Medomat

Medomat, automat na prodej medu. Wikipedie toto slovo sice nezná a systémy automatických oprav textu jej hned opravují na medomet, ale stejně jako třeba mlékomat se začíná postupně vžívat.

V České republice je v současné době možné najít hned několik medomatů. Od těch jednoduchých, kde si člověk prostě vezme med a hodí požadovaný obnos do pokladničky, až po běžné prodejní automaty na prodej potravin.

U těch nejjednodušších jde vlastně jen o vitrinku s medem, ale o žádný automat nejde. I když to nejsou žádná sofistikovaná prodejní zařízení, problém řeší. Jen ochrana před vandaly a zloději není u této varianty vůbec žádná.

 

PRODEJ MEDU ZE DVORA

Při cestách po České republice se především na vesnicích často setkávám s cedulkami na plotě, které informují, že právě v tomto domě je možné koupit si med přímo od včelaře. Člověk při přečtení takového, nápisu okamžitě dostane chuť si med koupit, ale často pokušení překoná, protože se mu nechce někde zvonit a někoho „otravovat“ doma. Ani pro včelaře to není příjemné, když může kdykoliv kdokoliv zazvonit, že si jde koupit med.

Řešením by mohl být automat na prodej medu, který by včelař umístil na plot. Protože automaty, které trh nabízí, jsou často poměrně velké a drahé, rozhodl jsem se vytvořit vlastní automat, který je modulární a je určen k prodeji 2-12 sklenic medu, případně bude umožňovat prodej i dalších včelích produktů. Vývojem se zabývám už víc než dva roky a nejnovější verze díky IoT okamžitě informuje včelaře o svém stavu.

 

LEGISLATIVA

Z hlediska legislativy jde o tzv. „Prodej ze dvora“. Prodejem ze dvora se rozumí prodej malého množství vlastních produktů z prvovýroby chovatelem ve svém hospodářství přímo spotřebiteli pro spotřebu v jeho domácnosti. Za malé množství medu určeného k prodeji chovatelem, se považuje množství nepřevyšující dvě tuny ročně, med nesmí být uváděn dále do oběhu.

 

JAK TO VŠECHNO ZAČALO

Všechno začalo na jedné adrenalinové dovolené v roce 2013. Kamarád mi tam vyprávěl, že chová včely. Hodně mě to zajímalo. V podstatě jsme se skoro o ničem jiném celý měsíc nebavili.

Po návratu domů jsem začal procházet internet a hledat co nejvíc informací o včelaření. Vybaven teoretickými znalostmi jsem si na jaře roku 2014 pořídil první dvě včelstva a konečně začal!

 

PRODEJ MEDU

Už v prvním roce jsem měl víc medu, než jsem sám spotřeboval. A protože náklady na pořízení včel byly vysoké, začal jsem s prodejem několika málo nadbytečných sklenic s medem. Pořídil jsem si ceduli na plot “Prodej medu přímo od včelaře zde” a zákazníci začali zvonit na domovní zvonek. Velmi rychle jsem všechen med vyprodal a ceduli z plotu sundal. Přesto stále někdo zvonil a chtěl med.

V tu chvíli jsem pochopil, že musím prodej řešit jinak. Na internetu jsem objevil medomaty a nakonec jsem objevil i jednoho výrobce. Velkou nevýhodou jeho medomatu ale je možnost prodeje pouze malých sklenic 450 ml a možnost vhodit maximálně jednu minci. Protože česká měna má minci nejvyšší nominální hodnoty 50 Kč, znamená to, že sklenici se 450 ml medu lze prodávat za 50 Kč. Vzhledem k současným cenám medu je to hodně málo. Běžná cena takové sklenice se dnes pohybuje okolo 100 Kč.

Další možností byla možnost koupě automatu na prodej potravin. Takový automat je ale poměrně velký a musí být neustále připojen ke zdroji elektrické energie. Jeho největší nevýhodou je ale cena, která se u kousků z druhé ruky pohybuje okolo 40 000 korun. To mi přišlo hodně.

 

VLASTNÍ VÝVOJ

Zklamaný situací na trhu jsem se rozhodl pro vlastní vývoj. Cílem bylo vytvořit medomat, který bude umožňovat zákazníkům platbu mincemi. V současné době řeším už i platbu platební kartou, PayPalem nebo krypto-měnami.

 

MATERIÁL

Nejprve jsem začal řešit, z čeho vyrobím skříň medomatu. Mohla být ze dřeva, ale chtěl jsem něco, o co bych se nemusel moc starat, a přitom by to velmi dobře odolávalo povětrnostním vlivům. Dřevo by po pár letech nemuselo vypadat pěkně a pro zákazníky přitažlivě. Již zmíněný jediný vyráběný medomat je vyrobený z plechu, ale na výrobu plechové skříně jsem v té době neměl dostatečné vybavení. Proto jsem se rozhodl pro plastové desky potažené kovovým plechem, které se používají třeba jako obložení domů nebo interiérů vlaků, letadel nebo autobusů. Konkrétně pro desky žluté barvy, která je pro včelařství a med tak typická.

Konstrukce prvního kusu měla mnoho chyb, ale také několik konstrukčních řešení, která jsem převzal i do dalších vylepšených verzí. Postupem času jsem konstrukci vylepšoval a testoval.

 

Původní (žlutý automat na obrázku výše) verze byla také zbytečně velká, takže došlo k jejímu zmenšení (černo-žlutý na obrázku níže).

 

ELEKTRONIKA

Podstatnou součástí vývoje se stala elektronika. Ta se postupně začala rozšiřovat a přibývaly nové funkce.

 

JAK TO CELÉ FUNGUJE

Celý medomat je velmi jednoduchý a při jeho konstrukci jsem se inspiroval výdejními místy některých eshopů. Celé zařízení je postaveno tak, aby bylo co nejvíc modulární. Jde vlastně o takové Lego. Každý si může zvolit svoji vlastní, jedinečnou konfiguraci medomatu.

Může si vybrat, jak bude medomat napájený. Ne všude je možné napojení na rozvod elektřiny, proto konstrukce počítá jak s napájením z existujícího rozvodu, tak i z baterie nebo ze solárního panelu (také doplněného baterií).

Stejně tak bude možné do budoucna rozšířit možnosti komunikace. Mimo WiFi se předpokládá i Ethernet (i s možností PoE, Bluetooth, LoRa a další IoT sítě.

Asi nejzajímavější je možnost zobrazování. Nejjednodušší varianta medomatu neobsahuje žádný display, jen tlačítka. Další možností je vybavit medomat standardním LCD displejem, jeho podsvícení má ale poměrně velkou spotřebu a lze předpokládat, že hlavně při napájení z baterie by se baterie rychle vybíjela. Proto byla už první verze navržena se speciálním e-ink displejem. Tento displej je někdy nazýván také jako elektronický papír a většina lidí jej zná ze čteček elektronických knih.

V současné době je možné využít různé velikosti tohoto displeje, a to ve verzích bílá-černá, bílá-černá-červená a bílá-černá-žlutá. V současné době není k dispozici plnobarevná verze tohoto displeje.

Asi nejdůležitější je modularita u mechanických dílů. Ty jsou navrženy tak, aby bylo možné sestavit jako libovolnou matici pozic na sklenice medu od 1×1 (tzn. na prodej pouze 1 sklenice) až po NxN. Předpokládám ale, že nejpoužívanější budou verze 1×2, 2×1, 1×3, 3×1, 3×2 a 2×3 případně 3×3.

Díky tomu, že vše, včetně mechanických dílů, je modulární, lze medomat různě přestavovat a rozšiřovat. Každý včelař může začít s levnou malou verzí s 1 – 4 pozicemi na sklenice s medem a postupně se dopracovat k medomatu s desítkami pozic. Můžeme tak říct, že medomat roste se včelařem a oblibou jeho medu u zákazníků ☺.

 

PROVOZ

Zkonstruovaný medomat je možné přidělat třeba na plot nebo na stěnu domu (nejlépe do stínu či na severní stranu). Protože řídící deska umožňuje připojení k WiFi, je možné medomat připojit k domácí WiFi a získávat tak data o činnosti medomatu (medomat může třeba pomocí e-mailu nebo SMS informovat, že se právě prodal nějaký med a bylo by vhodné jej doplnit). Připojení umožňuje také vzdálenou konfiguraci a update firmware.

V brzké době se předpokládá spuštění internetové stránky pro zákazníky s mapou medomatů a informacemi o nabízených produktech na www.kupmed.cz. Věřím, že toto řešení bude mít velký přínos jak pro prodávající včelaře, tak pro zákazníky, kteří budou moci nejen vyhledat nejbližší medomat, ale díky připojení medomatů na internet budou moci také zjistit aktuální nabídku, dostupnost (počet aktuálně prodávaných medů v jednotlivých medomatech) i cenu. A dokonce si budou moci med rezervovat nebo zaplatit třeba PayPalem.

Nevím o tom, že by nějaká taková služba někde existovala, a věřím, že toto řešení pomůže k prodeji a propagaci lokálních produktů, jakými medy od včelařů bezesporu jsou. V současné době, kdy média téměř denně informují o problematické kvalitě medů v obchodní síti, by síť medomatů mohla přinést řešení tohoto problému. Web bude samozřejmě umožňovat také hodnocení nabídek jednotlivých prodejců, každý si tak bude moci vybrat a velmi snadno nakoupit.

 

UŽ JEN PÁR DETAILŮ

Právě začínám vytáčet první letošní med, medomat je těsně před dokončením a koncem prázdnin by měl být uveden do provozu. Snad se vše podaří.

Přesto, že medomat je stále ještě ve vývoji, už se našlo několik desítek zájemců o jeho provozování. Zájem o medomat mě překvapil, proto v současné době pracuji na možnosti spuštění výroby medomatu. Všechny informace budou brzy zveřejněny na webu www.medomaty.eu.

Pokud byste chtěli znát cenu, vzhledem k tomu, že se vše teprve finalizuje, lze říci jen to, že cena nejlevnější varianty by se měla pohybovat kolem 10.000 Kč.

Jistě padnou i otázky na zabezpečení proti škodičům a vandalům. Tu je možno konstatovat, že zabezpečení je na úrovni odstranění „příležitosti, která dělá zloděje“. Pokud to někdo bude chtít cíleně překonat, tak to překoná …

23 komentářů

 1. VaT Reagovat

  Bariéra mezi zákazníkem a vlastním soukromím je vždy skvělá věc. Ovšem má to i svou odvrácenou stranu. Počítáte do budoucna i s nějakým audio rozšířením, které by bylo při prodeji schopné odvyprávět „Příběh“, bez kterého dnes zákazníci med kupují jen neradi?

 2. Václav N. Reagovat

  Chtěl bych se zeptat jaký je aktuální stav vývoje, eventuelně výroby kde je možné si objednat

 3. Miroslav Majercik Reagovat

  Bude Vás medomat len na CZK alebo uvažujete expandovať aj do EU a spraviť to na Eurá?

 4. Václav Z. Reagovat

  Dočkáme se medomatu ? Můžete prosím upřesnit za jak dlouho nám nedočkavcům ho předvedete ?

 5. Tomáš Jelínek Reagovat

  Věřím, že brzy. Skolila mě nějaká viróza a je to už po 3 za poslední měsíc, takže se to celé posouvá. Ty klimatizace všude jsou strašné. Snad se z toho rychle dostanu a už to znovu nechytnu (snad už nebude takové horko). Celý projekt mi to posunulo minimálně o měsíc, ale chtěl bych do konce září spustit první medomat. Výroba pokračuje, ale jen asi 1/4 tempem, než bylo v plánu 🙁

 6. Pavel J. Reagovat

  Dobrý den,
  je možné kontaktovat vás napřímo? Nedohledal jsem např. email, nebo tel.číslo, fcb..
  Děkuji.

 7. Otázka k realizaci projektu Reagovat

  Dobrý den, pohnul se vývoj nějak vpřed směrem k termínu výroby? Před rokem jste už dělal seznam „závazných“ objednávek aby jste vedel zajem , a zatím stále bez nejake odezvy k reálnému termínu, stránky kupmed.cz také nefungují….

  Viděl jsem,že jste s tímto produktem nedávno vyhrál i soutěž, ale jak říkám, stále je to jen asi ve fázi projektu.

  Děkuji za info, klidně i do emailu.
  Pekny den

 8. Medomat Reagovat

  Dobrý den, je medomat ještě ve vývoji ? Měl bych zájem o koupi.
  Děkuji za info. S přáním hezkého dne Pavel.

 9. Mikes Roman Reagovat

  Dobry den.Prosim vas .V jake fazy vyvoje, je ten medomat.Jelikoz,jste uz temer pred rokem a pul finisovaly a vyroba byla temer na spadnuti ,tak se chci pooptat,je mozna koupe medomatu.Je-li sdelte prosim Info.Dekuji za odpoved.

 10. Pavel Reagovat

  Dobry den, rad bych se informoval,zda je mozne jiz nekde zakoupit. Diky za odpoved.

 11. Karel Uhlíř Reagovat

  Dobrý večer.
  Je možné někde medomat koupit.
  Děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *