Pokud se chceme učit o úhynech včelstev od samotných včel, nezbývá nám, než začít se včelí biologií. Na začátku potřebujeme pochopit vývoj včely a střídání krátkověkých a dlouhověkých generací dělnic ve včelstvu. Pochopíme tak, kdy přistoupit k ochraně zimních včel a předejít tak zimnímu úhynu.
Vývoj včely začíná nakladením vajíčka matkou. Po třech dnech se vylíhne larva. O tato dvě vývojová stádia včely se roztoči Varroa nezajímají.
Devátý den dělnice začnou zavírat plodovou buňku voskem, to je moment, kdy na scénu nastupuje samička roztoče, která vklouzne do buňky a nechá se zavíčkovat společně se včelí larvou. Následuje dvanáctidenní období, kdy dojde k proměně larvy v kuklu (proměna dokonalá – tělo larvy i její orgány se rozloží a potom znovu poskládají do těla a orgánů kukly a následně i dospělce). V tomto období probíhá rozmnožování roztočů uvnitř zavíčkované buňky. Voskové víčko je pro kuklu i roztoče dokonalou ochranou před vnějšími vlivy a také před jakoukoli formou ošetření. Po dvanácti dnech se z buňky prokouše dospělá včela a vynese starou samičku roztoče a její tři mladé dcery.
Ilustrace z knihy Učím se včelařit – Druhý rok.
Krátkověké letní včely se líhnou na jaře z prvního plodu jarního rozvoje a potom celé aktivní letní období. Žijí asi 40 dnů a jejich hlavní náplní je pracovat při výchově nastupujících generací včel a při shromažďování zásob medu.
Dlouhověké zimní včely se líhnou z vajíček nakladených v závěru kvetení lip až do ukončení plodovacího období na přelomu září a října. Žijí až šest měsíců a jsou vybaveny tukovým tělískem v zadečku – tukovým polštářkem uloženým po vnitřní straně článků zadečku. Je to zásobárna energie pro dlouhé zimní dny. Úkolem těchto včel je přečkat zimu v chomáči a na jaře vychovat první generaci letních včel. Pokud dojde k poškození této generace v jakémkoli stádiu jejich vývoje, včelstvo nepřežije zimu. K poškození může dojít roztoči, viry, nosemou a dalšími patogeny.
Ilustrace z knihy Kdo s koho.
Na vývoj roztoče v zavíčkované buňce a na to, jak nad ním vyzrát, se podíváme v dalších dílech.
Miroslav Urban
Autor vzdělávací i zábavné literatury o včelách
e-mail: urbanuvmed@gmail.com
Jasne, stručne, vysvetľujúco!
Držím palce nech sa darí aj ďalej!
tejto problematike sa dlhodobo venujem, dosiahol som čiastkové výsledky ,do dnes nie je jednoznačné čo je spúšťačom chovu kleštika , podľa mňa je to zásah človeka chémiou do života včiel a to je ich ochrana proti modernej chémii ,zistil som pri vypustení chémie sa začali správať opačne .
Podľa mojich vedomostí neexistuje úplne presné vysvetlenie ako vznikajú dlhoveke včely. Ale vraj posledná teória hovorí, že tým ako matka od júla kladie menej a menej vajíčok, nastáva v úli prebytok asi 20% včiel, ktoré sa proste nemajú starať o aký plod, takže len chodia po plastoch a papaju a tak si zhromaždia tukové zásoby v teliesku (z peľu) a stávajú sa dlhovekymi.