Databáze včelích rostlin

Pro ty z vás, které zaujala myšlenka hmyzí zahrádky, přinášíme praktický doplněk – databázi rostlin, které se hodí na zahradu, jsou dostupné v zahradnictvích a přitahují hmyz.

Vstup do databáze

Výčet rostlin samozřejmě není vyčerpávající, ale zahrnuje většinu nejvýznamnějších hmyzích lákadel. Snažili jsme se vybírat i ty, které se hodí do méně vhodných podmínek, například do stínu, i když tam je výběr poměrně malý.

Pokud byste našli v databázi chybu, chybějící informaci nebo znali včelařskou rostlinu, která by v seznamu neměla chybět, rádi vaše náměty vyslechneme (info@vcelarisobe.cz).

Založte si hmyzí zahrádku

Jak s databází pracovat

A nyní již k práci s databází. Výběr lze omezit kritérii z různých oblastí: Vzhled rostliny, její nároky, původ a dalšími. Možná budete chtít začít původem, protože chcete mít čistě původní rostliny, případně si budete chtít založit zahrádku středomořskou, japonskou či jinou. My doporučujeme domácí rostliny, neboť řada druhů včel je úzce specializovaná na určité rostliny, které v japonské či jiné cizokrajné zahrádce nenajdou.

Nároky rostlin na slunce, půdu a minimální teplotu bychom měli pokud možno splnit, abychom dosáhli bezproblémového růstu bez přílišné péče (hnojení, každodenní zalévání nebo zazimovávání). Takové „lámání přes koleno“ je zbytečné a není jisté, jak dlouho nás bude bavit. Přitom stačí výběr takových rostlin, kterým se v daných podmínkách daří téměř bez práce.

A nakonec nás bude samozřejmě zajímat, kdy rostlina kvete, jakou má barvu či jak je vysoká. O kompozici zahrádky jsme již psali, a o tom, že výběr z větší části záleží na vkusu každého z nás, také. Takže směle do toho. Doufáme, že naše databáze bude užitečnou pomůckou při výběru rostlin pro vaši hmyzí zahrádku.

Ukázka hmyzí zahrádky

Jedna realizace miniaturní včelí zahrádky vznikla jako součást naučné stezky ve Varnsdorfu. Na několika fotografiích je vidět, jak se nová výsadba během jediné sezóny vyvine v hmyzí lákadlo.

6 komentářů

 1. Pingback: Založte si hmyzí zahrádku - Včelaři sobě

 2. Pavel Holub Reagovat

  Doporučoval bych uvést adresu, kam posílat fotky. Ke každé rostlině by bylo dobré přiřadit foto se včelou s rousky pylu, pár takových mám, kdyby každý něco přial, možná bychom dali dohromady originální sbírku.

 3. Tomas Maly Reagovat

  Dobry den, je mozne do databaze ro stliny i zadavat bez nutnosti posilani na info@vcealrisobe?
  Pripadne uvazujete o teto moznosti?

  • Michal Kabát Reagovat

   Dobrý den,
   to není špatná myšlenka. Když vydržíte, připravíme formulář.

 4. Pingback: Identifikace rostlin - Včelaři sobě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *