Včelín Ořech: vstane z popela?

Včelín Ořech …

Když zabrousíte do rubriky o včelařsky zajímavých místech na našem webu, najdete tam mezi jinými i pozvání k návštěvě včelína v Ořechu kousíček od Prahy, vlastně je to ještě Praha. Velmi oblíbené a navštěvované místo, kde se konaly kursy, tábory, pověstné Ořešské medobraní, na které jsme jezdili a o němž jsme i psali. Vše spojené s návštěvami unikátního proskleného včelína. Něco takového jste nikde jinde nenašli.

Včelín 5. června 2019 vyhořel. Rychle a zběsile …

Podrobnosti ZDE

Redakce portálu Včelaři sobě oslovila s několika otázkami kolegu a přítele, otce zakladatele a ducha hybatele celého projektu Ing. Vladimíra Glasera. Jednak kvůli snaze informovat, jednak se snahou pomoci, jak snad níže bude patrno …

 

 

Jaká je škoda, co vše shořelo?

Shořelo vše kromě obvodových zdí. Tedy střecha, příčky, po prosklené stěně zbyl na zemi jen flíček nataveného skla …, úly, kompletní vybavení na včelaření, ukázky, 200 kg nového napastovaného medu, sklenice na med, na medovinu … 

Částečně se podařilo zachránit pojízdnou moštárnu, ale asi jen z poloviny. A  to bylo s jedním rozpěrákem vše, co se podařilo zachránit. A veškeré vybavení na příměstské tábory pro děti (židle, stoly, koberce … Půlka stavení byl ukázkový včelín, druhá půlka sklad všeho, co spolek Včelín Ořech používal pro svoji činnost). K tomu cca 9 m3 vyschlého řezbářského dříví, které jsem tam měl v podkroví na kursy a betlémy. Já ty peníze moc neumím, ale odhadli to na 1,25 milionu korun.

Zachránili jste alespoň některá včelstva?

Shořela včelstva uvnitř (6) a těsně venku, včetně klátů (2). Až po 14 dnech jsme při kontrole zjistili, že i včelstva, která byla od včelína asi 5 m a byla chráněna jedlemi (ty z poloviny shořely) dostala zásah. Opět tomu moc nerozumím. Dílo je celé, ohněm nepoškozené, ale ve všech sedmi úlech nebyly matky, ani plod. Zato tam byly létavky i z úlů, které totálně shořely. Nicméně 20 včelstev bylo v sadu (+ 42 oddělků kursistů), a to vše je bez problémů.

Víš už, jaká byla příčina?

Hlavní příčinou byl spěch. S kursisty jsem byl ve včelách, už jsme pomalu končili lekci a zavolali mi z Řeporyj z úřadu, že jim visí roj nad cestou do školky a zda bych ho mohl nějak „uklidit“. Tak jsem vše rychle ukončil, lidem jsem řekl, aby to douklidili a jel jsem. Tudíž jsem ve spěchu neodcházel poslední a nic nezkontroloval. Do toho bylo 35°C a silný východní vítr, tedy přímo do česen. Po více než hodině jsem se vrátil domů („ulovený“ roj jsem vezl na jiné stanoviště), opět jsem pospíchal a nejel rovnou do včelína, ale domů, kde na mě čekala pracovní návštěva. A po asi 10 minutách volala sousedka, že hoří. Za půl hodiny bylo kompletně po celém stavení.

K technické příčině: mohla zalétnout jiskra z dýmáku do úlu a na nových rámcích a mezistěnách se uchytit. Mohlo zůstat napojené trafo na mezistěny, mohl zůstat zapalovač na okně, vyšetřovatelé přišli i s tím, že sklenice od medu mohla v tom vedru stát tak nešťastně, že vytvořila lupu a došlo ke vznícení, mohl někdo odhodit vajgla do trávy u včelína a protože zůstalo vše úplně otevřené, mohl toho využít kdokoli a přijít volně až ke včelínu. Ale počátek byl v tom spěchu a nedůsledné kontrole. Vše se mohlo alespoň omezit.

Co dál? Co vstane z popela?

Plno lidí nám pomohlo s odklízením, celkem bylo 9 kontejnerů odpadu A neuvěřitelné množství lidí (i neznámých) nám nabídlo pomoc rukama, materiálem a také nám začali posílat peníze. Jedna kamarádka připravuje na 19. 9. koncert Jardy Samsona Lenka a 100 % z něj půjde na Včelín.

Dokonce i jedna z pojišťoven by měla poslat alespoň část peněz (asi 153 tisíc korun – prý jsme měli špatnou pojistku, byli bychom prý mohli dostat vše …). Ale lepší, než drátem do oka.

Takže dneškem začínáme obnovovat. Nejprve je třeba vše dočistit (servat všechno černé) a do konce léta bychom rádi obnovili střechu, aby zbytek dále vlivem povětrnosti nechátral. Věřím, že alespoň tu nejzákladnější část – ukazování pro děti za sklem – se podaří obnovit tak, abychom v dubnu mohli opět ukazovat. Což považuju za nejzákladnější funkci včelína. A ostatní se uvidí podle situace a možností. Vše bude stejné, jen tam, kde to půjde změníme materiály a zabezpečení tak, aby případný oheň nemohl být tak rozsáhlý.

Trochu štěstím v neštěstí bylo, že jsme dobudovali muzeum a asi týden před požárem jsme plno ukázkových věcí včetně 10 starých medometů přenesli tam. Na druhou stranu jsme do muzea (50 % byla dotace) vrazili všechny své domácí i podnikatelské rezervy a ještě budeme muset dlouho splácet bance úvěr.

Tím ale aktuálně nemáme nic na opravu včelína a musíme vyjít s tím, čím nám ostatní pomohou. 

A to je i duševně velmi nepříjemná situace. Když stavení ještě hořelo, říkal jsem manželce, že už to obnovovat nebudeme. Právě kvůli penězům. Ale první byla moje máma, které je 86, která ještě, než hasiči odjeli, přinesla 1000 korun z důchodu, který právě dostala, a řekla, že to nevadí, že to určitě dáme dohromady. A takový závazek jsem nemohl odmítnout.

Budeme držet všechny palce a dovolíme si Tvým jménem požádat obec včelařů o pomoc.

Ještě jednou díky všem za pomoc a těším se, že se uvidíme v novém včelíně.

 

Pozn. redakce:

Kontakty pro nabídky pomoci:

Ing. Vladimír Glaser

tel.: 602 614 170

e-mail: vcelinorech@gmail.com

aktuality na adrese: www.vcelinorech.cz

číslo účtu pro zaslání peněžních darů: 221821283/0600, v. s. 56002019

2 komentáře

    • Jiří Matl Reagovat

      Proč myslíte? Nerozvedl byste to? Je to zajímavý, byť polemický názor. Zřejmě víte víc než ostatní.
      Lepší by ale bylo, kdyby to nebylo anonymní. I kolemjdoucí má jméno a pokud napíše polemický názor, neměl by se schovávat za anonymitu. Měl by si za svým názorem stát svým jménem … A je dobré vědět, s kým vedeme debatu. Je to oboustranně prospěšné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *