Dotazník k úhynům 2019-2020

Aktualizace 1.12.2019

Lhůta, kdy bylo možno vyplnit dotazník vypršela. V následujících dnech bude probíhat vyhodnocení dotazníku.

Aktualizace 18.11.2019

V souvislosti s dotazníkem pro Vás máme dvě informace:

 1. Na linku OperativniNahled20181117 (2) si můžete stáhnout první výsledky dat které jste nám poskytli v dotazníku. Pozor! předchozí verze souboru obsahovala chybu. Stáhněte se prosím opravenou verzi náhledu.
 2. Rozhodli jsme se zkrátit dobu pro sběr dat dotazníku. Sběr dat bude probíhat do půlnoci 30.11.2019

—————————————-

Děkujeme Vám za Vaše ohlasy, maily a telefonáty v souvislosti s článkem Bude sezóna 2019-2020 ve znamení úhynů a kolapsů? na portále www.vcelarisobe.cz. Rádi bychom Vašeho zvýšeného zájmu o danou problematiku využili k tomu,abychom se pokusili zjistit, zdali má vůbec smysl hovořit o plošných kolapsech, či úhynech. Jinými slovy – chceme klasifikovat, o jak velký problém se jedná. Neočekávejme, že nám tuto informaci v řádu jednotek měsíců někdo poskytne. Zkusme tedy přiložit ruku k dílu společně, bez ohledu na to, jakého spolku jsme členy. K tomuto účelu jsme připravili stručný internetový dotazník, jehož vyplnění trvá i člověku, který nenávidí počítače, maximálně 7 minut. Jistě se Vám v hlavě v souvislosti s takovým dotazníkem rojí řada otázek. Na některé jsme se pokusili odpovědět:

1. Proč to děláte?

Příliš dlouho se prázdně klábosí na různých včelařských “internetech” o tom, zdali je aktuální situace jen kal zvířený panikou jednotlivců, nebo zdali se jedná o reálný problém. Zajímají nás fakta před tím, než začne nová sezóna. Lepší je malý soubor dat shromážděný nadšenci, dostupný v relativně krátké době, než nic nebo prázdné řeči.

2. Kdo se může účastnit?

Každý včelař z České nebo Slovenské republiky.

3. O čem dotazník vlastně je?

Dotazník se týká se 3 oblastí otázek:

 1. Stát a okres ve kterém včelaříte
 2. Popis situace před úhyny
 3. Popis úhynu

4. Kde je dotazník k dispozici?

Platnost dotazníku již vypršela.

5. Do kdy je nutno dotazník vyplnit?

Do 30.11.2019 včetně.

6. Mám dotazník vyplňovat i když jsem žádné úhyny neměl?

Rozhodně ano. I potvrzení faktu, že u Vás nedošlo k úhynům, je potřebné.

7. K čemu nám to všechno bude? 

Před zahájením další včelařské sezóny získáme sice hrubý, ale při dosti velkém počtu účastníků dostatečně vypovídající obraz situace.

8. Jaká osobní data budete o včelaři shromažďovat?

Žádná. Naopak, celý dotazník jsme konstruovali tak, aby byla zachována anonymita účastníků. Jedinou výjimkou je uvedení okresu, kde včelaříte.

9. Co budeme s daty dělat?

Dáme je bezplatně k dispozici všem včelařům, včelařským spolkům a dalším institucím, které o data budou mít zájem. Prostě všem zájemcům. Data budou k dispozici následující formou:

 1. Článek na portále www.vcelarisobe.cz se shrnutím situace a s info-grafikami.
 2. Zdrojová data, získaná z dotazníku, uložená ve strukturované elektronické podobě (pravděpodobně soubor kompatibilní s MS-Excelem nebo formátem CSV). Tento soubor bude dostupný na výše uvedeném portále po ukončení dotazování. 
 3. Data budou volně šiřitelná pod licencí Creative Commons Attribution 4.0 International .

10. Ještě něco?

Pokud Vám odpovědi na výše uvedené otázky dávají smysl, prosíme Vás o dvě věci:

 1. Vyplňte dotazník.
 2. Naverbujte alespoň jednoho (nejlépe dva) včelaře z Vašeho okolí, který dotazník také vyplní.

Pak už se jen těšte na Tři krále, kdy Vám přineseme první informace o výstupech dotazníku.

16 komentářů

 1. Chybí .. nic z toho, nevim Reagovat

  V zootechnice jsem musel dat podnecovani nebot tam byla povinna odpoved a nic mi nevyhovovako.
  Druhy pripad už si nepamatuji.

 2. "BezÚhyn" nejde Reagovat

  Chtěl jsem vyplnit formulář, jako včelař bez úhynů. Bohužel je nutné odpovědět i na otázky např. stavy po úhynu a pod. Jinak nelze pokračovat. Chtělo by to ještě trošku dopracovat formulář, aby se dala vyhodnotit i data o „bezúhynu“. Jinak za iniciativu v daném směru palec nahoru!

  • Tomáš Ivanský Autor článkuReagovat

   Díky. Už je tam funkční i tato varianta. Díky za trpělivost.

 3. a co stav po 1. jarní prohlídce 2020? Reagovat

  Předpokládám, že se dotazník bude opakovat ještě po první jarní prohlídce 2020, jinak získané informace budou jen částečně odpovídat skutečnosti úhynů 2019 – 2020.

  • Jiří Matl Reagovat

   My jsme nyní chtěli mít v této chvíli trochu informací o tom, zda to, co se šíří zeměmi někdejší Koruny české, tedy zprávy o masivních úhynech, je realita, nebo jen lokální problém či panika …
   Jde tedy o současné úhyny, nyní a v této fázi roku. Dál uvidíme …
   Předpokládáme, že celkovou situaci zimních úhynů bude zjišťovat Coloss, jenž má na to lepší metodiku i mezinárodní propojení. Předpokládáme, že dotazník Colossu zohlední i otázku doby úhynů jednotlivých včelstev.
   P. S.: Z řady důvodů jsou tyto podzimní úhyny velmi nebezpečné. odehrávají se totiž v době, kdy včely ještě lítají …

 4. Honza Reagovat

  Proč mi to zakazuje popsat co jsem vše dělal pro to, abych byl bez úhynu? Z kroku 3 přejde rovnou na konec?
  Honza

  • Tomáš Ivanský Autor článkuReagovat

   Dobrý den,
   Bereme to jako poučení pro uvažovanou verzi, která bude dělat finální statistiku po prvních proletech (pokud o ni bude zájem).
   Tomáš.

 5. dotaznik Reagovat

  Zimuji 30-včelstev a vsoučasne dobe troje na varaozu, koncem zaří jedno totalně vyrojene,asi 8 vyěhlích matečníku. Jedno včelsvo vyloupeno.Mam matky zaklíckovane a vždy jsem si myslel že včelky uletí díky matce,že včelstvo stratí vuni feromonu a v chldnem počasí prochladne a prostě nejsou nikde usazeny.BBohužel je všechno asi jinak ,matka zustala vklítce, uhynula a včelstvoje fuč.Prostě zatím těm včelkám nerozumíme,proč se tak chovjí.Jeto spontalní unik všech včelek.

 6. Pavel Holub Reagovat

  Dotazník se mi neptá, kolik mám včelstev. Ptá se, kolik mám uhynulých včelstev, to mám 0 a pak je konec. To se ale pak do celkové statistiky nepromítne mých 20 zdravých včelstev. Jsem z plzeňského kraje a vidím, že tam je nula, byť jsem to už podruhé vyplnil. Něco by tam chtělo ještě poladit.

  • Tomáš Ivanský Autor článkuReagovat

   Dobrý večer,
   máte pravdu. Je tam tento problém. Funkci sondy identifikující absolutní počty a základní atributy úhynů ten dotazník vyplní. Počítám, že na dobu prvních jarních proletů uděláme finální průzkum který zmapuje finální úhyny po zimě. Tam už tuto chybu určitě napravíme. Jako další poučení vnímám to, že poprosíme menší skupinku aktivních včelařů, aby nám dotazníky tohoto typu pomohla „odpilotovat“ před jejich oficiálním zveřejněním.

 7. Pingback: Jesenné úhyny trápia aj susedov - Dymák

 8. Vyřazená odpověď? Reagovat

  Dobrý den,

  jímám podezření, zda jste nevyřadili mou odpověď. Protože mám dvě stanoviště v rozdílných okresech, zadal jsem ze stejného počítače dvě odpovědi, pro každý okres zvlášť. Na obou nulové ztráty.
  Díky za reakci,
  Martin

  • Tomáš Ivanský Autor článkuReagovat

   Dobrý den,
   zatím jsme vyřazovali jen jednu odpověď – respondenta, který uváděl ztrátu 1024 včelstev.

  • Tomáš Ivanský Autor článkuReagovat

   Dobrý den,
   článek s prvotním náhledem na data je již napsán. Čeká jen na doplnění interaktivní mapy. Počítám, že by mohl článek vyjít na konci tohoto týdne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *