A proto tam ta slunečnice je …

Ohlédnutí druhé

aneb Včelaři sobě po dvou letech

Milé kolegyně, milí kolegové, drazí příznivci i ctění odpůrci našeho portálu Včelaři sobě,

7. dubna 2019, jsme publikovali malé ohlédnutí za 1. rokem našeho portálu

1. příspěvek, který jsme do světa včelařského vypustili, to byl článek kolegy Karla Jiruše s názvem Gender: Včely a světlo světa spatřil 31. 3. 2018. A ke zmíněnému 7. 4. 2019 bylo pak příspěvků 149.

Kdysi nám jeden anonym na Včelařském fóru prorokoval rok, maximálně dva. Ty dva roky tedy uplynuly. Vidíme tu jistý dluh, tak abychom mu udělali radost, dovolte opět malou inventuru.

Obecně

Původně jsme si chtěli udělat radost a splnit si dávný sen. Ale když najednou bylo za jeden den na portále 1000 návštěvníků, došlo nám, že končí sny a dělání si radosti a nastupuje odpovědnost a každodenní důsledná práce. Na věci to pramálo změnilo. Radost z toho je pořád. Tedy: ne že bychom z toho neměli občas tak trochu husí kůži, ale zase na druhou stranu: vlastně jsme tohle chtěli, ne?

Co zůstává

Stále chápeme náš portál jako veřejnou službu, jež neznamená posluhování. Komukoliv. Snad se nám to daří …

Stále vyznáváme princip vzájemnosti, tedy my Vám, Vy nám a všichni sobě. Věcnost, vstřícnost, odpovědnost a odborná relevance. Komunikace, zpětné vazby. A snad jsme si stále dokázali udržet proklamovanou nezávislost.

Příspěvky

K datu 7. 4. 2020 je jich nyní 213. To je strohé číslo. Jak je interpretovat? Je to méně než v prvním roce, řekl by jeden. Co to znamená, otáže se druhý. Třetí pak dodá: je to dobře? Čtvrtý se může zeptat třeba: je to problém? A pátý: vypovídá to něčem? Pokud ano, o čem? 

Ano, je to méně. Matematicky vzato. Proč? Změnila se trochu struktura témat a článků, k tomu se ještě vrátíme. Publikujeme tedy o něco méně, ale zase víc o praxi či chovu a pod. Tohle byl dlouhodobý záměr. Vlastně ten původní byl cca jeden text týdně …

Témata

Základní strukturu témat navrženou už od počátku v podstatě držíme. Hodně jsme se v poslední době věnovali  úhynům, což je téma po výtce aktuální. Začali jsme se také více koncentrovat na odbornou literaturu. K tomu velmi přispěl Prof. Trubec, Bh.D., pilný to čtenář odborné literatury. Kousli jsme i do témat, o nichž se v tuzemsku moc nemluví: dotace na “léčiva” z veřejných prostředků a jejich užití, pesticidy … 

Co nám udělalo velkou radost, to byla domluva o spolupráci s nově vzniklým slovenským časopisem Dymák. Jsme rádi, že my můžeme nabídnout naše zajímavosti a domluvit se s redakcí Dymáku na občasném přebírání materiálů, které zaujmou čtenáře v ČR. Chtěl jsem napsat “naše” čtenáře, ale vždyť náš portál čte spousta chovatelů včel ze Slovenska! Za což děkujeme, protože to byl náš cíl od počátku.

Co nám, pokud jde o témata, chybí hodně, je třeba téma apiterapie. Tu bychom rádi přivítali stálé spolupracovníky – odborníky s praktickou zkušeností. Čte nás dost lidí, takže by to jistě nebyla práce marná.

Také bychom se rádi ještě více  a podrobněji věnovali zahraniční odborné literatuře.

Jistě jste si také všimli, že se trochu víc snažíme o určitý nadhled, odstup i občasný malý žertík. V tomhle napjatém čase ataků z Číny přišedšího Coronaviru je to i jistá forma terapie. Pro Vás i pro nás, věříme …

Autoři

Na počátku nás psalo jen pár. Jistě jste si všimli, že se počet autorů rozšířil. Jsme tomu velice rádi. Je to bezva a zveme další. Na modelech spolupráce se domluvíme. Naší výhodou je kromě značného dosahu i možnost publikovat rychle, flexibilně a v podstatě bez prostorových omezení. Velkou radost nám dělá, že můžeme publikovat také texty slovenských autorů. Máme toho tolik společného! Díky za to …

Co bychom uvítali, je víc spolupracovníků přispívajících třeba k tématům z výzkumu, základní včelařské praxe, reportáží. To berte jako vstřícné pozvání ku spolupráci. Zase ten model: my Vám, Vy nám a vposledku všichni sobě navzájem. 

Diskuse

Od počátku jsme chtěli, aby se k tomu, co jsme publikovali, mohli vyjádřit i čtenáři. Proto je pod články stále otevřená diskuse. Na rozdíl od Facebooku a dalších sítí má tu výhodu, že nespadne co černé díry valícího se času a pod články jaksi trvá. I s tím, že na diskusní příspěvky lze snadno reagovat. Jsme moc rádi, že se tento nápad ujal. Diskusních příspěvků pod články je už 962. A diskuse pod některými články je velmi cenná.

Facebook

Facebookovou stránku Včelaři sobě považujeme za komplementární s obsahem portálu. Od počátku. Funguje to. Má už  k dnešnímu datu skoro 1370 sledujících. Je to výborná zpětná vazba. Děkujeme všem. kteří nám ji poskytují.

Kalendář akcí

Jako veřejnou službu jsme zprovoznili kalendář akcí pro včelaře. Snažíme se jej plnit podle informací o akcích, které zachytíme nebo dostaneme. Jsme moc rádi, že stále roste počet oznámení o akcích, která nám posílají jejich pořadatelé. Obratem je zveřejníme, posílejte dál (kontakt). Tedy až zase akce budou aktuální a bude možno je pořádat a na nich se setkávat..

Takže:

Moc děkujeme za Vaši přízeň. Jsme vděčni i za oponenturu a kritiku, je to pro nás cenná zpětná vazba. Pořád nás to baví a jedeme dál. Budeme rádi, když v tom s námi pojedete také, bereme to jako vzájemnou interakci. Díky za to.

Přejeme Vám všem i přes invazi toho viru radostné a požehnané svátky letošních Velikonoc. A radost ze včelaření. A Vašim včelkám vše dobré, včetně dobrého a vnímavého včelaře.

Na cestu do lepších časů posíláme dávnou live Dylanovku v podání tehdy mladíků Jardy Hutky, Petra Kalandry a Aleše Votruby z galerie v pražském Platýzu. Je to po čertech osobní. Vynechal jsem tehdy na jaře osmašedesátého z těch koncertů snad jediný, právě ten, z něhož je tenhle záznam 😀 …

2 komentáře

  1. Goro Reagovat

    Palec hore za záslužnú činnosť, ktorou existencia tohto portálu pre včelárov skutočne je. Nerád by som sem písal oslavné reči ako k sviatku narodenín ale nedá mi aby som neocenil, práve tú rôznorodosť tém a hlavne netradičné pohľady na včelárenie, ktoré nútia včelára sa zamyslieť.
    Navzdory pesimistom si myslím, že portál aj vďaka ľuďom ktorí za jeho existenciou sú, oslávi nielen dva roky existencie ale „dostane aj občanku“ či dovŕši vek dospelosti…nech a darí…Jano

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *