Appka BoxyBee

 

Nedávnými diskusemi na fórech se prohnalo téma „praktické appky ke včelaření“. Už vyšlo pár článků, především v angličtině, kde naleznete TOP 10 nejlepších aplikací ke včelaření, např. ZDE.

Pro začátek uvedu, o čem to dnes nebude. Nebude to o naučných aplikacích, které Vám radí, kdy co kvete, jak včelařit, kdy je dobré začít s chovem matek, jednotlivými zásahy ve včelách apod. Nebude to ani o aplikacích vázaných na chytrá zařízení, která odposlouchávají včely, zjišťují úlovou váhu, vlhkost, teplotu – a vůbec lezou včelám do soukromí. Chci psát o jedné praktické aplikaci, která umožní záznam včelařových aktivit a záznam stavu či změn stavu úlu. 

Jelikož včelařů je mnoho a fenomén českého včelaření má svá specifika, není možné vytvořit zcela univerzální a všechny uspokojující software. Stejně jako českého včelaře nezajímá položka „afrikanizovaná včela“, tak zřejmě pro průměrného americké včelaře neexistuje nic jako stavební či trubčí rámek, který je v každé knížce včelařství. Tedy vše bude vždy jen kompromisem. Navíc ta zásadní otázka – co kdo od toho očekává?

Jeden starší včelař mi povídal, jak ho otec učil včelařit: koukl na česno a věděl, co se děje. Tam, kde byla neobvyklá aktivita, tam dal kamínek. Pak obešel stanoviště a zjistil, co se v těchto „divných úlech“ děje. Někdo si vystačil s kamínky, někdo si zakresloval polohu jednotlivých rámků a to, co na nich viděl. Někomu se líbilo sepisovat stav včelstva do zápisníků, které se časem plnily hustě popsanými žloutnoucími papíry. 

Osobně i já mám svůj bloček, kde si píšu krom čísla úlu informace o matce (každá linie má své dívčí jméno) a datum spojené s mojí aktivitou. A přece chci více. Loni jsem zanedbal jednu maličkost, snad pro nedostatek času či možné lajdáctví. Pro novou matku jsem nevytvořil dost pracovního prostoru, kam by mohla klást. A jak bych taky mohl přemýšlet nad touto věcí, když se mé poznámky skládaly z relativně strohých popisů? Při pohledu do nich bych na takový problém ani nenarazil, no a úl nerozebírám každý den. A přece to byla věc zásadní pro tvorbu zimní generace. Letos chci být důslednější a snad vím, jak na to.

Předně chci říci, že si vážím aktivity těch, co se pokusili vytvořit něco pro ostatní, přesto mi v mnohých aplikacích pro včelaře něco chybí. Pokud se někdo vyžívá v psaní románů a vychutnává si atmosféru každého úlu zvláště, popíše náladu včel, počasí, boj se čmelákem na česně, spousty dojmů kolem, … není na tom nic špatného. Osobně preferuji více stručný, minimalistický a jednoduchý záznam, ideálně grafický.

Pokud bude chtít včelař pokračovat stylem svého dědy, může papírový blok nahradit jakýmkoli digitálním blokem typu OneNote, kde lze strukturovat a hiearchizovat veškerý text. Pak už je aplikace s ikonou včeličky jen vydělením prostoru přístroje pro něco nevšedního, což včelaření jistě je.

Počítače, tablety, mobily, to vše máme jako “usnadňováky”. Kromě méně psaní bych tedy i uvítal něco, co těžko udělám na papíře – tedy nějakou možnost grafického záznamu v průběhu času. Některé aplikace dávají možnost si i prostorově rozmísťovat úlky po obrazovce, včetně počtu nástavků, včetně velikosti nástavků. Včetně obsahu nástavků!

 

BoxyBee

A proto mě zaujala velice jednoduchá aplikace na Android – BoxyBee (sic! v angličtině, přesto pochopitelná). Jako jedna z mála jde na dřeň, dřeň toho, co dělá úl úlem (vnitřek). Velice primitivní systém, ale přece důmyslný. V aplikaci každému úlu dáte číslo (tam je první zádrhel, páč proč jen číslo?, proč nejde kombinace s písmeny?), dáte mu stanoviště, tedy pak máte možnost vidět pouze úly ze zaškrtlých stanovišť, které chcete. Pokud mám úl číslo 15 na dvou stanovištích, tak jsem to v appce vyřešil číslováním 115 pro 1. stanoviště, 215 pro 2. stanoviště. Nevyřešili to ideálně, ale je to detail, na který naleznete lék.

A nakonec každý úl rozeberete! U každého úlu máte možnost dát nějaký stav – bezmatečnost, panuška, kladoucí dělnice, obsahuje matečníky.

 

A pak ho rozkliknete a můžete ho rozebrat. Přiřadíte mu nástavky (je to z USA, tedy úlové systémy jsou jiné, to ale ničemu nevadí). A teď to klíčové: máte možnost do každého nástavku zakreslit pozici všech rámků a k nim přiřadit piktogramy se zavíčkovaným plodem, otevřeným plodem, vajíčky, medem (univerzálnější je pojem sladina), či jen částečně medem (honey partially, zřejmě myšlen nezavíčkovaný med), pylem, matečník, souš, mezistěna, včelí chléb (perga).

 

Jak jsem uvedl, tak v aplikaci je možné vést více stanovišť, kdy abyste při větším počtu včelstev “neskrolovali” příliš dlouho, tak vyberete pouze jedno stanoviště.

Pokud precizně dodržujete záznamy, tak si pak na daném stanovišti můžete vybrat ty úly, které pro něco hledáte – mají matečník, mohou sloužit jako dárci či příjemci plodu (musíme brát v potaz, že vkládání plodu jiného včelstva je diskutabilní záležitost), bezmatečnost, neoplozenou matku, matečníky, hlad, aj. (viz. screen).

 

Co mi nesedlo?

  • Je zvláštní, že jsou zvlášť položky pyl (pollen) a včelí chléb (bee bread, tj. perga). 
  • Rovněž mi tam chybí stavební rámek (ti, co nepoužívají mezistěny mohou jako já používat místo stavebního rámku položku mezistěna (foundation) ). 
  • Rovněž chybí možnost označit trubčí plod. Jelikož je tam možnost zvolit šíři plástu na 32 mm, 37 mm, 42 mm, 45 mm, tak klasické plásty dávám jako 32 mm, a když mám někde trubčinu, tak plást označím jako širší 45 mm (v grafickém znázornění to je rovněž vidět). 
  • Osobně u volné stavby řeším (ano, to není univerzální problém) nedostavěnost plástů – k tomu jsem si našel způsob, že u srdíčka dávám položku foundation“ (mezistěna), když už je to srdce jak zvon, tak už píšu, zda tam je nektar, pyl či plod, popřípadě to označím jako souš (empty comb) aj. 

I tak lze ke každému dni napsat nějakou poznámku, kterou bychom do piktogramů neskryli. No a samozřejmě spousty dalšího: zaznamenání informací o matce, rojení, krmení, chorobách, léčení! Dokonce možnost zvolit mezi 4 léky na Nosematózu! Zkrátka ne vše využijete.

Kladl jsem si otázku, k čemu ty informace budou. Vrátíme-li se do historie, tak to byli první včelaři, co si zapisovali, co kde leží, a pak o tom dlouze diskutovali. Pozorovali, zaznamenávali. Jeden včelař mi loni povídal „O téhle linii mi řekli, že má vše krásně uspořádané“ – no a vskutku, jsou takové, co mají vše podle těch knížek, snad to ty včely i čtou, čistě pylový plást, krásný plodový, … no a pak mám vyloženě rebelky, co na jeden plást dají vše – pyl, med, trubce, dělnice, matečníky, díru v plástu jako průlez, no chaos! Ale navíc neřeší, že jim medový plást trčí mezi dvěma plodovými!

Ale pak jsou tu ještě další důvody záznamu. Každého zajímá, kolik se mu vylíhne včel – jeden vylíhlý plást včel obsedne 3 uličky – dobré znát při rozšiřování! Dobré vědět, že má matka kam klást. Při ošetřování „Varroa controlerem“ zjišťuji, že budu mít co dělat, abych stihl přeléčit všechny zavíčkované plásty, ale aspoň vím, kolik. Jistě i glycidové zásoby by měly být vedeny v evidenci! 

Jeden americký včelař včelařící bez chemie říkal, že to, co mu přežije, tak znovu množí. A když už mu to přežije selekční tlaky varroózy a virů, tak aby se nenudil, tak selektuje včely na to, zda hodně nosí pyl – i to je věc, které se mezi úly dosti liší!

Díky aplikaci lze mít přehled i o tom, jak rychle staví nové plásty – lze řešit i tuto otázku (ne všechny včely staví stejně, jsou včelaři, co to berou jako kritérium výběru plemenného materiálu). 

Samozřejmě jednoduché provedení aplikace naráží na to, že nelze dostatečně kvantifikovat množství pylu, plodu, medu …, třebaže se během intenzivního plodování pylový plást mění v prostou vyschlou souš. Nicméně věřím, že si tato aplikace najde stoupence. Věřím a doufám, že prvky aplikace – tedy grafický záznam vnitřku úlu – jiní vývojáři tiše a ve slušnosti okopírují!

Aplikace za málo dává hodně, a tak se ptám: bude mít i využití i u včelařů, pro něž je včelaření více než jen hobby? Využijí to i někteří profesionální či poloprofesionální včelaři? Bude možné z těchto záznamů dělat nějaké edukativní závěry pro další generace včelařů? Pomůže nám někdo s vyhodnocením toho, kde děláme chyby (tedy, kde máme jiný názor?).

Sám sebe se ptám: bude mě bavit při „hloubkové“ prohlídce držet v ruce telefon a vše zapisovat? Nebude mi vadit, že můj telefon je zadělaný od propolisu a od medu? Nebude to vadit Vám?

 

 

3 komentáře

  1. PetrMachač Reagovat

    Já mám dojem, že je potřeba aplikaci, který to budu diktovat. A to potřebují nejen včelaři.

  2. VaT Reagovat

    Je zajímavé kam až může dojít lidská fascinace možností sběru dat. Na autorovu otázku v závěru by šlo odpovědět i takto: Nakonec se takováhle aplikace změní v nějaký hejbající se obrázek, kde budou vyskakovat alarmy a varování s informací co je třeba v tuto chvílí udělat. Stalo se tak ve všech oborech kam zasáhla automatizace, nevím proč by se to mělo vyhnout včelařství. Takže spíše než o aplikaci umožnující nějaké vzletné edukativní závěry jde pouze o jednu z aplikací jejíž náplní (možná autory ani nezamýšlenou) je postupně udělat z jedinců společnosti nesamostatné dementy. GPS taky původně začínala jako neškodná krabička pouze určující aktuální polohu, ale postupně se k ní přidalo plánování cest, a dneska jsou lidé (a nejsou jinak třeba úplně hloupí), kteří s pokorou k výpočetní technice a vírou v moderní dobu na pokyn strojového hlasu pošlou auto i se sebou do řeky/z útesu/do skály vstříc jasné smrti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *