Propolis v medu – jak na to?

Podzim se hlásí svými chladnými rány a deštivými dny. Plukovník Prymula nás zásobuje informacemi o nepříznivé epidemické situaci. Novináři se předbíhají s články o dopadech coronavirové infekce na zdraví jednotlivců, společnost i ekonomiku. To je přesně ta chvíle, kdy se včelař obrací k moudrosti svých svěřenkyň a jde si připravit něco, s čím bude jeho fyzické tělo preventivně lépe čelit výše uvedeným chmurám.

Jedním z takových darů je právě propolis v medu nebo, jak říkají api-terapeuti, med potencovaný propolisem. Osobně mám tento přípravek velmi rád, protože pro řadu lidí je přijatelnější/stravitelnější než normální propolisová tinktura. Pokud jste si ho ještě nepřipravovali, shlédněte náš krátký video-tutorial, který naleznete zde:

 

Pro naše čtenáře, kteří se o problematiku zajímají hlouběji, jen připomínám, že se propolis v medu aplikuje nejen vnitřně, ale i na povrchová poranění, bércové vředy apod. Vlastní zkušenosti s touto problematikou zmiňoval na mezinárodní apiterapeutické konferenci v Kdyni (2017) Moisés Asís, uznávaný apiterapeut z Miami. Ten popisoval v rámci příspěvku Apiterapie v první pomoci a při neštěstích své pozitivní zkušenosti s tímto přípravkem. Pokud vím, tak praktické zkušenosti s aplikací ve veterinární oblasti má i MVDr. Zdeněk Klíma.

Pozor však na možnou citlivost resp. alergii na propolis (případně jiné včelí produkty). Vždy pečlivě ověřte, zdali nemáte alergii na propolis. Teprve potom se pusťte do jeho konzumace.

Hodně úspěchů v přípravě a aplikaci.

Omluva, oprava, poděkování

Omlouváme se za mystifikaci, které jsme se ve videu dopustili. Do medu vmícháváme přibližně 20 ml propolisové tinktury nikoliv 5 ml jak v tutoriálu tvrdíme. Děkujeme tímto panu Petru Kociánovi, který si bystře nedostatku všimnul a upozornil nás na něj.

11 komentářů

 1. Zdeněk Jelínek Reagovat

  Dobrý den, děkuji moc za návod. Je prosím zapotřebí nějaké specialní skladovaní? Musí být med napřiklad v lednici? Dekuji

  • Tomáš Ivanský Autor článkuReagovat

   Myslím, že lednice netřeba. Standardně máme doma jednu sklenici medu s propolisem na kuchyňské lince, aby nic nestálo v cestě pravidelné preventivní konzumaci. Jediný problém je s nedisciplinovanými návštěvami, které bez dozoru spořádají malou skleničku medu s propolisem jako zákusek na posezení 🙂

 2. Petr Kocián Reagovat

  Dobrý den, není náhodou chyba v uvedeném množství tinktury do 1kg medu? 5ml je určitě méně než lékovka, která tam byla nalita. Nemělo to být spíše 50ml? Je to můj dojem. Děkuji za případnou opravu či upřesnění. Jinak moc děkuji za hezký návod v současné „těžké“ době, ve které je dobré mít i med s propolisem.

  • Tomáš Ivanský Autor článkuReagovat

   Dobrý den. Máte samozřejmě pravdu. Do 1 kg medu dáváme přibližně 20 ml tinktury. Omlouváme se a děkujeme za pečlivé sledování.

 3. Ondra valíček Reagovat

  Dobrý den.
  Také děkuji za návod. Chci se jen zeptat, jestli necháváte nějakou dobu odpařit alkohol po smíchání tinktury s medem. Respektive, není v tom medu pak cítit zbytkový alkohol?

  • Tomáš Ivanský Autor článkuReagovat

   Dobrý den. Máme zkušenost, že při pečlivém promíchávání se velká část alkoholu odpaří. Já osobně ho tam potom necítím. Je ale možné, že po těch sezónách co to tak děláme jsme si na to zvykli.

 4. Katarína Reagovat

  Dobrý deň. Rada by som sa opýtala, že či sa propolis zalieva liehom len toľko, aby prekryl propolis alebo do objemu 250ml.

  • Tomáš Ivanský Autor článkuReagovat

   Dobrý den,
   tak aby líh překryl propolis. Pokud máte propolis s větší příměsi vosku, klidně dejte lihu o něco méně. Po 1-2 dnech si to trochu „sedne“ a máte všechen propolis pod hladinou. V tomto kroku se snažíme dostat co nejvíce koncentrovanou tinkturu.

  • Tomáš Ivanský Autor článkuReagovat

   Ano, potvrzuji kovovou z kvalitního potravinářského nerezu. Přiznám se, že i med vytáčíme v nerezovém medometu, pastujeme nerezovými komponentami. Je mi jasné, že na toto je možných více pohledů. Respektuji je, ale naše praxe je taková jak ukazujeme na videu.

 5. VaT Reagovat

  Mohu potvrdit, jak píše autor v úvodu článku, že současnou virózu č. 1 – kovid lze léčit i pomocí propolisové tinktury. Osobně toto právě činím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *