Chtěli byste znát jméno rostliny, na kterou jste narazili během procházky? Náš web jako jediné včelařské periodikum nyní nabízí jedinečnou možnost takovou rostlinu identifikovat. Stačí rostlinu vyfotit a umělá inteligence postavená na neuronových sítích nabídne jméno dané rostliny. Doufáme, že tak přispějeme k prohloubení znalostí a zájmu o českou flóru mezi včelaři.
Identifikaci zahájíte zde
Jak na to?
Postup je jednoduchý. Rostlinu stačí vyfotit nebo vybrat z galerie telefonu či z disku počítače. Pokud vyberete více fotografií téže rostliny, zvýšíte tím pravděpodobnost správného určení. Zlepšení přinese i volba okresu či kraje nálezu, kterou můžete provést kliknutím na mapu (druhý klik na tentýž okres vybere celý kraj). Pak již stačí jen kliknout na tlačítko Rozpoznat.
Pro identifikaci stačí i obrázek s malým rozlišením, proto je zbytečné odesílat několikamegabytové fotky. Kromě toho, že vás to stojí zbytečná data, to celý proces zdrží. Samotná identifikace proběhne většinou do 5 vteřin.
A výsledek?
Protože nikdo není dokonalý a systémy umělé inteligence nejsou výjimkou, ne vždy je výsledek jednoznačný. Proto je nabídnuto většinou více návrhů s uvedením procenta pravděpodobnosti daného výsledku. Podle přiložených fotografií si již sami vyberete, která z možností je ta správná. Výjimečně se stane, že žádná z možností nevyhovuje. Pak nezbývá než oslovit jiný inteligentní mozek.
U každé možnosti je také odkaz na vyhledání dané rostliny na Google, případně Wiki, a také v naší databázi. Ta však obsahuje jen zlomek rostlin, takže většinou asi neuspějete. Pokud se nám v budoucnu podaří databázi včelařských rostlin rozšiřovat, výsledky budou stále lepší.
Pohled do zákulisí
Systém rozpoznávání postavený na konvoluční neuronové síti Google Inception nám zpřístupnili ideově spřátelení lidé z firmy Plant.id. Pokud se podaří náš záměr, přineseme vám s nimi rozhovor. V současnosti jde o nejlepší volbu, neboť jejich model má vyšší úspěšnost než modely konkurenční.
Jeden z pilířů včelařství není schopný postavit desítkami milionů podporovaný spolek, tak ho musí postavit jeden nadšenec. Velké díky.
Doporučil bych posílat i snímky pylových rousků a pylových zrn, sběr rosy a sběr gutační vody. Jistě by šla aplikace rozšířit i na rozeznávání pylových zrn.
Ano, přesně to mají autoři modelu v plánu. Zde je samozřejmě obtížnější sběr kvalitních vzorků, ale pokud by se to dotáhlo alespoň na určení čeledí, byla by to obrovská pomoc při zařazování medu.
Pingback: Marketing medu pro malochovatele - Včelaři sobě