Varroadno z nástavku svépomocí

Diagnostické varroadno je dnes samozřejmou součástí úlů. Včelařům usnadňuje celoroční monitorng přirozeného spadu kleštíka (Varroa destructor), sledování diagnostického spadu po ošetření, zjišťování vitality včelstva během zimování či povinný odběr zimní měli. Jeho zakoupení ovšem znamená nemalou investici. Kompletní výroba varroadna je zase složitá a pracná. Pokud je vrcholem Vašeho kutilství kotoučová pilka a aku-šroubovák, můžete si obstojné dno vyrobit z obyčejného nástavku. A ještě ušetříte.

Když se včelaři začne dařit chov matek a oddělků, obavu „snad budu mít dost včelstev“ brzy nahradí starost „kam já je všechny dám“. Pokud se Vám chovná sezóna vydařila a místa na všech paletách jsou nyní obsazená prosperujícími roji a oddělky, začněte už raději přepočítávat zásoby nástavků, vysokých den a stříšek. Pokud tak neučiníte, dopadnete tak, jak já končím rok co rok. Zimovat na nízkém dně či beze dna se sice dá, ale kontrola či odběr měli se dělá dost obtížně. Lino ze střechy úlu pak stoprocentně odlétne s prvními podzimními větry. I s tou cihlou, věřte mi.

Nejdražší součástí úlu je dozajista monitorovací varroadno s vysokým podmetem. Pokud však zjišťujete napadení kleštíkem pomocí přirozeného spadu na podložku, nejspíš se bez něho neobejdete. Současná pořizovací cena jednoho takového dna začíná na cca 500,- Kč, ale v závislosti na rozměrech, kvalitě zpracování a obchodní taktice výrobce se může vyšplhat až k 850,- Kč za kus. Monitorovací dna s nízkým podmetem jsou sice o něco levnější, ale zase se připravíte o tyto výhody:

 • možnost stavby trubčiny do podmetu
 • vytvoření prostoru pro náhlý rychlý rozvoj včelstva
 • usnadnění termoregulace včelstva – včely se mohou „vyvěsit“
 • kontrola včelstva pohledem do podmetu (např. posouzení síly, rozpoznání rojové nálady)
 • možnost podání krmiva podmetem
 • možnost podání akaricidů podmetem
 • možnost umístění rámků nebo pylochytu

K sestavení varroadna svépomocí budete potřebovat (varianta pro Langstroth)

 • demontovaný nástavek Langstroth 2/3, nelze použít lepené nástavky (cca 200,- Kč)
 • včelařské pletivo Langstroth 415 x 495 mm (100,- Kč; 150,- Kč nerez)
 • 2 ks pantů 40 x 60 mm nebo i menší (celkem 25,- Kč)
 • monitorovací podložku (40,- Kč)
 • spojovací materiál: 20 ks vrutů 60 mm, 10 ks vrutů 20 mm, hřebíčky, obrtlík s vrutem (celkem asi 20,- Kč)
 • 2 ks latí na délku nástavku, šíře cca 40 mm, tloušťka 10 mm (postačí odpadní řezivo)
 • laťku na šířku nástavku, šíře cca 20 mm a tloušťka 10 mm (postačí odpadní řezivo)

Materiál na výrobu jednoho dna vyjde přibližně na 385,- Kč, respektive na 435,- Kč ve variantě s nerezovým sítem. Výměnou za vlastní práci tak uspoříte minimálně 150,- Kč/ks. Výroba dna z předpřipravených komponent zabere půl hodiny až hodinu. Záleží, jak jste zruční a jaké máte nářadí. V dílně si nachystejte:

 • stolní kotoučovou pilu nebo ruční kotoučovou pilu (mafl)
 • vrtačku/aku-šroubovák
 • hoblík, rašpli, smirkový papír
 • kladívko

Výrobní postup

Řezání

Jednotlivé strany nástavku si označte, aby později nedošlo k záměně jednotlivých dílů. Rozřezejte je tak, jak je vyznačeno na fotografiích. Míry si můžete upravit podle svého, dle požadované výšky podmetu či s ohledem na pozici spojovacích vrutů. Důležité je, aby všechny řezy byly vedeny mimo předvrtané otvory pro vruty, kterými dno posléze sešroubujete.

Z obou bočnic odspodu odřízněte 35 mm. Z předního dílu odřízněte nejprve 35 mm odspodu a pak ještě otvor pro česno asi 30 mm. Druhý odřezek již nebude třeba (vyznačeno šrafováním), můžete jej odložit do odpadu. Ze spodní strany zadního dílu nejprve odřízněte 10 mm. Jedná se o budoucí otvor pro vsunutí monitorovací podložky. Odřezek již nebude potřeba. Následně odřízněte ještě takový kus, aby bylo, stejně jako u ostatních stěn nástavku, celkem odříznuto 35 mm. Tento díl uschovejte. Z vrchní strany zadního dílu potom odřízněte 40 mm.

Spodní rám

Z dílů odříznutých ze spodní strany stěn nástavků sestavte rám. Rám je vysoký 35 mm. V jeho zadní části se nachází 10 mm otvor pro vsunutí monitorovací podložky. Rám sešroubujte vruty 60 mm (můžete použít vruty dodávané výrobcem pro smontování nástavku) do předvrtaných otvorů. Na smontovaný rám přibijte včelařské pletivo. Použijte hřebíčky s větší hlavičkou, případně spony. Pletivo stačí přichytit v přední a zadní části.

Vrchní část a kompletace

Ze zbylých dílů sestavte vrchní část varroadna. Vraťte je jednoduše na původní pozice tak, jak je zachyceno na fotografiích. Zbýt by Vám měl pouze jediný díl ze zadní části nástavku, který později využijete na výrobu zadních dvířek. Na smontování použijte předvrtané otvory a vruty 60 mm, případně vruty dodané výrobcem.

Obě části dna obraťte vzhůru nohama a zkompletujte je. Spodní rám se sítem přišroubujte k bočnicím vrchní části pomocí dostatečně dlouhých vrutů vedených skrz spodní rám. Otvory pro vruty je vhodné předvrtat. Části dna na fotografiích byly spojeny třemi vruty 60 mm na obou stranách.

Po delších stranách zespodu dna připevněte pomocí hřebíků latě s profilem 40 x 10 mm. Latě slouží k podepření monitorovací podložky a dno na nich zároveň stojí. V případě potřeby můžete stejně širokou a tlustou latí opatřit i přední část dna (není zobrazeno). Váha úlu se tak rozloží na větší plochu.

Zadní dvířka

Nyní už zbývá jen připevnit zadní dvířka. Ze zbylého dílu odřízněte boční pera. Dvířka připevněte pomocí dvou pantů ke spodnímu rámu dna. Pokud jste použili pilu se silnějším kotoučem, prořez je natolik velký, že dvířka půjdou vyklopit. Pokud při vyklápění drhnou, musíte je přihoblovat nebo přibrousit. Ke svrchní části dvířek přibijte hřebíky laťku s profilem 20 x 10 mm. Poslouží jako zarážka dvířek při zavírání, překryje případnou mezeru a můžete s její pomocí zajistit obrtlík.

Takto smontované dno si v ničem nezadá s tím průmyslově vyráběným. Má i drážku pro zavěšení nízkých rámků či vložení stavební zábrany. Oproti většině varroaden, která jsou na trhu, má navíc boční úchopy. Ve svém včelařství ho s oblibou používám.

Přeji hodně radosti z vlastních výrobků!

O tom, jak vyrobit univerzální nízké dno, si přečtěte zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *