Nerezové obrtlíky

Jako každý včelař při kontrole nebo manipulaci se včelstvy musím občas nahlédnout zadním otvorem do podmetu, na jaře odebrat česnový klín, uzavřít a zajistit leták při přesunu včel a mnoho podobných činností, pro které jsou na úlovém dně zhusta používané tzv. obrtlíky. Jednoduchý výrobek, který pootočením zajistí požadovanou část v potřebné poloze.

Na trhu je velké množství těchto výrobků v různých tvarech a velikostech. Zhruba všechny ale díky umístění ve venkovním prostředí po čase začnou trpět stejným neduhem. Část obrtlíku tvořící vrut zašroubovaný do dřeva díky korozi přestane plnit svoji primární funkci, tedy lehce se otočit a zajistit potřebnou část úlu. V lepším případě po použití násilí obrtlík povolí z původní pozice a nechá se přemístit do potřebné pozice. Nezřídka ale je třeba použít nástroj, aby si takto „zalehlý“ obrtlík dal říci a pohnul se. U subtilnějších provedení pak dochází při použití větší síly násobené ještě nástrojem k zalomení a problém na včelnici je na světě. Delší dobu jsem se marně snažil sehnat obrtlíky robustnější konstrukce z nerezi, ale neuspěl jsem. Zřejmě je pro výrobce a prodejce tento sortiment natolik okrajový, že se nedodává.

Při návštěvě jedné za včelnic, jsem si nicméně všiml, že majitel nerezové obrtlíky na svých úlech má. Na můj dotaz, kde je zakoupil mi bylo sděleno, že v této podobě koupit nelze, ale lze si je vyrobit z běžně prodávaných nerezových skob s vrutem. V minulé sezoně jsem zkušebně několik úlů vybavil tímto vylepšením a jsem nadmíru spokojen. Proto jsem přes zimu postupně všechny úly „přezbrojil“ na obrtlíky nerezové. Výrobu zvládne každý zručný včelař, potřebuje k úpravě svěrák, kladivo a kleště, tedy celkem běžné vybavení dílny. Zakoupenou skobu uchycením do svěráku kladivem ohneme do potřebného tvaru. V případě nevhodného ohnutí pak kleštěmi jednoduše tvar výrobku změníme na požadovaný. Převrtáním otvoru a zašroubováním takto vyrobeného obrtlíku si pak každý může ušetřit mnoho nepříjemností při práci na včelnici.

Závěrem se chci omluvit autorovi myšlenky za její přisvojení, ale bohužel si nemohu vzpomenout, kde jsem tuto inspiraci pochytil. Snad se nebude zlobit, že jsem jeho myšlenku tímto rozšířil mezi kolegy včelaře v dobré víře zpříjemnit jim práci se včelami.

 

3 komentáře

 1. Petr Reagovat

  Ahoj, Mirku. Sám jsem tu myšlenku začal veřejně šířit už v Moderním včelaři 2019 č.9 str.15. Takže v pohodě a měj se. Petr

 2. Miroslav Křížek Reagovat

  prima, že se našel autor myšlenky, takže mohu dál o o sobě tvrdit, že jsem zdatným plagiátorem 🙂

  M.Křížek

 3. Michal Hladík Reagovat

  Nedělávaly se kdysi obrtlíky s tou rozplacatělou páčkou taky z mosazi? Nebo se špatně pamatuji?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *