Ztráty včelstev v ČR aneb COLOSS již poosmé

 

I přes nekončící rok plný různých omezení a boje proti pandemii se všichni těšíme, že přichází rok včelařský. Ten se bude (jako mnoho předchozích) vyvíjet v závislosti na mnoha faktorech. Některé faktory ovlivnit neumíme a odpovědi na otázky neznáme, proto nám nezbývá, než se pokusit budoucnost odhadnout a pokusit se dle zkušeností zvolit nejlepší řešení.

Některé faktory však můžeme společnými silami a s ohledem na výměnu zkušeností a informací v pozitivním slova smyslu ovlivnit. I proto se snažíme sledovat a přinášet Vám trendy ve včelařství, zveme odborníky ze zahraničí a snažíme se i u širší veřejnosti propagovat tento obor a poukazovat na jeho důležitost.

Protože je naším dlouhodobým cílem přinášet také detailní analýzy a sledovat reálný stav Vašich včelnic, už osm let se zaměřujeme na analýzy českého včelařství pomocí zpětné vazby od Vás včelařů. Získané informace jsou pravidelně aktualizovány na webu ZDE, kde by Vás mohlo zajímat:

  • Přednáška o rizicích ošetřování včelstev proti varroóze v rámci cyklu Se včelaři o včelách, záznam naleznete ZDE.
  • Série článků o léčení včelstev – především se zaměřením na nyní populární kyselinu šťavelovou a mravenčí, články jsou ZDE.
  • Mapy hustoty zavčelení z dat, které nám poskytlo Ministerstvo zemědělství ČR, mapy jsou volně dostupné ZDE.

Abychom Vám mohli i nadále přinášet informace a předávat zkušenosti, chtěli bychom Vás poprosit o pár minut Vašeho času a o odpovědi na pár otázek. Každá Vaše odpověď a získaná informace nám pomůže být zase blíže realitě a pochopit, čemu jako včelaři v současné době čelíte, případně, jak se včelám daří.

Děkujeme Vám za ochotu a Váš čas a přejeme úspěšnou včelařskou sezonu a zdraví nejen v úle, ale i doma.

Letošní COLOSS dotazník můžete vyplňovat do 30. dubna 2021 a je v on-line podobě ZDE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *