Univerzální nízké pevné dno svépomocí

Jedním z mých největších pomocníků při odchovu mladých včelstev je nízké pevné dno. Oddělkům poskytne dobrý tepelný komfort, dá se použít k úplnému uzavření chovného úlku při převozu i jako víko při krmení těstem na horní loučky. První univerzální dna jsem kupovala, ale dnes už si je vyrábím. Tedy… spíš skládám z předpřipravených komponent. Zruční zkušení včelaři se asi budou smát. Pokud je však vrcholem Vašeho kutilství přímočará pilka a aku-šroubovák, pak jste tu správně.

Dna, která jsou na trhu, z obou stran zpravidla dodržují včelí mezeru 8 mm. U takového výrobku máte jistotu, že včely mezeru neprostaví. Mnou sestavená dna jsou nízká pouze ze strany s výletovými otvory, neboť takto mohou dlouhodobě sloužit jako dno úlu. Pokud je třeba, tak na nich má včelstva i zimují. Druhá uzavřená strana je tvořená rámem o výšce 25 mm. Pod tak vysoké víko už se vejde pořádný kus krmného těsta, případně odpařovač kyseliny mravenčí. Uzavření úlu touto stranou dna nebývá dlouhodobé, takže se nemusím obávat, že včely mezeru prostaví.

Příklady použití

Cena hotového výrobku v rozměrech pro úl Langstroth se na trhu pohybuje kolem 300,- Kč. Třeba Včelařství Vysočina, jej nabízí za 310,- Kč, Truhlářství a včelařství Nerad za 250,- Kč. Já jednotlivé komponenty nakupuji na www.nastavky.cz. Jedno univerzální dno mně vyjde asi na 100,- Kč. Pokud jste šikovnější než já, nebudete mít problém si vše vyrobit a ušetříte ještě víc.

K sestavení dna budete potřebovat (varianta pro Langstroth)

  • překližku Langstroth (515×425 mm), tl. 6 mm
  • rám 25 mm půdorysu Langstroth (včetně spojovacích vrutů); překližka a rám se dají koupit v sestavě
  • laťky o ideální tloušťce 8 mm a šířce 25 mm (používám odřezky – odpadní řezivo z prodejny dřeva, dávají mi ho zdarma nebo za symbolickou cenu, s přesnými rozměry si hlavu moc nelámu
  • spojovací materiál (hřebíky nebo spony)

Výrobní postup

Sestavení univerzálního dna je otázkou několika minut (viz fotodokumentace). Nejprve smontuji rám a několika sponami jej přichytím k překližce. Meziprodukt otočím rámem dolů. Latě nařežu na vhodnou délku, aby kopírovaly obvod překližky. Připevním je k překližce tak, aby spony prošly až do spodního rámu. Z jedné strany ponechám dva výletové otvory.

Přeji hodně radosti z vlastních výrobků!

2 komentáře

  1. Pingback: Varroadno z nástavku svépomocí - Včelaři sobě

  2. Vlastimil V. Protivínský Reagovat

    Jedním z těžko odpustitelných provinění včelařů vůči včelám je používání úlů, kterým chybí zásadní součásti, např. leták. Včely potom místo toho, aby nosily nektar, pyl a vodu, hledají vhodné místo k přistání a cestu do úlu, případně po neúspěšném pokusu a pádu do trávy hledají východisko z této pasti. Přitom leták nebo originální Langstrothuv klínový podstavec představují jen minimální náklady navíc.
    🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *