Se včelaři o včelách a zima 2021/2022

Jak to bude v nadcházející zimě?

Rozhovor s předsedou Včelařského spolku pro Prahu 6 a 7 Milanem Šimonovským

Přednáškový cyklus streamů projektu Se včelaři o včelách, který proběhl v zimě 2020/2021, zaujal mnoho chovatelů včel (stále jej najdete na TÉTO ADRESE)

Bylo to spíš nouzové řešení kvůli epidemii Covidu 19, která zabránila v setkávání. Normální zimní model projektu byly přednášky v pražském Goethe Institutu.

Vzhledem k tomu, že řada včelařů je zvědavá, jak to bude tuto zimu, oslovili jsme kolegu Milana Šimonovského, člena týmu organizátorů přednášek a také předsedu Včelařského spolku pro Prahu 6 a 7.

 

 

 

Milane, jaké plány má projekt Se včelaři o včelách pro nadcházející zimu? Budou pokračovat streamy, nebo se obnoví klasické přednášky v Goethe Institutu?

Náš plán (pokud epidemiologická situace dovolí) je pokračovat do měsíce března v klasických měsíčních přednáškách a s jednou konferencí. Dále budeme vymýšlet bonusy, jako třeba sobotní (16. 10.) workshop Brtě a kláty 2021 v rámci projektu Se včelaři o včelách, umístění nahraných video záznam z návštěv přímo u profi včelařů do videotéky na YouTube. A pokud to holky v brti v Brdech přežijí, pak i jarní veřejný podřez.

 

 

Takže přednášky budou. Na co se mohou zájemci o ně těšit?

Program letošního cyklu se právě tvoří. Trochu jsme čekali, jak se vyvine situace. Už můžeme předběžně pozvat na říjnové téma. Tím bude včelí pastva a věcí souvisící a lektorem bude kolega Tomáš Heller, jenž toto téma vyučuje na oboru Včelař na učilišti v Blatné. Vypadá to na 26. 10. v Praze v Goethe Institutu, zase od 18 hodin, jako před Covidem, podrobnosti budou dřív než brzy  … 

V listopadu bude tak trochu změna, proběhne jednodenní konference v aule Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni, její téma bude: Vliv interakce patogenů a dalších stressorů na včelu medonosnou. Téma je to velmi aktuální … 

Na prosinec plánujeme řízenou degustaci medu s lektorem Petrem Vičanem, samozřejmě i s povídáním o tom, jak med šetrně získávat, uchovávat …

Pokud jde o leden naším snem je téma apiterapie, apidomky či včelaření v ležanech, a to s lektory Monikou Jindrovou a Alexem Bezrukovem. 

Na únor připravujeme téma chov matek s lektorem a naším dlouholetým přítelem a kolegou Mirkem Křížkem, to je zkušený chovatel matek a jeho kursy o chovu matek jsou velmi ceněné.

A co březen? Tam chystáme večer zaměřený opět na pastvu pro včely a opylovatele, ale cílený hodně na praxi a širší souvislosti. Vlastně se to dá shrnout i pod termín agrolesnictví a tvorba krajiny, protože krajinné souvislosti tam samozřejmě budou.  

Jednání finišují, termíny se řeší, podrobnosti budou brzy.

 

 

 

Budou nějaká hygienická omezení v Goethe Institutu?

Ano, vše samozřejmě podle aktuální situace a oficiálních právě platných pravidel, předpokládáme jen 80 účastníků a prokázané očkování nebo negativní test budou samozřejmě podmínkou.

Hodně zájemců namlsaných minulými streamy a z dálky se ptá, jestli budou přednášky nějak zaznamenány a dál sdíleny, či za jakých podmínek. Uvažuje se o tom? 

Ano, podle situace a stanovisek lektorů, kteří musí s nahráváním a umístěním do sítí souhlasit, budeme možná nahrávat a umisťovat na kanál You Tube. Tu je jedna podstatná věc, nemohu ji nezmínit. Vše samozřejmě záleží na dobrovolných příspěvcích na účet pro streamy. Každá legrace něco stojí. 

Účet pro streamy je již prakticky vyčerpán, i když jsou na něm ještě peníze, ale v blízké budoucnosti budou uhrazeny náklady na dva projekty filmů, které vznikly v létě, a můžete se těšit na jejich umístění na bezplatný You Tube kanál. Takže tu si dovolíme požádat o součinnost a přispění. Pravidla, jak by to mělo probíhat, velmi brzy zveřejníme.

Děkujeme za rozhovor a na přednášky se těšíme … 

Pozn: fotky jsme si půjčili z portfolia Včelařského spolku pro Prahu 6 a 7.

Informace o jednotlivých přednáškách najdete na Fcebooku projektu Se včelaři o včelách na adrese: https://www.facebook.com/sevcelariovcelach.

A také v kalendáři akcí na portálu Včelaři sobě: https://www.vcelarisobe.cz/akce/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *