyřízneme obdélník z extrudovaného polystyrenu. Nejlepší způsob je označení míst řezu z vnitřní strany nástavku položeného na polystyrenovou desku a poté provedení řezu podél naznačených stop ostrým nožem
 3. Nůžkami na plech vystřihneme lichoběžník z drátěného síta dle uvedeného nákresu. Tvar lze vystřihnout pravoúhle (viz fotografii), zasunutím do nádoby se tvar přizpůsobí. Sítko umístíme do rohu nádoby. Musí dosahovat až na dno a mělo by pevně držet
 4. Polystyrenovou desku vložíme do nástavku (měla by tam pevně držet) a nádobu se sítkem na ni přitiskneme v místě její budoucí polohy. Odřízneme růžek polystyrenu o něco menší než část vyznačená sítkem. Do růžku zabodneme hřebík, jehož špičku ohneme. Tím vytvoříme úchyt na vyjímání růžku (můžete si poradit jinak dle vlastní fantazie)
 5. Vnitřní stranu hřebene nádoby můžeme zdrsnit smirkovým papírem, včelám to potom méně klouže. Do nádoby vsypeme keramzit (či jiný plovoucí materiál, například drcené korkové zátky) v množství, které pokryje celou hladinu. Můžeme přidat i více, stabilita se tím ještě zvýší
 6. Na otevřený úl položíme fólii. Přesvědčíme se, že otvor je nad uličkou. Dále umístíme nástavek, nádobu se sítkem a vše přikryjeme polystyrenovou deskou (musí dosednout celou plochou na nádobu). Otvorem v rohu vlijeme roztok (maximálně 4 litry) a přiklopíme připraveným růžkem. Celou sestavu přikryjeme úlovým víkem. Máme hotovo.

Varianty

 • Pokud není třeba zateplení, lze použít jiný kryt nádoby (upozorňuji, že v IKEA nelze koupit víko, které by na vložku pasovalo). Jako příklad náhrady polystyrenu uvádím překližku, pevné plastové desky (polykarbonát, polystyren) nebo sendvičové desky (typu Kapa fix).
 • Není třeba zakrývat celou plochu nástavku, stačí zakrýt pouze nádobu samotnou. Ušetříme nějakou korunu na polystyrenu, ale desku je třeba zatížit.
 • Otvor do fólie je možno udělat větší a krmítko podložit rámečkem z latěk, aby včely získaly přístup ke krmení z více uliček. Větší otvor je pak možné využít i na odpařovač kyseliny mravenčí, například Yannick.

Krmítko budu důkladněji testovat v této sezóně a jistě se ještě najde prostor na zdokonalení. Uvítám i vaše nápady, jak by se konstrukce dala vylepšit.

7 komentářů

 1. Lubomír Terš Reagovat

  Stejný princip je u Jakubovského krmítka, které k velké spokojenosti používám. Krmit můžou i děti.

 2. Miroslav Křížek Reagovat

  používám k plné spokojenosti Jakubovské krmítko, jako kolega v předchozím příspěvku. Jediným problémem byl keramzit, který i po převaření v páře způsoboval rozkvašení krmného roztoku. Podobný problém korkové zátky nebo drť. Nakonec jsem místo zmiňovaných materiálů jako plovák použil barevná víčka od PET lahví a bez problému používám již několik let. Předpokládám, že by se podobně dala použít i v tomto krmítku

 3. Kamil Reagovat

  mě se nejvíc osvědčily do úlů 39×24, 11 rámků, kbelíky od marmelády cca.12 litrů a jako plovák
  ječná sláma. Do nástavku dám pod kbelíky dvě 6 mm dřívka. Včely se netopí, jde to rychle plnit z konve. Po sezóně slámu vyhodím a kbelíky dám do sebe a je vymalováno. Investice 5 Kč
  Používal jsem sklenice s víčky, keramzit apod. vše zdlouhavé. 1 krmení pak 14 dnů pauza, 2 a je hotovo. Cukr míchám kalovkou. Ahojky

 4. Martin Mikušek Reagovat

  Já používám plastové lavory od Kolomého s polystyrenovým plovákem (http://apis-kolomy.cz/eshop/cs/krmitko-pro-krmeni-vcel-zakrmeni-vcel-vcelarstvi-vcely/130-plovak.html). Pod lavor taky dávám dřívka ať mi ho netmelí:-) Když jsem používal rámkové krmítka, tak mi krmení trvalo dlouho (časté doplňování). A tehdy byly včely jako útočné stíhačky. Teď zakrmím dvakrát a stačí mi jen klobou a holé ruce. Včelky jsou jak beránci.

 5. David Kurdziel Reagovat

  Moc pěkné a promyšlené. Mohu se zeptat, jak upevníte sítko v rohu, aby nepadalo do nádoby?

  • Michal Kabát Reagovat

   Dobrý den,
   drží tam samo. Na detailu vidíte, že nádoba má výstupky, které sítko fixují.
   Detail nádoby

 6. David Kurdziel Reagovat

  Ozkoušel jsem. Po cca měsíci používání mohu doporučit. Díky za dobrý tip a podrobný návod. Jen po nepříliš dobré zkušenosti s běžně prodávaným keramzitem používám na povrch roztoku bublinkovou fólii. A vlastně ještě jedna drobná změna. Osvědčilo se mi zdrsnit vodorovnými vrypy nejen vnitřek hřebene, ale všechny šikmé plochy krmítka, v případě problémů se včely snadněji zachytí na zdrsněné stěně a vylezou ven. Bez úpravy je umělohmotné krmítko pro mokré včelí tělíčko poněkud kluzké.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *