Vosk podle člověka

Po nekonečném dohadování, kdo je zodpovědný za věčný nepořádek v garáži, jsem manžela konečně rázně a sebevědomě opustila. Tedy ne úplně… Jen jsem přesunula své včelařské harampádí do nově vybudované medárny patřící jen mně a včelám. Konečně! Pod novým přístřeškem už je sice olejová skvrna od motorky a muž můj odchod označuje za výsledek své systematické lišácké taktiky, ale nic z toho mi radost nezkazí.

Nečekaný nález

Při přebírání svých věcí jsem v souvrství z roku 2017 objevila krabici od banánů označenou červeným nápisem “svíčková”. Obsahovala špulku s knotem, formy na lité svíčky, visačky s mým jménem a několik balíčků nespotřebovaných mezistěn. Zajásala jsem nad nečekaným nálezem a jala se hned mezistěny přebírat a třídit. Radost mě však rychle přešla, když jsem zjistila, v jakém stavu je část vosku. Jeden a půl leté skladování v temnotách garáže sebralo některým mezistěnám přirozenou žlutou barvu. Zbyla jen vybledlá písková a zelenkavě hnědá. Mezistěny stižené barevnou změnou navíc zkřehly, takže i po zahřátí na sluníčku při ohybu praskaly. Pokud by se popsaná proměna týkala vězněného člověka, pak by nejspíš vše bylo v pořádku. Pro degradaci kvality vosku však nebyl žádný důvod. Jeden z balíčků uložený ve stejných podmínkách byl navíc zcela v pořádku, jak dokládá průvodní obrázek.

Existence té prazvláštní hmoty, kterou člověk tak rád vydává za včelí vosk, snad ani nemůže být překvapením. Vždyť v regálech obchodů s potravinami se běžně nabízejí tlamolepy tvářící se jako med, UHT–cosi vydávané za mléko či bílý amaroun nazývaný kuřecím masem. Včelí vosk k padělání a pančování přímo svádí – je ho nedostatek, stojí poměrně dost a jeho kvalita není systematicky kontrolována. Mizernou kvalitu drahocenného včelího produktu dokládají i nahodilé studie publikované čas od času odbornými časopisy. Korunou pochybností a nejistot je pak narůstající import.

Jak dědeček měnil

I přesto přese všechno je mnoho z nás včelařů stále ochotných vyměnit koláč svého prvotřídního výdobytku za balíček mezistěn nejisté kvality. Co víc, takto získané mezistěny použít ve včelách nebo je dokonce konzumovat s plástečkovým medem. Použití vosku neznámého původu má přitom četné nevýhody:

 • riziko obsahu parafínu, dalších náhražek vosku či jiných příměsí (např. barviv)
 • neznámý druh a množství obsažených pesticidů
 • riziko reziduí akaricidů, které při svém včelaření vůbec nepoužíváte
 • “Eintopf” – znehodnocení kvalitního vosku smícháním s nekvalitním
 • možnost, že včely budou takové mezistěny neochotně přijímat

Právě špatná kvalita mezistěn, podle mého, vedla ke vzniku několika včelařských pověr. Přela bych se s každým, kdo by tvrdil, že matka neochotně klade do panenského díla. Také se mi nepotvrdilo, že by včely preferovaly plastové mezistěny oproti těm voskovým. To se děje v případě, že plast potřete vlastním voskem, kdežto kousek vedle použijete fejk. Podobně dopadne i pokus s prozebrováním kvalitních a mizerných mezistěn, který může každý snadno vyzkoušet na své včelnici. Včelí indikátor pracuje přesně, rychle a lacino…

Obrázek 2. Co se stane s mezistěnami po jeden a půl letém skladování v krabici?

Řada válcoven dnes nabízí výrobu mezistěn z malého množství vlastního vosku. Zavedení uzavřeného koloběhu, kdy včelař včelám vrací jen jejich vlastní vosk, tak není složité ani pracné. Pokud od svých včel (nebo alespoň od včelaře v okolí) dovedete získat koláč té nejžlutější “goudy”, vyvažujte si jej zlatem. A jestli to nesvedete nebo vás bolí záda při postávání u vařáku, zkuste raději volnou stavbu. Pohádka o tom, Jak dědeček měnil, až vyměnil, má vždycky stejný průběh, avšak spokojené včely na jejím konci být nemusí.

Tak si říkám, že z toho svého nálezu snad ani svíčky nevyrobím. Hnědě zbarvené by nejspíš nikdo nekoupil. No nic, zaběhnu s tím do výkupu…

Postup pokusu

Mezistěny byly zakoupeny na podzim roku 2017 a od prosince 2017 do června 2019 byly skladovány ve shodných podmínkách v garáži našeho domu. Uloženy byly v balicím papíru v samostatných balíčcích. Balíčky byly uloženy v krabici od banánů na temném místě. Teploty se v průběhu skladování pohybovaly od 12 do 25°C. Vosk byl zakoupen za plnou cenu, tzn. bez výměny, od výrobců Výroba mezistěn Zdeněk Zahejský, Nové Hraběcí u Šluknova (mezistěny na Obrázku 2 v popředí vlevo) a Výrobní podnik Ještěd, Liberec (Obrázek 2, uprostřed a vzadu vpravo). Vosk z výrobny Z. Zahejského byl prodejcem vykoupen od jiného včelaře, u ostatních mezistěn původ vosku neznám.

Napište nám, jaké Vy máte zkušenosti s nákupem mezistěn ve svém okolí do diskuze pod článkem.

16 komentářů

 1. Tomáš Ivanský Reagovat

  Poslední cca. 3 roky nechávám vosk zpracovávat http://www.vcelarskyobchudek.cz/ u Petra Balaštíka. Líbí se mi přesná evidence, zpracování a i to, že k mezistěnám férově přibalí nezpracovatelné zbytky vosku. S kvalitou zpracování jsem spokojen.
  Snažím se používat vlastní vosk, ale při zvětšování počtu včelstev je nutné občas sáhnout i k externím zdrojům. Letos na jaře jsem to časově nějak nedal a potřeboval jsem ASAP asi 5 kilo než mi dojdou mezistěny z mého vosku od P.Balaštíka. Objednal jsem u nejmenovaného internetového obchodu. Dorazila jakási inertní hmota. Už v tuto chvíli jsem to měl zabalit a poslat zpět. Neudělal jsem to. Chyba. Ty těžkosti co jsem s těmito pár mezistěnami zažil mě nadobro vyléčily z nákupu cizího, anonymního „vosku“. Ideál by asi byla vlastní výroba mezistěn z vlastního vosku. Zatím toho ale časově nejsem schopen.

  • Jiří Matl Reagovat

   Taky hlasuju pro uzavřený koloběh vosku a jsem moc rád, jak se stále víc objevují ti, kteří jsou schopni zpracovat konkrétní vosk konkrétního zákazníka a udělat z něho kvalitní mezistěny.
   Vstupují do těžké bitvy s těmi, kteří jsou tak nějak „zavedeni“, ale nevzdávají to a většinou i dovedou dát o sobě vědět. To je bezva, to je cesta …

 2. Jiří Davídek Reagovat

  Přestal jsem to zcela řešit, od loňského roku jedou včely jen na volnou stavbu.

  • Jiří Matl Reagovat

   Jsem na tom stejně, je to sice trochu jiné a asi i pro ekonomicky uvažující komplikované, ale zkušenosti s přirozeným dílem jsou k nezaplacení …
   Jen to chce trpělivost a (řekněme) vhodnou zootechniku a vnímání souvislostí. Včelky nestavějí na povel. Ale když se to trefí a ve vitálním a rozjetém včelstvu, je to kalup a nevidím nejmenší problém.

 3. Rosl Reagovat

  Tohle si přímo říká o test. Mezistěny se rozdělí na šestíny a od každého vzorku se dva dílky uchytí do rámku. Takový rámek se vloží do včel, které staví. Výsledky bývají překvapivé. Ta nejodpudivější hnědá je postavena a zakladena jako první, zatímco jinou nezaklade matka ani po dvou letech …

  • Pavel Holub Reagovat

   Díky Rosle, absolutní souhlas. Poté jsem přešel na volnou stavbu. Jak Jiří naznačuje, možná s nižším ekonomickým efektem, ale pro mne, stále ještě zaneprázdněného svým hlavním zaměstnáním obrovská časová úleva. Ono extenzívní vedení včelstev v dobách kolapsů má i druhou ne méně cennou výhodu. Snadno zintezívním chov a obnovím stavy. Zintenzívnit intenzívní už nejde.

  • Štěpánka Dlouhá Autor článkuReagovat

   Absolutně nesouhlasím. Mezistěny z uzavřeného koloběhu jsou vystaveny do druhého dne a zakladeny ihned, pokud je snůška. Nekvalitní mezistěny jsou vykousány a pokud je včely vystaví, tak velmi neochotně. Zkoušela jsem Vámi popsaný test vícekrát, mrzí mě, že jsem nepořídila foto. Ve včelstvech mám jak staré plásty, tak panenské dílo, především v mednících. Matka na jaře běžně medníky zaploduje ihned po vystavění, protože jsou pod strůpkem, a tmavé dílo níže opustí – primární je teplo. Nepopírám, že existují preference tmavého díla, pokud mají včely na výběr, ale co píšete o vosku, nepovažuji za pravdivé.
   @Pavel Holub: Velkou část mám sama na volné stavbě, mezistěny se ale hodí v některých případech (oddělky, rozbíhající se sezóna, narušení plodiště…)

  • Štěpánka Dlouhá Autor článkuReagovat

   Vámi vysvětlovaný jev by snad byl možný v případě, že odpudivý hnědý vosk je poměrně kvalitní, pouze pokažený zpracováním, kdyžto ony jiné mezistěny barevně dobré, ovšem s příměsí jiných látek. Mezistěny, které jsou zde na obrázcích byly na počátku všechny žluté (pořizované za účelem výroby svíček), jak naznačuji v textu. Omlouvám se, předpokládala jsem, že se Váš komentář vztahuje k vosku na mé fotografii.

   • Rosl Reagovat

    🙂
    Ano tak nějak. Chtěl jsem jednoduše říct, že jediný dobrý tester je včelstvo s matkou. To že mezistěny vypadají divně nebo že jsou lámavé či pro člověka nevábné nebo výborně projdou analýzou spektrální chromatografií je úplně nepodstatné. Soudím tak na základě prezentací na Hanácké včele a na zkušenostech ze spolkové lisovny mezistěn.
    Pokud bych článek bral jako námět k zamyšlení tak souhlas, pokud jako hodnocení nalezených mezistěn tak to vidím tak 50:50 jestli jste to ohodnotila stéjně jak by hodnotily včely.

    PS: Letos mám mezistěny ze svého vosku a staví víceméně stejně dobře jako jiné roky mezistěny ze Strážiska.

    • VaT Reagovat

     Mám tu samou zkušenost. Už pár let používám vlastní vosk. Dva poslední balíky co jsem tu měl ze Stražiska včely vystavěly stejně dobře jako z vlastního vosku. Ze Stražiska bych se rozhodně nebál opět nakoupit mezistěny, kdybych si nevystačil s vlastním voskem.

 4. Pavel Holub Reagovat

  Fotky již jsou instalovány na konci článku, díky. Je to snímek volné stvby na proužku mezistěny. Matka dílo postavené na mezistěně nezakladla, a to naprosto přesně, jako podle pravítka, ani buňku přes. Detail je zprava základního snímku, tam, kde už jednou plod vyběhnul. Vajíčka jsou kladena jen do volné stavby, ač je dílo na mezistěně vyčištěné a prázdné, bez medu. Tedy ani opakovaně si nedala říct.

 5. KaJi Reagovat

  Vzhledem k tomu ze uz za socialismu se jeden soused dopouštěl trestného činu nedovoleneho podnikání, ohrožování obranyschopnosti republiky (vosk pry potřebovala armada) tak ja skoro nikdy neměnil vosk a mam převážně svuj.
  Už 30 let.
  A posledních 15 let cim dal vic volné stavby.
  Takže se k problemu jakosti mezisten v obchodni siti nemohu vyjádřit. 😉
  Ale asi to ten Babis pořádně ku..vi.

 6. Lenka Čtvrtečková Reagovat

  Koloběh vlastního vosku je skvělá věc, ale stoprocentní pouze v případě, že si mezistěny vylisuji nebo odliji sama. Mám zkušenost se dvěma výrobci mezistěn z mého vosku a jednu velmi pozitivní, jednu rozporuplnou. Do plodiště vložené mezistěny mi ne a ne vystavět – mezistěny z mého vosku. Ten můj vosk byl samozřejmě vytavený z díla, které obsahovalo tenkrát kupované mezistěny, takže tam nějaký parafín být mohl z těch původních mezistěn. Možná tedy hodnotit kvalitu vlastního vosku můžeme až po dvou, třech protočeních ve včelstvu?

 7. R. Stonjek Reagovat

  S mezistěnami jsem se dost natrápil. Přešel jsem tedy k výrobcům, kde jsem měl dost velkou jistotu, že mezistěny budou z mého vosku. Ovšem musíte dovézt vosk, odvézt mezistěny a ještě zaplatit dnes i nad 60Kč /kg. Takže v mém případě cca 8 000 Kč každý rok a dva dny na cestách. Z těchto důvodů jsem si vyrobil 2 deskové lisy. Zvládl jsem technologii až na 3 pokus, ale teď max. spokojenost. Chlazené jsou vzduchem, takže max. jednoduchost a spolehlivost. Kvůli Dadantu míra cca 37 x 33 cm. 100 kg mám tak za 4 dny. Nejraději je vyrábím před Vánoci, nemusím pomáhat a zúčastňovat se příprav. Vřele doporučuji! S pozdravem R. Stonjek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *